Brambory - zdravá potravina

VÚB HB - výzkum, ochrana a pěstování brambor

PF 2022
PF 2022

Aktuality

Tradiční Bramborová sobota na Veselém kopci se uskuteční 1.10.2022 a bude opět s účastí zástupců Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod

Tuto akci pořádá Muzeum v přírodě Vysočina ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, Sativou a.s. Praha, pracoviště Keřkov a Zemědělskou a.s., Vysočina, Dřevíkov.. 

[ celá zpráva ]

V sobotu 1.10.2022 proběhne v Muzeu českého venkova na zámku v Kačině akce Koně na Kačině

V rámci doprovodných akcí zde bude Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod prezentovat výsledky výzkumu. Pro účastníky bude připravena ochutnávka jídel, a to nejen z brambor a pro nejmenší dětská dílnička.

[ celá zpráva ]

Noc vědců je na dosah. Již 30. září 2022 se otevře řada vědeckých budov a dalších organizací, do kterých se dostanete jen málokdy

Do Noci vědců se tradičně zapojí i Národní zemědělské muzeum v Praze a opět zde nebude chybět ani prezentace Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s.r.o.. Nebude chybět ani přednáška ředitele VÚB Ing. Jaroslava Čepla, CSc. na téma Máme rádi brambory (nejen na talíři).

[ celá zpráva ]

Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod poprvé na Flóře Olomouc - Hortikomplex - tentokráte s podtitulem Plody otce genetiky

Podzimní mezinárodní zahradnická výstava se uskuteční ve dnech 29.9. až 2.10.2022. Hlavní expozice v pavilonu A nese název Plody otce genetiky a připomene letošní 200. výročí narození Gregora J. Mendela - objevitele základních principů dědičnosti. V Pavilonu A ve Výzkumné laboratoři rostlin se můžete také setkat s expozicí VÚB. 

[ celá zpráva ]

Ocenění a úspěchy

Ocenění Zlatý klas 2022 na výstavě Země živitelka pro dva exponáty Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod

Ocenění Zaltý klas 2022 získaly ve dvou kategoriích dva exponáty Výzkumného ústavu bramborářského. V kategorii Rostlinná výroba se jedná o specializovanou mapu "Mapa vhodnosti podmínek pro výskyt a šíření plísně bramboru na základě průběžných kritických hodnot metody Indexu" a v kategorii Potravinářství a zpracovatelský průmysl "Směs mouky pro přípravu pečiva na bázi inulinu".

[ celá zpráva ]

Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2021

Hlavní cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2021 získal Ing. Ervín Hausvater, CSc. z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod. Tato cena byla udělena za výsledek druhu certifikovaná metodika s názvem "Metodika integrované ochrany proti plísni bramboru v nových agroenvironmentálních podmínkách". Cena byla předána na slavnostním vyhlášení výsledků na mezinárodním agrosalonu ZEMĚ ŽIVITELKA. 

[ celá zpráva ]

Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2020

Třetí místo obsadil Ing. Václav Mayer z VÚZT v.v.i. za certifikovanou metodika „Doporučené technologie pro efektivní využití vody při  pěstování brambor v podmínkách sucha a výkyvů počasí“, která vznikla v úzké spolupráci s pracovníky z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s.r.o.

[ celá zpráva ]

Pozorování atmosférických jevů – Havlíčkův Brod

Historie a druhy měření a pozorování na meteorologické stanici Havlíčkův Brod 1935-2014

Meteorologická stanice v Havlíčkově Brodě je stanicí druhého řádu ČHMÚ Praha - Komořany a je umístěna ve Výzkumném ústavu bramborářském v nadmořské výšce 455 m. V Havlíčkově Brodě je od roku 1935 a rokem 1994 bylo završeno 60 let meteorologického měření a pozorování. Měření na meteorologické stanici se provádí podle SEČ v 7, 14 a 21 hodin. Celkovou zprávu, text a tabulky zpracoval Jan Škoch, pozorovatel ČHMÚ Praha, stanice VÚB Havlíčkův Brod a můžete si ji prohlédnout zde

Výzkum brambor

vyzkum

Historie Výzkumného ústavu bramborářského sahá hluboko do první poloviny dvacátého století. Velmi krátce po první světové válce a vzniku Československé republiky začal vyvíjet v roce 1920 činnost soukromý Výzkumný ústav bramborářský, který založil a financoval Ústřední svaz pěstitelů zemáků.
[ více zde ]

Poradenství

poradenstvi

Poskytování poradenských služeb na Výzkumném ústavu bramborářském v Havlíčkově Brodě má bohatou tradici a už od začátku bylo spojeno s přenosem nejnovějších poznatků výzkumu brambor a vývoje do zemědělské praxe.
[ více zde ]

Meteostanice on-line

meteo

Meteorologické údaje VÚBHB

Graf dat sondy VÚBHB

ZMĚNA: pro správné zobrazení grafů již nemusí být nainstalována Java. 
Meteorologická stanice v Havlíčkově Brodě JE OPĚT V PROVOZU.

Podpora transferu inovací v zemědělství, potravinářství a oblasti bioenergií do praxe
(OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0026)
opvk

Partnerství pro podporu popularizace VaV a další vzdělání v oblasti popularizace transferu technologií
v oblasti zemědělství, potravinářství a bioenergetiky

(OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Reg. č. CZ.1.07/2.3.00/35.0013)
opvk

Oborová knihovna zemědělského aplikovaného výzkumu
(OP Věda a výzkum pro inovace. Registrační číslo: CZ.1.05/3.2.00/12.0236) 
opvavpi

 

Kraj Vysočina             

 

© 2022 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec