Brambory - zdravá potravina

Poradna

Šárka Pavlačková, Znojmo
úterý, 2. června 2020, 19:55

Dobrý den,
měla bych dotaz k bramboru, odrůda Ditta. Některé rostliny mají zkadeřené listy, stočené spíš směrem dolů. V porostu jsou jasně identifikovatelné, oproti ostatním, které mají pěkné hladké listy. Na rubu není nic vidět, žádná skvrnitost, nebo alespoň já ji nevidím. Posílám 2 fotografie, víc mě to nenechalo nahrát, snad tam něco uvidíte a poradíte mi s čím mám tu čest.

1392_brambor_20200602_191420.jpg 1392_brambor_20200602_191449.jpg

Dobrý den.
Rostliny jsou podle fotografií napadené těžkou virózou, pravděpodobně virem Y, případně kombinací virů. Další postup infekce u napadených rostlin bude směřovat k zaostávání ve vývoji, k většímu zkadeření a nekrotickým změnám na listech. Výnos hlíz napadených trsů bude redukovaný. Napadení virovými chorobami je otázkou zdravotního stavu sadby, nejspíše nebyla použita certifikovaná sadba.
VÚB


Kostlán Karel,Letovice
sobota, 23. května 2020, 12:41

Vysel jsem 14.3. semena velmi raných brambor z min.roku a 20.5.přesadil ze semenáčků do volné půdy na zahrádce.Jsou to mrňavé rostlinky ,ale už nasazují hlízky.Mám dotaz jestli todle moje pokusnictví,nedopadne jak pěstování cibule ze semen-vyroste sazečka a teprve druhý rok cibule?Díky za odpověď.

Dobrý den.
VÚB výsev semen využívá pouze pro vypěstování semenáčů ve sklenících (začátek novošlechtění bramboru). Ve světě se ale v některých oblastech pěstování ze semen využívá. Je složité říct zda a jaké sklidíte hlízy, protože ze semínka vyrostl jedinec ze samoopylení některé z odrůd, kterou jste pěstoval. Není to již ta odrůda z které jste semínka odebral, ale je to nový kříženec.
VÚB


Aleš
čtvrtek, 21. května 2020, 11:21

Dobrý den, z mého dotazu samozřejmě chápu, že mi nemůžete bez fotografie odpovědět, fotku jsem vám ale zaslal. Pokouším se tedy znovu.
Děkuji

1390_zmenseno.jpg

Dobrý den.
Nyní je již fotografie přiložena správně. Pokud jste porost neošetřoval herbicidem v nesprávné růstové fázi, pak se s největší pravděpodobností opět jedná o chladové popř. mrazové poškození natě brambor viz dotaz níže.
VÚB


Jirsa
úterý, 19. května 2020, 17:34

Dobrý den.
Dovolte mi dotaz na poškozené brambory. Nevím, jestli se dá rozpoznat keříček zmrzlý, nebo postříkaný jedem. Záhon je poškozen nejvíce po obvodě a střed jen mírně. Réva, která roste jen kousek vedle, mrazem poškozená není. Jestli to poznáte z obrázku, tak prosím napište.
Děkuji a přeji Vám všem hodně zdraví
Karel Jirsa

1389_Poškození_natě_1.jpg 1389_Poškození_natě_2.jpg

Dobrý den.
Z přiložených obrázků, lze usuzovat, že se jedná právě o mrazové popř. chladové poškození bramboru, kde příčinou jsou nízké teploty okolo 0 °C. Podle teploty, které byly rostliny vystaveny, mohou být příznaky jednak blednutí a prožloutávání lístků (chladové poškození) nebo až měknutí a černání pletiva listů (mrazové poškození). Pokud zasažení není příliš velké, tak rostliny poměrně dobře regenerují, ale i tak musíte počítat s o něco opožděnou sklizní.
VÚB


Aleš
úterý, 19. května 2020, 08:05

Dobrý den, v letošním roce jsem poprvé zasadil brambory (Finka) a na listech pozoruji nějakou vadu, nejsem si jistý plísní nebo jinou chorobou. Můžete mi poradit?

Dobrý den.
Z tohoto popisu opravdu nelze určit o jakou vadu se jedná. Příčin vad na listech může být celá řada. V minulém týdnu se jednalo především o chladové poškození natě nebo mrazové poškození natě způsobené nízkými teplotami. Pokud chcete určit o jaké poškození se jedná, pak ideálním řešením je poškození vyfotit a v záložce Poradna kliknout na Přidat dotaz a následně vložit pořízené fotografie. Do textu pak popsat co nejpodrobněji jak poškození vypadá.
VÚB


Juza
úterý, 5. května 2020, 18:44

Dobrý den. Prosím o váš názor na kvalitu těchto odrůd,kterou vybrat pro pěstování. Agria, Erika nebo Marabel. Popis některých jsem nenašel. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Popis zmíněných odrůd:
- Agria: poloraná konzumní odrůda, varný typ B. Má oválné hlízy se žlutou dužninou a žlutou slupkou. Má vynikající kvalitu pro zpracování na smažené lupínky a hranolky, která je stálá i během skladování. Pozor, odrůda Agria má nízkou odolnost k aktinobakteriální obecné strupovitosti.
- Erika: raná konzumní odrůda, varný typ AB. Erika má dlouze oválné hlízy se žlutou dužninou a žlutou slupkou. Vhodná pro časnou sklizeň. Má vyšší odolnost k aktinobakteriální obecné strupovitosti.
- Marabel: raná konzumní odrůda, varný typ BA - B. Má oválné hlízy se žlutou slupkou a žlutou dužninou. Má střední odolnost k aktinobakteriální obecné strupovitosti.
VÚB


Zelený
sobota, 2. května 2020, 22:12

Dobrý den, proč neodpovídáte na mnou zaslaný poslední dotaz? Něco je špatně nebo chci příliš odbornou a odvážnou odpověď? Děkuji a zdravím. Zelený

Dobrý den.
Již 14.4. vám bylo odpovězeno, že odrůdy do varného typu zařazuje ÚKZÚZ na základě dvouletých registračních zkoušek na různých lokalitách, případně pro seznam doporučených odrůd. Je všeobecně známo, že varný typ (ostatně jako celou řadu dalších vlastností) kromě genetického základu odrůdy ovlivňují další faktory, to vám bylo též sděleno. Varný typ se může do určité míry lišit v daném ročníku dokonce i na dvou blízkých lokalitách (rozdílná expozice, srážky, půda výživa aj.) Každý znak jakéhokoliv živého organismu má určitý rozptyl a pohybuje se v nějakém intervalu, nemá tedy absolutně neměnnou hodnotu. Proto jeho popis a zevšeobecnění vyžaduje víceleté sledování v různých podmínkách.
Není reálně možné, aby byly popisy kvalitativních vlastností odrůd každoročně měněny podle průběhu sezóny a předávány veřejnosti. Navíc neexistuje zákonná povinnost registrovat všechny u nás pěstované odrůdy, takže u řady odrůd se vychází z popisů daných majitelem nebo množitelem odrůdy. Pro úplnost uvádíme, že se u nás každoročně množí až 200 odrůd brambor.
Pokud nejste s odpovědí spokojen, doporučujeme vám ke studiu genetiky, biologie a fyziologie rostlin pro pochopení zákonitostí v této problematice.
A ještě poznámka k naší poradně: Poradnu provozujeme pro veřejnost zcela zdarma a nad rámec našich pracovních povinností. Nemůžeme tedy na každý dotaz odpovídat okamžitě a příliš obsáhle. Podrobnější informace si může zájemce najít v publikacích a odkazech na našich webových stránkách. Nejste-li s odpověďmi spokojen, obraťte se na jiné odborné instituce.
VÚB


Korbel
středa, 29. dubna 2020, 15:17

Dobrý den, mohu ještě proorat brambory, přestože jsou již po postřiku zn. Command?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Po aplikaci půdních herbicidů v bramborách (včetně herbicidu Command) se již neprovádí žádná mechanická kultivace. Je to z důvodu porušení vytvořeného herbicidního filmu ve vrchní vrstvičce půdy, který zajišťuje účinnost na vzcházející plevele. Mechanická kultivace tedy výrazně sníží účinnost aplikovaných herbicidů.
V případě, že se na pozemku budou vyskytovat druhy plevelů, na které Command není dostatečně účinný (tento herbicid se většinou používá v kombinaci s jinými herbicidy pro posílení účinnosti na svízel přítulu), pak by bylo možné přistoupit k opravné aplikaci herbicidy po vzejití, konkrétně lze použít TITUS 25 WG, Sencor Liguid, nebo jejich kombinaci v registrovaných dávkách.
VÚB


Břetislav Plný
čtvrtek, 23. dubna 2020, 20:45

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o název odrůdy brambor, které se nemusí zalévat, je odolnější suchu - nová odrůda. Ještě jeden dotaz ohledně této nové odrůdy. Jestliže po suchách přijdou deště, není tato odrůda náchylná na hnilobu,....? Moc děkuji.

Dobrý den.
Na Váš dotaz nelze bohužel jednoznačně odpovědět. V evropském katalogu odrůd je uvedeno více jak 1500 odrůd brambor, z nichž některé odolávají suchu lépe, jiné méně. Každá odrůda však ke svému růstu, vývoji a k dosažení optimálního výnosu hlíz musí přijmout určitou sumu vody, ale období, kdy je tato potřeba nejvyšší, se u jednotlivých odrůd liší. Pokud je této vody nedostatek a nebo se jí nedostává v období intenzivního růstu, výsledkem je nízký výnos hlíz a jejich nižší kvalita způsobená některými fyziologickými poruchami (rozprasky, deformace, zmlazování, sklovitost). Hodně tedy záleží na průběhu počasí ve vegetaci, resp. na průběhu srážek, ale i teplot, které ovlivňují ztráty vody výparem. Záleží také na ranosti odrůdy, termínu výsadby, půdních vlastnostech a řadě jiných faktorů.
Pokud nebudete nebo nemáte možnost pěstovanou odrůdu zalévat, musíte počítat s určitým rizikem nižšího výnosu a zhoršené kvality hlíz, jestliže jí průběh počasí ve vegetační sezóně nebude vyhovovat. Poněkud jistější je v těchto případech pěstování raných odrůd s kratší vegetační dobou.
Hniloby, které jsou způsobeny především plísní bramboru nebo bakteriemi musíte řešit v průběhu celé sezóny od výběru pozemku, odrůdy a použitích účinných fungicidů. Podrobnější informace se dozvíte v sekci Publikace-Publikace ke stažení- Praktické informace.
VÚB


Jaromír Slavíček
úterý, 21. dubna 2020, 08:31

Vážení,
dovoluji si k Vám dotaz. Objednal jsem si u zelináře větší množství brambor. Při krájení však zjistil vady znázorněné na obrázku, tedy tmavá ložiska uvnitř hlíz. O jakou chorobu se, prosím, jedná?
A jsou takové hlízy vhodné ke konzumaci?
Děkuji
J.S.

1373_brambory-p-2-thumb.jpg

Dobrý den.
Snímek po zvětšení není ostrý a vadu proto nelze s jistotou určit, ale pravděpodobně jde o požerky slimáků. Po vykrojení poškozených částí dužniny lze hlízy konzumovat.
VÚB


Felix Čermák
úterý, 14. dubna 2020, 12:00

Marně hledám v literatuře způsob pěstování brambor za semene. Zjistil jsem pouze, že je nutné pěstovat
2 roky. ??..a že lze takto brambory křížit - mají lepší odolnost proti chorobám ??(prováděno prý v Chile)
Lze tento způsob aplikovat v našich podmínkách?

Dobrý den,
v našich podmínkách používáme pěstování brambor ze semen v procesu novošlechtění. V podstatě po nakřížení květů se vytvoří bobule, ze kterých se následně vypreparují semena a ta se následně vysévají v generaci semenáčů. Bližší informace o novošlechtění na https://www.vubhb.cz/cs/knihovna/informacni-letaky-a-panely/novoslechteni-bramboru.
V některých státech se brambory ze semen pěstují. V Holandsku je k dispozici i nová odrůda množená semeny. Aktuální informace můžete získat z následujícího webináře"
World Potato Congress Inc. February 20, 2020 Webinar with Hein Kruyt, CEO Solynta - What's all this talk about Hybrid breeding and Hybrid True Potato Seeds (HTPS) revolutionizing the potato industry?
VÚB


Zelený
čtvrtek, 9. dubna 2020, 16:27

Dobrý den, je vůbec v "bramborařině" možné, aby se varný typ odrůdy se stejným názvem v průběhu let měnil nebo byl dokonce zařazen do 2 (3) různých varných typů? Příkladem je odrůda Mondial, která je v jednom zdroji uváděna v roce 2009 jako C (že by došlo na lety prověřenou zkušenost?), v jiném zdroji z roku 2003 jako B, B-C. Z pohledu kuchyňské zkušenosti se jasně jedná o B-C, lépe C, neboť brambora je značně moučnatá a nejde ani slupka loupat bez toho, že by současně se slupkou nedocházelo k odlupování moučné dužiny brmabory. Kde, kdo či jaká autorita může tuto věc zařazení do varného typu rozhodnout, kam tedy patří? Děkuji a zdravím. Zelený

Dobrý den,
o zařazení odrůd do varného typu rozhoduje ÚKZÚZ na základě zkoušek pro registraci odrůd. Varný typ je bohužel znak, který do značné míry ovlivňují podmínky pěstování. Velice často se stává, že v letech s větším slunečním svitem mají odrůdy vyšší obsah škrobu a tím se varný typ posouvá k těm moučnatějším typům.
VÚB


Monika Kučerová
čtvrtek, 9. dubna 2020, 14:22

Dobrý den,podařilo se mi sehnat sadbu brambor,jež jsou velikosti vlašských ořechů. Jak postupovat,abych získala výnos za této podmínky.Dekuji za odpověď.Kucerova

Dobrý de.
Velikost certifikované sadby má být v rozmezí 25 - 60 mm. Vaše sadba tedy pravděpodobně tento velikostní požadavek splňuje. Pěstování brambor z drobnější sadby nevyžaduje žádná zvláštní opatření. Je pravdou, že větší sadbové hlízy mohou pozitivně ovlivnit především rychlost počátečního vývoje a částečně i výnos, protože rostlina z větší mateřské hlízy čerpá více energie. Ale pokud je velikost sadby v uvedeném rozmezí, o výsledku rozhodnou především podmínky ve vegetaci a také agrotechnika (výživa, hubení plevelů, závlaha aj.) a ochrana proti chorobám a škůdcům. Podrobněší informace k pěstování brambor naleznete na našich webových stránkách www.vubhb.cz. v sekci Publikace.
VÚB


Martin Tichý
pondělí, 6. dubna 2020, 12:58

Dobrý den.
Je možné před výsadbou brambor aplikovat do půdy granulovaný vápnitý dolomit?Zamýšlím tím kvůli upravě PH půdy.Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Dolomitické vápence patří mezi velmi vhodná vápenatá hnojiva. Pro pěstování brambor by se měla hodnota pH pohybovat v rozmezí 5,5 - 6,5. Vápnění se u brambor zpravidla provádí po sklizni, nebo v jiném období osevního sledu.
Při přímém vápnění k bramborám hrozí riziko vyššího napadení hlíz obecnou strupovitostí bramboru o které se dozvíte více na našem webu v sekci Publikace - Publikace ke stažení - Praktické informace (https://www.vubhb.cz/cs/knihovna/prakticke-informace/aktinobakterialni-obecna-strupovitost-bramboru-2016).
VÚB


Milan Růžička
sobota, 4. dubna 2020, 10:04

Dobrý den, pokouším se už několikátý rok ne příliš úspěšně o pěstování brambor "do výšky" pokračujícím přihrnováním a odnožováním až do doby květu (tzv. bramborové věže). Zřejmě ale používám špatné odrůdy (Moniky, Bohemie, ...). Poradíte mi prosím vás, jaké jsou nejvhodnější odnožovací odrůdy (případně dalo-li by se u vás 10ks sadbových koupit, pokud je odrůda neobvyklá). Ocením i odkaz na samotnou metodu, třeba mám jen špatný postup. Díky, zdraví Milan Růžička

Dobrý den.
S metodou pěstování tzv. bramborových věží zkušenost nemáme, ale asi bychom Vám doporučili vybrat nějakou odrůdu s delší vegetační dobou. Odrůdy, které zmiňujete, mají krátkou vegetační dobu, jedna je velmi raná a druhá raná až poloraná. Podaří-li se Vám někde koupit sadbu polorané nebo polorané až pozdní odrůdy, tak by jste mohl být úspěšnější. Katalogy odrůd dohledáte v záložce Publikace - Publikace ke stažen - Ostatní publikace (https://www.vubhb.cz/cs/knihovna/ostatni-publikace).
VÚB


Jana Andreanská
čtvrtek, 26. března 2020, 10:12

Zajímalo by mě, zda se mohou brambory koupené v obchodě zasadit na zahradu, místo sadbových?

Dobrý den.
Sázet brambory zakoupené jako konzumní nelze doporučit, protože riskujete, že vůbec nevzejdou (mohou být ošetřeny proti klíčení), nebo se v porostu budou vyskytovat choroby, především virové, které významně sníží výnos.
Určité nebezpečí hrozí také v zavlečení některých karanténních chorob nebo škůdců.
Je proto vždy třeba použít certifikovanou sadbu, kde jsou zaručeny předepsané parametry a zdravotní stav.
VÚB


J.Bajmlova
úterý, 24. března 2020, 09:15

Mohu zasadit brambory,které jsem měla v dřevěné boudě,a v noci byl mráz,neuškodilo jim to.Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Pokud hlízy nebyly mrazem poškozeny, můžete je bez obav sázet. Bude vhodné nechat je před výsadbou naklíčit na světle podle možnosti při teplotách 10 - 18°C. Zároveň se přitom projeví případné poškození nízkými teplotami.
Namrznutí poznáte tak, že pod slupkou se objeví tmavá zóna, při silnějším poškození je hlíza měkká a uvolňuje se voda.
VÚB


František
neděle, 22. března 2020, 09:28

Dobrý den. Koupil jsem brambory, u kterých jsou při krájení za syrova viditelné v hlíze "cévní svazky", které jsou oranžové až světle hnědé barvy. Chci se zeptat, co je příčinou a zda je to pouze vzhledová vada nebo to má vliv i na konzumní kvalitu hlízy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Zbarvení cévních svazků je dáno do určité míry odrůdou, ale výrazně se na něm podílejí podmínky v průběhu vegetace. V případě vysokých teplot a nedostatku vláhy může docházet k odumírání buněk výstelky cévních svazků, což se projeví jejich hnědavým zabarvením. Pokud to není ve velkém rozsahu, nedochází k zavadání hlíz, vytváření dutinek kolem cévních svazků nebo sklovitosti dužniny, není konzumní kvalita hlíz snížena.
VÚB


Benny Bernard
čtvrtek, 19. března 2020, 12:06

Dobrý den, pěstuji pro vlastní potřebu brambory, mám problémy s drátovcem, hlízy jsou nevzhledné a při loupání odstraňuji i nespočet dírek a chodbiček, což zdržuje. Existuje nějaký postřik dostupný i pro malopěstitele? Jinak rady, jak se jej zbavit, jsem našel na netu, spíše mi jde o radikální řešení.

Děkuji.

Dobrý den.
Proti drátovcům jsou aktuálně registrovány dva přípravky:
Basamid (úč. l. dazomet) v dávce 500 kg/ha - aplikuje se nejpozději 4 týdny před výsadbou, protože po aplikaci se musí půda na tuto dobu zakrýt fólií.
Je však určen pouze pro sadbové brambory a prodává se v balení po 5 kg.
Force Evo (úč. l. tefluhtrin) v dávce 16 kg/ha - aplikuje se do řádků při výsadbě. Zakoupit ho lze jen ve velkobalení (10 kg přípravku).
VÚB


VÚB HB
úterý, 17. března 2020, 07:55

OZNÁMENÍ Dne 19.3.2020 bude až do odvolání zrušen pravidelný čtvrteční prodej brambor ze dvora VÚB.

© 2020 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec