Poradna

«123...6»
Hana S.
pondělí, 17. dubna 2017, 18:09

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda brambory, které jsem už zasadila, nezničí zima. Sadila jsem tak brzo kvůli plísní bramborové, ale asi jsem to přepískla. Děkuji za radu

Dobrý den
Pokud jsou hlízy, dobře přihrnuté, pak se jarních mrazíků nemusíte příliš obávat. Nahrnutá půda působí jako izolační materiál. Jestli chcete mít jistotu pak můžete záhon přikrýt ještě netkanou textilií. Pokud Vám již brambory vzchází, pak je opět přikryjte netkanou textilií. Pokud by Vám nať přesto pomrzla (nejčastěji v místech dotyků listů s textilií, ale samozřejmě záleží na síle mrazu), pak následně dojde k poměrně rychlé regeneraci zasažených trsů a o něco se Vám opozdí sklizeň.
VÚB


Hampl Čestmír
neděle, 16. dubna 2017, 11:03

Dobrý den. Mohu použít přemrzlou násadu brambor, když pěkně naklíčila? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Záleží na tom, v jakém rozsahu nebo procentu jsou naklíčené hlízy poškozeny.
Pokud skutečně došlo k namrznutí sadbových hlíz, je navíc reálné nebezpečí, že budou druhotně napadeny bakteriemi a i méně poškozené hlízy se budou v půdě rozkládat. Nevzejdou buď vůbec, nebo bude porost mezerovitý s výskytem bakteriálního černání stonku
VÚB


Daniel
středa, 12. dubna 2017, 15:02

Dobrý den.
Kde se dají koupit fialové brambory? Někdo mi poradil v Horní Počernice, ale nyní nemohu najít odkaz

Děkuji předem Daniel

Dobrý den.
V našem sortimentu odrůd brambor jsou také dvě odrůdy s fialovou barvou dužniny Valfi a Val Blue (zcela nová) - popisy k jednotlivým odrůdám naleznete zde http://vubhb.cz/cs/clanky/brambory. Ohledně sadby se obraťte na pana Kužela, mobil: 778713303.
VÚB


Květa Holkupová
středa, 12. dubna 2017, 09:41

Dobrý den,
mohli byste mi prosím poradit, kde bych sehnala sadbu nebo kaudexy jakonu, jehož výzkumu jste se snad před časem taky věnovali. V souvislosti s jakonem jsem objevila jméno Ing. Frčka z Havlíčkova Brodu, ale v seznamu vašich zaměstnanců jsem ho nenašla. Děkuji vám za jakýkoli kontakt.

Dobrý den.
Nejlépe bude zavolat přímo ing. Frčkovi, který se jakonem dále zabývá. Napište prosím e-mail na domkarova@vubhb.cz a mi Vám číslo pošleme.
VÚB


Markéta Špačková
neděle, 9. dubna 2017, 19:22

Dobrý den, prosím, máte ještě k dispozici nějaké sadbové brambory? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Sadbové brambory ještě k dispozici jsou. Obraťte se na pana Kužela, mobil: 778713303.
VÚB


Ludmila K.
čtvrtek, 6. dubna 2017, 08:41

Čím je napadený brambor, který má dírku, ale uvnitř tunel. Děkuji za zprávu a přeji krásný den.

Dobrý den.
Dotaz pravděpodobně nebyl dopsán a měl znít takto: Čím je napadený brambor, který má dírku, ale uvnitř tunel není.
Příčin může být více. Pokud se tedy nejedná o napadení drátovcem (na dotazy ohledně tohoto škůdce jsme již odpovídali několikrát a odpovědi naleznete níže) pak jednou z příčin může být napadení lenticel (průduchů) houbou Rhizoctonia solani, která je původcem vločkovitosti hlíz (dříve kořenomorka). Vytvářejí se malé dutinky připomínající právě požerky od drátovců, ale z pravidla nezasahují do hlízy více než 2-5 mm. Více (včetně obrázků) se můžete dozvědět v záložce Publikace-Publikace ke stažení-Praktické informace, kde naleznete brožuru Vločkovitost hlíz bramboru a možnosti ochrany.
VÚB


Jana
pátek, 31. března 2017, 10:53

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kde se dá najít aktuální seznam (pro rok 2017) přípravků na ochranu rostlin proti plísni bramborové.
Moc Vám předem děkuji.

Dobrý den.
Aktuální seznam registrovaných přípravků naleznete na stránkách ÚKZÚZ, kde si můžete i navolit filtr, dle vaší potřeby. Odkaz je: http://eagri.cz/public/app/eagriapp/POR/ V levém menu si kliknete na Přípravky na ochranu rostlin a rozbalí se vám podmenu, kde je i vyhledávání v registru. Další možností je využití rostlinolékařského portálu. Opět odkaz naleznete na stránkách ÚKZÚZ. Jinak seznamy přípravků naleznete i v našich publikacích v řadě Praktické informace, které naleznete na našem webu v záložce Publikace - Publikace ke stažení. Jsou aktuální vždy k datu vydání dané publikace. Navíc se zde, ale dozvíte i řadu dalších užitečných informací.
VÚB


Zdeněk Býma
středa, 29. března 2017, 22:02

Dobrý večer ze severní Moravy.
Ze svého dětství / před 50 - 60 lety / si pamatuji na brambory, kterým se u nás říkalo "modřáky". Byly žlutomasé, povrch hlízy byl zbarvený modře a barva byla o něco světlejší, než má Valfi. Byly tak chutné, že na oběd k nim nebylo třeba nic přidávat... Prosím, jak se tato odrůda jmenovala a dá se ještě sehnat ? Pokud ano, tak kde ???

Dobrý den,
V naší genové bance máme materiál s názvem Modřáky, ale slupku má spíše do červena než do modra. Dužnina je světlejší a po uvaření se rozváří. Z genové banky poskytujeme materiál pouze za účelem výzkumu a šlechtění. Celou banku udržujeme v podmínkách in vitro, rostlinky ve zkumavkách. V případě zájmu o hlízy je třeba objednávat s ročním, půlročním předstihem.
VÚB


josef Chvvojka
neděle, 26. března 2017, 20:51

Před dvěma měsíci jsem si u jednoho zemědělského podniku, který se zabývá produkcí sadbových brambor
zakoupil 25 kg sadbových brambor.............................................................
Protože neumím tímto způsobem poslat fotografie posílám je na Váš oficielní e-mail: vubhb@vuhbhh.cz. Předem děkuji Josef Chvojka

Dobrý den.
Vážený pane Chvojko, fotografie zatím nedorazily, pravděpodobně jste je zaslal na špatný e-mail, který máte uvedený v dotazu. Správný je: vubhb@vubhb.cz nebo ochrana@vubhb.cz.
VÚB


Eva Nálevková
čtvrtek, 16. března 2017, 14:24

Dobrý den, chystám se sázet brambory na chalupě v severních Čechách-u České Lípy, asi 450m n.m. Poraďte mi prosím vhodnou odrůdu a jak nejlépe připravit záhon před sadbou. V minulosti jsem již brambory několikrát pěstovala, ale vždy náhodně vybranou odrůdu. Pěstuji v malém, pouze pro radost z čerstvě nakopaných brambor k obědu :-)
Předem děkuji za radu,
Eva

Dobrý den.
Všechny potřebné informace, včetně výběru odrůd a přípravy záhonu před výsadbou, naleznete v části Zahrádkáři a spotřebitelé (http://www.vubhb.cz/cs/zahradkari-a-spotrebitele).
VÚB


Jan Víšek
sobota, 11. března 2017, 18:51

V zahrádkářských publikacích a následně i na stánkách vašich pracovníků i jiných zahrádkářských odborníků jsem se dozvěděl spoustu informací o vločkovitosti brambor i jaké přípravky jsou registrované a povolené k používání ale beznadějně se pokouším je zakoupit v malospotřebitelském balení. Sygneta -Czech některé nabízí , ale ve velkém balení , které je pro mě malého zahrádkáře naprosto nevyhovující. Mám vůbec nějakou šanci některý přípravek v malém balení zakoupit ????

Dobrý den.
Bohužel s malobalením přípravků určených pro moření hlíz je problém a v současné době je na trhu pravděpodobně neseženete. V boji proti vločkovitosti hlíz budete muset využít především agrotechnická opatření, která jsou také velmi účinná. Zde je jejich základní přehled:
- výběr pozemku (nesázet do těžších a méně záhřevných půd)
- výběr odrůdy (odrůdy jsou různě náchylné)
- příprava sady a výsadba (sadbu narašit nebo naklíčit, neolamovat klíčky, sázet zdravou, nenapadenou sadbu - bez sklerocií, nesázet do studené půdy)
- hnojení a výživa (hnůj aplikovat zásadně na podzim)
- sklizeň (hlízy sklízet co nejdříve po vyzrání slupky, pozdní sklizeň znamená výrazný nárůst sklerocií na hlízách.)
- posklizňová úprava a skladování (skladovat suché hlíz, při vysoké vlhkosti ve skladu a silném zahlinění dochází k šíření patogenu)
VÚB


N/A
pátek, 10. března 2017, 10:50

Dobrý den.
Mám nasládlé brambory mohu je použít jako sadbové?

Dobrý den.
Nasládlé brambory (nikoliv namrznuté) nasázet můžete. Klíčení hlíz by nemělo být ovlivněno.
VÚB


Petr Jájík
čtvrtek, 9. března 2017, 10:42

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat co přesně se stane (co způsobí nekrózy cévních svazků a černání ) v hlíze bramboru při nesprávném použití desikantů (reglone za sucha) a zda jsou takové brambory zdravotně nezávadné (samozřejmě po odkrojení černé části, či použití nepoškozené brambory z poškozené partie)
Moc děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den.
Při nesprávném použití desikantů (vysoká dávka neodpovídající stavu porostu, sucho a aplikace na vadnoucí rostliny) dojde k proniknutí účinné látky do hlíz, kde nekrotizují cévní svazky, což se projeví jejich hnědým zbarvením.
Při silnějším poškození odumírá i dužnina v místě připojení stolonu a pupková část hlízy. V těchto případech a nevhodném skladování (vysoká vlhkost, volná voda na hlízách, potní vrstva) často místa poškozených pletiv napadají pektinolytické bakterie, které mohou způsobit rozklad části nebo celých hlíz.
Pokud není poškozená část velkého rozsahu, lze ji odkrojit a konzumovat, neboť účinná látka se po 2 týdnech po aplikaci odbourává a není v hlízách přítomna.
VÚB


Ing. Miroslav Prokop
čtvrtek, 2. března 2017, 10:18

Přečetl jsem si článek v Zahrádkáři - Březen 2017 od pana Ing. Kasala.
Je možno u Vás získat odrůdy topinambur? Topinambury pěstuji pro manželku, která má velké problémy se slinivkou. Sadba, kterou jsem získal, není příliš dobrá. Děkuji.

Dobrý den.
Sadbu topinambur je možno objednat u Ing. Kasala. Kontakty na něj jsou: kasal@vubhb.cz, 736 625 273 nebo ji můžete získat také na 46. národní výstavě zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků - Zemědělec - jaro 2017 na výstavišti v Lysé nad Labem (22.03.2017 - 26.03.2017), kde sadbu topinambur budeme také prodávat. Více o této akci je v odpovědi na dotaz níže a také na našem webu v části aktuality. Pokud by vás zajímalo více o pěstování této plodiny a zpracování (včetně receptů), pak se podívejte na našem webu do sekce PUBLIKACE - PUBLIKACE KE STAŽENÍ - PRAKTICKÉ INFORMACE, kde naleznete brožuru Pěstování a užití topinamburu u malopěstitelů a na zahrádkách - 2016.
VÚB


Petr Macháček
čtvrtek, 2. března 2017, 07:26

Dobrý den!
Můžete mi prosím poradit, kde na internetu, či v jiné přístupné publikaci, bych nalezl popis i s fotografií vad nebo poškození atd. u brambor. V loni byly brambory hodně ďupkaté a prý to bylo od drátovce, také tam bylo hodně pýru. U velkých brambor je vnitřek dutý a zkažený...
Děkuji. S pozdravem Petr Macháček

Dobrý den.
Všechny obrázky poškození a vad které popisujete najdete na našem webu v sekci PUBLIKACE - PUBLIKACE KE STAŽENÍ - PRAKTICKÉ INFORMACE v příručkách Drátovci a osenice u brambor - 2016 a Abiotikózy bramboru - fyziologické vady a poruchy - 2015. V těchto brožurách se dozvíte o drátovci a fyziologických poruchách řadu dalších informací, včetně možné ochrany.
VÚB


Martin Dolének
středa, 1. března 2017, 10:24

Dobrý den,
na koho se obrátit při zájmu o zakoupení/získání nové Metodiky integrované ochrany proti plísni bramboru v nových agroenvironmetálních podmínkách (ISBN 978-80-86940-72-4)?
Děkuji.

Dobrý den.
Novou Metodiku integrované ochrany proti plísni bramboru v nových agroenvironmetálních podmínkách můžete získat zdarma buď u nás ve Výzkumném ústavu bramborářském v naší knihovně nebo na oddělení ochrany, a nebo na vybraných výstavách a seminářích, kterých se účastníme. Nejbližší akce, kde metodika bude k dostání je 46. národní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků - Zemědělec - jaro 2017 na výstavišti v Lysé nad Labem (22.03.2017 - 26.03.2017). Na této akci budeme mít tradičně stánek. Zde nabízíme kromě aktuálního poradenství i řadu brožur z řady Praktické informace (viz. sekce webu PUBLIKACE - PUBLIKACE KE STAŽENÍ) a různých informačních materiálů. Na stánku si budete moci také nakoupit sadbu z některých našich vybraných odrůd (Linda, Axa, Valfi, Keřkovské rohlíčky). Více o odrůdách se dozvíte na webu v části NAŠE ODRŮDY - BRAMBORY.
VÚB


marta k.
úterý, 28. února 2017, 19:01

Je možné sadit brambory, které mají dírku po drátovci?

Dobrý den.
Bramborovou sadbu poškozenou drátovci sázet lze, neboť škůdce hlízy opouští již při manipulaci s hlízami při sklizni a zůstává v půdě.
Drátovci, larvy brouků kovaříků s dlouhodobým vývojem (většinou rodů Agriotes a Athous), jsou vážným problémem posledních let, zvláště na malých pozemcích. Boj s drátovci je však obtížný a v současné době neexistuje u brambor jednoduché a přímé řešení. Možné jsou pouze agrotechnické zásahy, z nichž nejúčinnější je důkladné a časté zpracování půdy (např. několikrát použít rotavátor) a včasná sklizeň po ukončení vegetace. Použití insekticidů u brambor možné není, neboť u nás neexistuje žádný registrovaný přípravek, který by tyto škůdce účinně řešil. Podrobnější informace jsou uvedeny na našich stránkách www.vubhb.cz. V sekci "publikace" naleznete příručku Drátovci a osenice, kde je vše potřebné týkající se tohoto problému.
VÚB


Martin Dolének
pondělí, 27. února 2017, 13:18

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, kde je možné zakoupit sadbu brambor polorané odrůdy LINDA ve větším množství? (v řádech několika stovek kg) Popřípadě za jakou cenu?
Děkuji.

Martin Dolének

Dobrý den.
Ohledně sadby brambor se obracejte na pana Kužela, který má sadbu brambor na starosti. Zde jsou na něj kontakty: kuzel@vubhb.cz, mobil: 778713303.
VÚB


Jaromír Hocke
sobota, 25. února 2017, 14:54

Nemohu najít nejnovější seznamy doporučených odrůd brambor ???!!!
Můžete nám , prosím poradit, včetně odkazů !!!

Děkuji předem a jsem s pozdravem
J.H.

Dobrý den.
Seznamy doporučených odrůd si můžete stáhnout z našich stránek v části PUBLIKACE-PUBLIKACE KE STAŽENÍ-OSTATNÍ. Zde jsou přímé odkazy:
1) Seznam doporučených odrůd bramboru 2016 (konzum, škrob): http://www.vubhb.cz/cs/knihovna/ostatni-publikace/ukzuz-seznam-doporucenych-odrud-bramboru-2016
2) České odrůdy konzumních brambor 2017: http://www.vubhb.cz/cs/knihovna/ostatni-publikace/ceske-odrudy-konzumnich-brambor-2017
VÚB


Jirka
pátek, 17. února 2017, 15:15

Dobrý den,pěstuji brambory na výměře 1,5ha na Jindřichohradecku a poslední roky mám velký problém s drátovci. Agrotechniku už zlepšit nelze,podmítam dvakrát,orba na podzim,z jara smykuji,třikrát kypřím pak proorávám.Na stejny pozemek jdou brambory nejdřive po čtyřech letech. Sklízíme jak to stíháme,hlízy jsou i přesto provrtané drátovci,zvláště ty nejlepší salátové odrůdy jako Rafaela,Dali,Rosara či Red anna. Loni jsem vyzkoušel 3 q dusíkatého vápna na hektar ale nepomohlo to vůbec,ba naopak,byl to jeden z nejhorších roků pro konzumní kvalitu brambor. Nedávno jsem četl článek od ing.Hausvatera že se zkouší nějaké chemické přípravky proti drátovcům. Jsou pro letošní sezonu již nějaké povoleny? Chci začít používat azoxystrobin na moření proti kořenomorce a stříbřitosti aplikatorem do brázdy. Jak moc vadí zasaženi sadbové hlízy v brazdě tímto přípravkem? Bohužel bez chemie zřejmě kvalita už udělat nejde. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Bohužel, žádný nový přípravek do brambor proti drátovcům zatím zaregistrován nebyl a v dohledné době pravděpodobně ani nebude. Registraci proti drátovcům pro rané brambory má v současné době pouze přípravek Monceren G, což je kombinované mořidlo, které má fungicidní (vločkovitost hlíz) a insekticidní složku (saví škůdci, mandelinka, drátovci). Problémem je, že u drátovců postihuje pouze tu část populace, která napadá sadbové, tedy matečné hlízy. Použití dusíkatého vápna je finančně náročné a v porovnání s účinností nedostačující. Drátovci se spíše přesunou do nižších vrstev půdy. S drátovci je nutno bojovat v rámci celého osevního sledu, tak jak je o tom psáno níže v poradně. Manipulace s půdou spolu s včasnou sklizní jsou nejefektivnějšími zásahy proti tomuto škůdci. Více dozvíte v sekci Publikace-Publikace ke stažení-Praktické informace (http://www.vubhb.cz/cs/knihovna/prakticke-informace/dratovci-a-osenice-u-brambor-2016).
Účinná látka azoxystrobin je obsažena ve dvou přípravcích určených k ochraně hlíz především proti půdní infekci houbou R. solani, což je původce vločkovitosti hlíz (dříve kořenomorka). Proti stříbřitosti je účinnost azoxystrobinu omezená a není proti této chorobě ani zaregistrován. Při aplikaci přípravku určitě dodržujte předepsanou technologii, tzn. přípravek by měl být aplikován před hlízy a ne přímo na ně. Navíc, tak jako u všech mořidel, dávejte pozor na odklíčení hlíz, tak aby přípravek nepřišel na čerstvě odklíčené hlízy, kde na ně působí fytotoxicky a může následně dojít ke špatnému vzcházení porostu, což se Vám následně projeví ve výnosu. Pokud by došlo k odklíčení hlíz, pak je nechte vyhojit a teprve následně přípravek aplikujte. Jinak byly nově zaregistrovány tři kombinované přípravky jak proti vločkovitosti hlíz tak proti stříbřitosti slupky, z čehož by měl být přípravek Monceren Pro již v letošním roce v prodeji.
Pokud chcete ještě více podpořit dobrý zdravotní stav hlíz (nižší výskyt vločkovitosti, stříbřitosti, ale i poškození drátovci) pak kromě použití přípravků na ochranu hlíz nezapomeňte na včasnou sklizeň a nenechávejte hlízy po ukončení vegetace dlouho v půdě. Opět se více dozvíte v sekci Publikace-Publikace ke stažení-Praktické informace, kde si najdete příručky k dané chorobě.
VÚB

«123...6»
© 2017 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec