Brambory - zdravá potravina

Poradna

Ludmila
sobota, 28. června 2025, 15:17

Dobrý den, dostala jsem od známých pár velmi ranných, světlých, sadbových brambor a divím se. Zasadila jsem světlé a vykopávám červené. Je to v pořádku?

Dobrý den.
Někdy dochází ke genetické změně barvy slupky, často podpořené vnějšími faktory, např. vysokými teplotami. Obvykle však bývá zasažena pouze část povrchu hlízy nebo jen některé hlízy v trsu.
Příčinu ve vašem případě je třeba hledat spíše v nějakém omylu při sázení.
Stává se také, že v zemi zůstanou nesklizené hlízy červenoslupké odrůdy z předchozího roku (nebo dokonce více let), které nezmrzly a pak vzejdou v nové výsadbě.
VÚB


Zdeněk Musil
středa, 25. června 2025, 09:26

Dobrý den.
Kdy je nejlepší termín pro postřik proti plísní bramborové. Děkuji

Dobrý den.
Ochrana proti plísni bramboru zahrnuje více ošetření. Velmi obecně platí, že první preventivní postřik by měl být aplikován těsně před uzavřením porostu (tj. v době, kdy se rostliny začínají dotýkat a zakrývají tak půdu). Pro podrobnější informace je na našich webových stránkách (www.vubhb.cz) v sekci Publikace určena příručka "Metodika integrované ochrany proti plísni bramboru". Tam najdete odpovědi na řadu otázek pro zvládnutí ochrany proti této závažné chorobě.
VÚB


Jarda
úterý, 24. června 2025, 23:18

Dobrý den, můžu ublížit bramborám použitím přípravku titus v době kdy kvetou? Brambory jsou celkem nízké a meziřádkový prostor je volný kde se začíná tlačit plevel.

Dobrý den.
Přípravek Titus se aplikuje od výšky 5 cm do zapojení porostu. Vzhledem k plevelům (volnému prostoru mezi řádky) je možné přípravek použít, u brambor se mohou vyskytnout příznaky poškození, které jsou zpravidla jen přechodné.
Záleží také na odrůdové citlivosti.
VÚB


Jarmila
neděle, 15. června 2025, 18:02

Dobrý den, vypozorovala jsem na zahrádce, že ze sadby vyrůstají 1 až 4 stonky, kdy je jasné, že úroda z brambory, která má 4 stonky je největší. V poslední době mám dojem, že z té mé sadby vyrůstá největší počet s jedním nebo se dvěma stonky a úroda je celkově nižší, i když zdravá. Je něco, co může počet stonků při klíčení (nakličování sadby) ji ovlivnit směrem k vyššímu počtu stonků nebo je to všechno jen náhoda přírody?
Děkuji. Jarmila

Dobrý den.
Počet stonků závisí na mnoha faktorech, především je dán odrůdou, resp. počtem oček, které odrůda obvykle vytváří. Samozřejmě je definován také velikostí sadbové hlízy. Od počtu stonků se také odvíjí počet stolonů a počet nasazených hlíz. Vše je samozřejmě také ovlivněno souhrou povětrnostních a půdních podmínek v dané sezóně. Vyšší nasazení hlíz ale také znamená obvykle jejich menší velikost. Při nakličování lze zvýšit počet stonků vylomením hlavního klíčku v očku. Ne vždy a u každé odrůdy je to však účelné a vede to ke zvýšení výnosu konzumních hlíz.
VÚB


Vladko
sobota, 14. června 2025, 13:40

Dobrý den, nešlo mně to nějak odeslat, tak pokračuji k alternáriím. Tohle je odrůda Bernina. Vedle mám Esmee, ale ta je čistá. Před osmi dny jsem stříkal Zorvec Endavia + proti alternáriím Dagonis. Včera jsem stříkal Lieto + proti alternáriím Scala. Je zajímavé, že napadení je na nejmladších listech. Děkuji.

Dobrý den.
Není zřejmé, v čem váš dotaz spočívá. Žádný snímek k dotazu nebyl přiložen.
K alternariovým skvrnitostem jsou odrůdy brambor různě náchylné. Přípravky Scala a Dagonis nejsou proti alternariím do brambor registrovány. Více k alternariovým skvrnitostem naleznete v certifikované metodice "Metodika ochrany brambor proti alternariovým skvrnitostem" v záložce PUBLIKACE.
VÚB


Pokorný Jaroslav
pátek, 13. června 2025, 14:31

Dobrý den přeji, čím to je, že se v době "nových" brambor neobjevují na pultech rané brambory červené, ale jen žluté? Alespoň já si toho nejsem vědom, že bych to někde v supermarketu viděl jinak, ani rané červené ze zahraničí. Přitom vím, že odrůd velmi raných červených brambor je několik a velmi kvalitních. Děkuji. Pokorný

Dobrý den.
Odrůdy brambor se žlutou slupkou jsou zákazníky obecně žádány více než odrůdy se slupkou červenou, proto jich je v nabídce méně. Musíte se obrátit přímo na pěstitele, nejčastěji pěstovanou velmi ranou odrůdou s červenou slupkou u nás je odrůda Rosara.
VÚB


Věra Fialová
pátek, 13. června 2025, 06:34

Dobrý den, o jakou se jedná chorobu? Mám napadený libeček. Děkuji

2891_20250613_063033.jpg

Dobrý den.
Podle fotografie jde o houbovou chorobu ze skupiny rzí. Napadené části rostliny je vhodné odstranit. Pokud dochází k dalšímu šíření choroby, je třeba odstranit celou rostlinu a nový libeček vysázet na jiné a slunečné části pozemku.
VÚB


Romana
úterý, 10. června 2025, 08:10

Dobrý den, koupila jsem si sadbové brambory ( Antonie), měla jsem je cca 2měsíce uskladněné v suchém ale ne chladném sklepě, před sadbou jsme je zbavili klíčků, které byly slabší, po výsadbě ale nevzešly, po prohlídce hlíz v zemi jsem je našla napadené hnilobou, co mohlo být příčinou?? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Příčinou bylo pravděpodobně právě odklíčení hlíz a chladné počasí po výsadbě nebo výsadba do nevyhřáté půdy. Infekce se dostala do sadbových hlíz prostřednictvím nevyhojených jizev po klíčcích. Pro příště bude proto vhodné hlízy naklíčit na světle, aby vytvořily krátké a silné klíče.
Urychlíte tím také vzcházení a vývoj rostlin.
VÚB


Jiří Kopřiva
pondělí, 9. června 2025, 06:49

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat zda mě poradíte. Už roky přemýšlím nad otázkou zda je možné míchat postřik proti mandelince a proti plísni dohromady v jeden. Například Revus Top + Mospilan nebo Sanium system nebo Sanium system ultra . Nebo revus top + champion wg 50 , nebo misto revus top tak magnicur finito. Pokud ne, mohu postříkat jeden den proti mandelince a hned za 24 hodin proti plísni? Velice Vám děkuji za odpověď.
Jsem rád, že zde lidem radíte a pomáháte. Vážím si Vaší práce.
p.s. nebo mě doporučíte jiné postřiky?

Velice děkuji
Jiří Kopřiva

Dobrý den.
Míchat fungicidy s insekticidy můžete bez obav a ošetřovat tak proti listovým chorobám i mandelince jednou aplikací. Jenom je zbytečné aplikovat Revus Top s dalšími fungicidy, neboť tento přípravek je velmi účinný a působí na plíseň bramboru i alternariové skvrnitosti. Proti mandelince bramborové spíše doporučujeme některý z přípravků z chemických skupin Diamidů (např. Benevia nebo Coragen 20 SP) a Spinosinů (SpinTor nebo Nexsuba). Mospilan je přípravek na bázi acetamipridu, ke ketrému jsou již v ČR některé populace mandelinky rezistentní.
VÚB


Tomáš K.
středa, 4. června 2025, 07:23

Dobrý den, Vám přeji.
Chtěl bych Vás poprosit o radu.
Před 10 dny jsem postříkal políčko brambor proti plevelu Keeper Liquidem.
Výška brambor cca 5-10 cm některé ještě ani nevzešlé. Dávku jsem upravil na 3/4 doporučované. Dnes jsem se byl kouknout na políčku a je zjevné , že jsou na kždé rostlince brambor popálené listy , žloutnou a schnou. Jedná se o 2 až 4 listy. Chci se zeptat zda to mohla zapříčinit nadměrná vlhkost půdy či citlivost odrůdy Antonia na tento přípravek. Dá se teď nějak řešit , aby brambory neodešli úplně a zachránit aspoň nějaká úroda?. Děkuji Vám velice za odpověď.
S úctou a přáním krásného dne
Tomáš H.

Dobrý den.
U odrůdy Antonia se může po aplikaci metribuzinu, což je účinná látka jmenovaného přípravku, projevit mírná reakce v podobě žloutnutí listů. Ale není to odrůda, která by byla silně citlivá. Stupeň poškození listů je závislý na podmínkách aplikace, především deště. Pokud jste dávku dodržel jak píšete, rostliny by měly odrůst a opět se dostat do normální kondice.
Pro urychlení regenerace rostlin je možné použít některé listové hnojivo zejména s obsahem dusíku a hořčíku.
VÚB


Lenka
pondělí, 2. června 2025, 21:45

Dobrý den,
chci použít přípravek titus proti pýru. Do jaké výšky rostliny (natě) brambory je možné tento přípravek použít. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Titus se používá od výšky natě 5 cm do zapojení porostu brambor. Důležitá je fáze pýru v době aplikace, aby měl dostatečnou listovou plochu, což je přibližně výška pýru 10 - 15 cm. U ostatních plevelů je to 2 - 6 pravých listů. Dávka je na pýr 60 g/ha + smáčedlo.
VÚB


Marie
pátek, 30. května 2025, 08:19

Protože máme jen menší zahrádku, chtěla bych se zeptat zda jsou odrůdy brambor s menší natí. Nyní pěstujeme odrůdy Monika a Antonia a velmi se jim v našich podmínkách daří.Děkuji.

Dobrý den.
Vaše volba odrůd pro zahrádkářské pěstování je velmi vhodná, odrůdy jsou kvalitní a bez závažnějších pěstitelských úskalí. Obě se nevyznačují nijak nadměrným vzrůstem natě. V sortimentu u nás množených odrůd (kolem 200) jsou samozřejmě některé, kde je obvykle nať méně vzrůstná. Ale zase mohou mít některé pěstitelské nebo kvalitativní nedostatky. Navíc vývoj a výška natě je významně určována souborem a sledem podmínek pěstitelské sezóny (především srážky, teploty a výživa) a tím, jak zmíněné faktory a jejich kombinace pěstované odrůdě vyhovují. Pokud se vám obě zmíněné odrůdy osvědčily, je nejvhodnější u nich zůstat.
VÚB


Michal
pondělí, 26. května 2025, 20:49

Dobry den
Muzete prosim poradit co mi likviduje listy brambor a zda je mozna nejaka ochrana?
Dekuji !

2881_20250518_102105.jpg 2881_20250518_102122.jpg

Dobrý den.
Podle snímků se nejedná o typické poškození bramboru. Pro určení bychom potřebovali zaslat vzorek napadených listů, případně jiných částí rostliny.
VÚB


Daniel
pondělí, 26. května 2025, 08:37

Dobrý den prosil bych od Vás radu čím ošetřit brambory proti plevelu. Dříve jsme aplikovali přípravek Arcade, ale je nejspíše zrušen.
Konkrétně proti plevelům Svízel přítula a Peťour maloúborný.
Děkuji

Dobrý den.
U přípravku Arcade 880 EC bude ukončeno uvádění na trh i používání k 30.6.2025. V současné době je proto pravděpodobně již vyprodaný. Volba jiného herbicidu záleží na tom, zda brambory jsou již vzešlé, či nikoliv. Na vzejitý porost brambor by bylo možné použít přípravek s účinnou látkou rimsulfuron, např. Titus. Pokud brambory nejsou ještě vzešlé, pak je možné doporučit přípravek Proman, nejlépe v kombinaci s prosulfocarbem (Boxer, Roxy). Dále je možné použít přípravek Sinopia. Tyto herbicidy by na jmenované plevele měly být účinné.
VÚB


Vašek
středa, 14. května 2025, 10:12

Děkuji za bleskovou odpověď. Snad se mně povedlo foto přiložit. Hezký den.
Vašek HK

2879_IMG_20250512_202511~3.jpg

Dobrý den.
Ano, jedná se o poškození mrazem. Nemusíte se bát, že přijdete o sklizeň, takto zasažené rostliny poměrně dobře zregenerují.
VÚB


Vašek
úterý, 13. května 2025, 12:41

Dobrý den. Dle foto, navštívila mne plíseň bramborová, nebo jen šlehnuté mrazem?
Děkuji Vašek Hradec Král.

Dobrý den.
Na plíseň bramboru je ještě příliš brzo a vzhledem k přízemním mrazíkům, které nás trápí v posledních dnech, to bude spíše poškození mrazem. Pokud budete chtít vědět příčinu na 100 %, pak přiložte avizované foto.
VÚB


Petr Lang
úterý, 6. května 2025, 20:03

Dobrý den, hospodařím na jižní Moravě na cca 100 ha orné půdy. pH na většině orné půdy je kyselé od pH 5,00 - 5,6. Plánuji na konci letošní sezony většinu půdy povápnit a rád bych se zeptal u jaké půdní reakce může dojít k riziku napadení hlíz strupovitostí. Respektive na jakou hodnotu pH je možné povápnit tak aby se na dané půdě bezproblémově dařilo porostu brambor i ostatních plodin? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Výskyt původce obecné strupovitosti bramboru se zvyšuje s pH nad 5,5. Ale význam mají i další faktory, např. výskyt choroby je vyšší na lehčích, písčitých a kamenitých půdách. Rozhodující pro infekci je období nasazování hlíz. Pokud je v této době přísušek a teplo, infekce se zvyšuje. Proto je prakticky jediným účinným zásahem proti chorobě závlaha v tomto období, která omezuje rozvoj vláknitých bakterií, původců obecné strupovitosti.
Významnou roli hraje náchylnost pěstované odrůdy. Na našich webových stránkách kromě příručky věnované strupovitosti najdete Specializovanou veřejnou databázi odrůd brambor a jejich náchylnost k aktinomycetové obecné strupovitosti bramboru (https://www.vubhb.cz/cs/specializovana-verejna-databaze).
VÚB


Marie Modráčková
pondělí, 28. dubna 2025, 12:04

Dobrý den jsem sázíme asi 70 kg brambor máme potíže s drátovce prosím poslední roky jsme mulčování posekanou travou. Je to vhodné nebo mohou rostl.zbytky drátovce ještě podporovat. Děkuji předem za odpověď M. Modrackova

Dobrý den.
Mulčování mění poměry v půdě snížením výparu a udržením vyšší vlhkosti. Tím ovlivňuje vertikální posun drátovců směrem k povrchu půdy. U brambor může mulčování spíše snížit poškození hlíz drátovci, protože těm hlízy slouží také jako zdroj vody, zejména v období přísušků v závěru vegetace. Při vyšší vlhkosti půdy bývá napadení nižší.
Každopádně ale platí, že nejúčinnějším agrotechnickým opatřením pro omezení ztrát drátovci u brambor, kromě intenzivního zpracování půdy, je včasná sklizeň (viz publikace na našich webových stránkách www.vubhb.cz Integrovaná ochrana proti drátovcům.
VÚB


Tomáš Chvojka
neděle, 27. dubna 2025, 16:14

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, co je původcem poškození brambor na přiložených fotografiích, případně jak minimalizovat riziko škod v další sezóně. Jedná se o brambory z loňské sklizně (srpen/září), kdy většina hlíz byla tímto způsobem v různé míře poškozena. Předem děkuji.

2872_DSCN7042.JPG 2872_DSCN7044.JPG

Dobrý den.
Podle fotografií lze předpokládat, že jde o prašnou strupovitost bramboru (původcem je Spongospora subteranea). Pro potvrzení by však byla potřeba mikroskopická analýza. Kromě příznaků na hlízách vytváří původce také drobné nádorky na kořenech. Do hlíz proniká průduchy a v půdě přežívá několik let. Pokud se jedná skutečně o prašnou strupovitost, pak je nutné nepěstovat brambory na daném pozemku nejméně 8 let a samozřejmě nepoužívat napadenou sadbu.
VÚB


Jan Boháč
sobota, 19. dubna 2025, 16:19

Vážení,

při klíčení sadby jsem po cca dvou týdnech zjistil, že téměř třetina hlíz odrůdy Princess (cca 1,4kg z balení o 5kg) je napadena hnilobou (vizte fotografii). Jde o certifikovanou sadbu, doručenou pouhý týden před zahájením klíčení, k infekci zjevně nemohlo dojít na mém konci, ale jde o vadu zásilky. Ostatní odrůdy, nakličované původně společně, žádné poškození nevykazují.

Prosím o radu, zda je vhodné (zatím) nenapadený zbytek pětikilogramového balení sázet, jak mi při reklamaci sdělil prodejce, nebo bude lépe jej zlikvidovat.

Děkuji za provozování výborné 'Poradny' a zdravím

J. Boháč

2870_DSCF6828.JPG

Dobrý den.
Sadba je napadena fusariovou hnilobou, některé hlízy již smíšenou hnilobou (fusariová + měkká bakteriální hniloba). Ze snímku je zjevné že je napadeno vysoké procento hlíz. U dalších z nich nemusí být napadení bez jejich rozkrojení dobře patrné a hniloba se může dále rozvinout, zejména bude-li po výsadbě chladné počasí a nebudou podmínky pro rychlé vzejití. Nelze proto pro sázení doporučit ani zdánlivě zdravé hlízy z této partie. Takovouto sadbu by měl po reklamaci prodejce zcela nahradit nebo vrátit peníze.
Certifikovaná sadba může obsahovat maximálně 1,25 % suchých a mokrých hnilob. K infekci hlíz došlo jednoznačně u producenta, nejspíše následkem mechanického poškození při třídění a přípravě.
VÚB

© 2025 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec