Brambory - zdravá potravina

Poradna

Dvořák
úterý, 22. listopadu 2022, 13:18

Ještě jednou dobrý den.Takto mi dopadla skoro celá sklizeň. Oč se jedná?? Děkuji

2632_20221122_122039_(2).jpg 2632_20221122_123213_(2).jpg

Dobrý den.
Fotografie nejsou příliš zřetelné. Pokud máte zájem, pošlete pro přesnější určení několik hlíz. Pravděpodobně se jedná o nějaké požerky a také o napadení hlíz vločkovitostí, jejímž původcem je houba Rhizoctonia solani (černé vločky na hlízách).
VÚB


Yva
pátek, 18. listopadu 2022, 13:33

Dobrý den, zkoušela jsem pěstovat brambory ve slámě, sázela jsem až první týden v červnu, sklízela teď. Bohužel jsem neuhlídala dostatečnou vrstvu a po slehnutí slámy jsou některé brambory zelené. Což by mi ani tak nevadilo, dle různých poraden stačí vše zelené velkoryse oloupat.
Uvnitř je ale brambora červená viz foto ( oloupaná a neolupaná část téže brambory). Sázeli jsme mix odrůd, co zbylo a vyklíčilo ve sklepě ;-)
Je to poživatelné?
Díky za rychlou odpověď.

2630_IMG_20221118_131652.jpg 2630_IMG_20221118_132344.jpg

Dobrý den.
Jedná se o abiotickou antokyanizaci dužniny (genetická porucha podpořená osvětlením hlíz). Tyto hlízy a hlízy zelené nedoporučujeme konzumovat z důvodu možného vyššího obsahu alkaloidů solaninů, tj. látek, které jsou při vyšší koncentraci toxické. Zelené části hlízy je sice možné odkrojit, ale to lze doporučit jen při zasažení jejich menší části.
VÚB


VÚB
pondělí, 7. listopadu 2022, 15:32

TRADIČNÍ PRODEJ BRAMBOR "ZE DVORA" 2022 OPĚT ZAHÁJEN.
Kde: Havlíčkův Brod, vjezd mezi domy z ulice Dobrovského, cca 50 m pod kruhovým objezdem směrem do města po levé straně
Kdy: každý čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin
Výběr konzumních odrůd brambor vhodných i na uskladnění zajištěn.
Příznivé ceny konzumních brambor
Cena odpadních brambor 100,- Kč/q
Bližší informace podá p. Vampola telefonicky na č. 777 967 344

2629_PRODEJ_BANNER_WEB_2022.jpg

Miroslava
sobota, 5. listopadu 2022, 21:26

Dobrý večer,
kupujeme brambory na uskladnění, jsou chutné, ale bohužel často mívají různé defekty. Můžete mi prosím říct, o co se jedná a jak tomu předejít? Děkuji mnohokrát.

2628_brambora_nemoci.jpg

Dobrý den.
Z fotografie nelze přesně určit, o jakou příčinu se jedná. Pravděpodobně jde o požerky nějakého škůdce. Ale záleží na tom, jaké procento takto nebo jinak poškozených hlíz v nakoupeném množství je. Předejít defektům musí pěstitel, potažmo za kvalitu ručí dodavatel a prodejce. Brambory konzumní pozdní mohou mít celkem maximálně do 6% vad, které souborně zahrnují fyziologická a mechanická poškození a choroby včetně minimální velikosti hlíz (Vyhl. 157/2003 a 291/2010 v plném znění). Pokud brambory neodpovídají těmto požadavkům, měl by je spotřebitel reklamovat.
VÚB


Jiri Dobry
pátek, 4. listopadu 2022, 06:09

Dobrý den,
prosím o informaci, o co se jedná na řezu brambory v přiložené fotografii? Hnědé tečky skoro symetricky po obvodu brambory. Jedná se pravděpodobně o odrůdu Vega z oblasti Sázava u Žďáru nad Sázavou.
Jak nakládat s takovou to bramborou, je jedlá?
Dekuji, Dobry

2624_1667470007818.jpg

Dobrý den.
Podle fotografie se jedná se o abiotickou rzivost dužniny hlíz bramboru. Jde o fyziologickou poruchu, příčinou mohou být nevyrovnané růstové podmínky ve vegetačním období, tj. vysoké teploty a přísušky spojené s nedostatečným příjmem vápníku a železa, případně jiných prvků (blokace jejich příjmu vlivem nevhodného průběhu vegetace). Přesnou příčinu je obvykle obtížné zpětně zjistit. Některé odrůdy jsou k této poruše více náchylné. Při dobrém skladování se stav nezmění a hlízy by neměly podléhat hnilobě. Hlízy lze sice konzumovat, ale kvalita je samozřejmě zhoršená.
VÚB


Kristýna
čtvrtek, 3. listopadu 2022, 19:19

Dobrý den,

mohu se prosím zeptat jak odborně nazvat tuto hlízu.
Zelenání hlíz , chápu ale nedokáži popsat narostlý malý stonek.
Děkuji za odpověd´.

2623_314380152_1107776243207324_7195661231847638463_n.jpg

Dobrý den.
Vlivem porušení dormance (období vegetačního klidu hlíz) v důsledku extrémních vegetačních podmínek (přísušek, vysoké teploty) může dojít ke zmlazování hlíz. V tomto případě se jedná o klíčení a obrůstání hlíz v brázdě.
VÚB


Ryvola
neděle, 30. října 2022, 19:48

Dobrý den,
stačí zelenou část brambory se solaninem odříznout nebo oloupat až na žlutou dužninu? Většinou je to tak, že brambora není zasažena zelenáním celá, ale jen buď povrchově ve slupce nebo na jedné straně, když tou stranou vykukovala z hlíny.
Děkuji. Ryvola

Dobrý den.
Je samozřejmě možné zelené části malého rozsahu odkrojit. Jistější je ale nazelenalé hlízy vůbec nekonzumovat.
VÚB


Zdeněk N
sobota, 29. října 2022, 14:31

Dobrý den, bramborové hlízy mi krátce po uskladnění ve sklepě začaly plesnivět, pravděpodobně kvůli vysoké vlhkosti. Je možné plesnivění nějak zastavit? Napadá mě např. krátkodobým vystavením UVC záření nebo ozonu, nevím ale, zda to není kontraproduktivní (produkce solaninu a jiných škodlivin.) Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Nevíme přesně, co plesnivěním máte na mysli. Pravděpodobně to však nebudou skládkové choroby, tj. hniloby, které pronikají dovnitř hlízy, ale spíše bílý plísňový povlak na povrchu. Jedná se většinou o neškodné saprofytické plísně podpořené vyšší vlhkostí hlavně na povrchu skládky, kde se vytváří tzv. potní vrstva. Té lze zabránit, pokud je to možné, častějším větráním. Ale teplota vzduchu musí být stejná nebo nižší než je povrch hlíz, aby nedocházelo ke srážení vodních par a zvyšování vlhkosti. Zmíněné plísně žijí z organických substancí na povrchu hlíz a nijak nepoškozují jejich kvalitu.
VÚB


Bruno
sobota, 22. října 2022, 19:29

Dobrý den, je sadba brambor, která při skladování během zimy trochu zmrzne, ještě pak na jaře plnohodnotně použitelná. Děkuji za info. Bruno

Dobrý den.
Při zmrznutí hlíz dochází k potrhání pletiv hlízy, uvolňuje se voda a hlíza se rozkládá za přispění pektinolytických bakterií, takže zmrzlé hlízy nebo částečně zmrzlé hlízy velmi rychle hnijí. Pokud došlo pouze k podchlazení, tj. při teplotách blízkých 0°C, mohou hlízy vykazovat různé fyziologické poruchy, např. špatné klíčení a vzcházení nebo hlízkování. Proto sadba poškozená nízkými teplotami v žádném případě není vhodná k použití.
VÚB


Marie
čtvrtek, 20. října 2022, 11:28

Dobrý den,
koupila jsem větší množství brambor, které mají po oloupání tyto kruhy. Nejedná se o nějakou nemoc ? Např.
prstencovou hnilobu ? Je možné takovéto brambory bez obav konzumovat ?
Děkuji za radu, příjemný den :⁠-⁠)

2619_IMG_20221020_112617.jpg

Dobrý den.
Jedná se pouze o zvýrazněné cévní svazky, což může být dáno odrůdou a podmínkami pěstování. Často k tomu dochází po přísušku, kdy některé buňky v cévním svazku odumřou a cévní svazek se pak barevně více odlišuje od okolní dužniny.
Hlízy lze bez obav konzumovat.
VÚB


Pokorný
úterý, 18. října 2022, 09:29

Dobrý den,
v minulém dotazu jsem se ptal na velmi malou sadbu. Ještě bych rád věděl, jak je to se sadbou naopak velkou, kterou jsem si právě letos na jaře koupil, neb v té odrůdě jiná nebyla (cca velká část té sadby byla kolem 7 cm délky brambory). Jak velké sadbové brambory dává smysl případně před sadbou přepůlit a hrozí v tom nějaké nebezpečí při sadbě a pro následný růst té sadby? Je možné rozdělit velkou bramboru i na tři sadební díly? Vyrostou i z toho kvalitní normální brambory?
Děkuji za informaci. Pokorný

Dobrý den.
Velikost sadby je dána příčným průměrem hlíz a ten by měl být u odrůd s tvarem hlíz oválným až dlouhým 30 - 50 mm, u odrůd kulovitých až kulovitooválných 45 - 55 mm. Tyto rozměry jsou stanoveny mimo jiné také proto, aby byl v dodávce sadby na jednotku hmotnosti přiměřený počet hlíz.
Na tuto velikost s určitou rezervou jsou také např. dimenzovány sázeče.
Krájení sadby se nedoporučuje z důvodu přenosu virových a bakteriálních chorob, ve velkovýrobě se krájení neprovádí, při produkci sadby je zakázáno.
Malopěstitel může samozřejmě u velkých hlíz krájení provést, nejlépe pouze na dvě poloviny. A to podélně od vegetačního vrcholu (korunky) hlízy k pupku, aby na obou polovinách byl přibližně stejný počet oček. Řezy by se před sázením měly nechat zaschnout, případně ošetřit např. dřevným popelem.
Krájení na více dílů nedává pro produkci konzumních brambor smysl, snižuje se energie klíčení a počátečního růstu, méně oček znamená měně stolonů a tím méně hlíz.
VÚB


Martin
pondělí, 17. října 2022, 12:59

Dobrý den,
mohl bych poprosit o radu jak se zbavit drátovce? Minulý podzim jsem zoral trávník a letos na jaře jsem ho rotavátorem rozdrtil a poté zasadil brambory. Úroda byla velká ,ale bohužel skoro všechny brambory jsou napadené-mají dírky od drátovce. Chtěl bych se tomu vyvarovat v přístí sezoně. Je to možné? Existuje něco čím půdu ošetřit a zbavit se ho? Nyní už mám hezkou zeminu.
Děkuji za odpověď Martin

Dobrý den.
Ochrana proti drátovcům je poměrně obtížná. K napadení přispělo právě vysázení brambor po travním porostu, kde je výskyt těchto škůdců vysoký.
Proto příliš nepomohlo ani použití rotavátoru. Intenzivní zpracování půdy právě rotavátorem, a to nejlépe vícekrát, je však jedním ze základních agrotechnických opatření proti těmto škůdcům. Dále je třeba hlízy po ukončení vegetace co nejdříve sklidit, jinak se jejich napadení postupně zvyšuje. Napadení bývá vyšší v letech s přísuškem, neboť pro drátovce jsou hlízy také zdrojem vody, což byl i případ letošního roku. Chemická ochrana v současné době povolenými insekticidy není příliš účinná. Do konzumních brambor pro aplikaci při výsadbě lze použít přípravky Belem 0,8 MG (úč. látka cypermethrin) v dávce 24 kg/ha a Force Evo (úč. l. tefluthrin) v dávce 16 kg/ha. Tyto insekticidy ale nejsou k dispozici v baleních pro malospotřebitele. Tradičně doporučované použití dusíkatého vápna má rovněž zanedbatelnou účinnost.
Podrobnější informace naleznete na našich webových stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace, v příručce Integrovaná ochrana proti drátovcům.
VÚB


Ryvola
sobota, 8. října 2022, 06:07

Dobrý den,
v dnešní době se patrně již většina evropské zeleniny nepěstuje na poli, ani "česká rajčata" na farmách na Moravě, ale ve speciálních pěstebních stavbách hydroponicky, viz ta holandská zelenina "bez chuti a zápachu" v našich obchodních centrech. Čeká toto i brambory, myslím pěstování bez pole a bez zeminy?
Co je to vlastně to v tom pěstitelství, co způsobuje voňavou a dobrou chuť zeleniny a brambor?
Děkuji. S pozdravem Adam Ryvola

Dobrý den.
Brambory lze samozřejmě pěstovat také hydroponicky nebo aeroponicky. Tyto techniky jsou využívány v menším měřítku při množení šlechtitelských materiálů. Pro konzumní účely však takovéto metody u brambor pravděpodobně využívány nebudou, neboť jsou velmi energeticky náročné. Je také pravda, že v umělé kultuře nelze dodat rostlinám úplně vše, co získávají při pěstování v přirozeném prostředí.
Chuť brambor je dána odrůdou a podmínkami pěstování, které tvoří řada faktorů od kvality a složení půdy včetně mikroorganismů a vyrovnané výživy až po průběh povětrnostních podmínek ve vegetaci. Negativně mohou chuť ovlivnit např. extrémní průběh počasí, chyby v hnojení a nedostatek některých prvků, chyby v ochraně proti chorobám a škůdcům, cizorodé látky v půdě nebo v závlahové vodě, napadení některými chorobami nebo nešetrná sklizeň, posklizňová úprava a skladování.
VÚB


Cupák
pátek, 7. října 2022, 19:10

Dobrý den, zajímalo by mě, čím je vlastně dán, resp. nejvíce ovlivněn doporučený sázecí rozpon mezi jednotlivými hlízami a řádky, jestli je to jen kvůli vhodnému přístupu na obdělávání půdy k odstraňování plevele apod. nebo zda je to při hustější výsadbě na záhonku z důvodu vyčerpání živin, kdy pak jednotlivé rostliny mezi sebou o ty živiny"soupeří" a mají jich pro sebe pak nedostatek či ještě něco jiného, zásadního?
Děkuji za informaci. Cupák

Dobrý den.
Každá rostlina potřebuje ke svému růstu a vývoji určitý prostor. A to pro podzemní i nadzemní část. Pokud jde o kořeny, pak se jedná zejména o dostupnost vody a živin, dále prostor pro tvorbu podzemních vegetativních orgánů, v případě brambor hlíz. Nadzemní část rostliny zase potřebuje zachytit co nejvíce slunečního záření, tedy potřebuje prostor k co největší nezastíněné listové ploše. U brambor je třeba najít nejvhodnější spon tak, aby byly tyto podmínky jednotlivým rostlinám zabezpečeny, ale zároveň aby byla co nejefektivněji využita plocha pozemku a dále mohly být prováděny důležité agrotechnické zásahy (umožnit pohyb techniky). Meziřádková vzdálenost je dána technikou, v současné době je to nejčastěji vzdálenost 75 cm mezi hrůbky. Mohou být ale i jiné. A tomu je třeba přizpůsobit vzdálenost rostlin v řádku. Obecně platí, čím větší je meziřádková vzdálenost, tím menší může být vzdálenost rostlin v řádku a naopak. Dalším významným faktorem je i užitkový směr pěstování, neboť spon výsadby brambor je významným regulačním faktorem velikosti a vyrovnanosti hlíz. Znamená to tedy, že při pěstování sadbových brambor, kde je cílem vyprodukovat hlízy menší (sadbové) velikosti, je volen menší spon výsadby. Při pěstování brambor konzumních, nebo dalších směrů, jsou vhodné větší spony výsadby.
Např. při meziřádkové vzdálenosti 75 cm budou vzdálenosti rostlin v řádku 20 - 23 cm u množitelských porostů, u raných konzumních brambor 21 - 27 cm, u ostatních konzumních a brambor na zpracování (hranolky, lupínky, škrob) to může být až 30 - 36 cm.
VÚB


Pokorný
pondělí, 3. října 2022, 07:24

Dobrý den,
vyrostou i z drobné sadby brambor cca 2 - 3 cm brambory normální velikosti? S ohledem na tu malou velkost potřebují nějaké zvláštní zacházení při sadbě nebo zvýšené hnojení a čím?
V jedné Vaší odpovědi jste uvedli výraz "přerůstání" hlíz. Jak velké musí být ty hlízy, aby mohly být tak označeny a jsou něčím špatné či horší než hlízy střední velikosti?
Děkuji. Pokorný

Dobrý den.
I z takto malých hlíz brambory vyrostou, budou však menší velikosti a trs bude mít méně stonků a stolonů a tedy i menší nasazení hlíz. Mimořádnou péči nepotřebují, je třeba dbát na kvalitní přípravu půdy.
Horní hranice velikosti hlíz u konzumních brambor není nijak oficiálně stanovena a závisí na odrůdě a podmínkách daného ročníku a pěstování. Za přerostlé hlízy považujeme obvykle průměr nad cca 8 cm. Hlízy této velikosti mají většinou méně sušiny, často jsou deformované s výrůstky a jinými fyziologickými poruchami, snadno jsou mechanicky poškozovány a v důsledku toho infikovány skládkovými chorobami.
VÚB


Zelený
pondělí, 26. září 2022, 01:15

Dobrý den,
prosím o určení, co je to za vadu či chorobu, jestli je to zdravotně závadné pro konzukmaci a jaká je prognóza z hlediska skladovatelnosti, pokud tuto vadu mají i další brambory.
Děkuji a zdravím. Zelený

2611_IMG_1943_(003)_brambora_2022.jpg

Dobrý den.
Podle fotografie jde o abiotickou rzivost dužniny bramboru. Jedná se o fyziologickou poruchu, příčinou jsou nevyrovnané růstové podmínky ve vegetačním období, tj. vysoké teploty a přísušky spojené s nedostatečným příjmem vápníku a železa, případně jiných prvků (blokace jejich příjmu vlivem nevhodného průběhu vegetace). Některé odrůdy jsou k této poruše více náchylné. Hlízy se rzivostí dužniny zdravotně závadné nejsou, jejich konzumní kvalita je samozřejmě snížena podle rozsahu poškození.
Při dobrém skladování se stav nezmění a hlízy by neměly podléhat hnilobě.
VÚB


Stanislav
pondělí, 19. září 2022, 11:33

Dobrý den,
mohu použít ke krmení slepic nebo hus "zelených" brambor ? Názory jsou různé. Ano i ne nebo mísit dobré s malým množstvím zelených.
Děkuji za informaci.

Dobrý den.
Solaniny, což jsou alkaloidy, které zelené brambory obsahují, mohou být ve vyšším množství toxické pro všechny teplokrevné živočichy. Nemáme však k dispozici žádné relevantní údaje, jaké množství může působit toxicky pro drůbež. Navíc hladina alkaloidů v zelených bramborách se může velmi lišit v závislosti na řadě faktorů. Menší příměs zelených brambor jistě nevadí, ale zkrmování většího množství zelených brambor nelze doporučit. Totéž platí pro zkrmování naklíčených brambor, pokud by klíče nebyly odstraněny.
Přinejmenším u zvířat dochází k zažívacím potížím.
VÚB


Tom
středa, 14. září 2022, 16:22

Dobrý den,
když vařím brambory ve slupce, některá brambora nebo jen část zůstane tuhá a špatně se loupe slupka. Čím je to způsobeno ?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Při nepravidelných srážkách dochází k nerovnoměrnému růstu hlíz, takže jednotlivé části hlízy mohou mít rozdílnou vnitřní kvalitu. Zejména přijdou-li srážky po delším období sucha, obnoví vrcholová část hlízy intenzivní růst, přičemž jsou odčerpávány živiny z pupkové části. Každá část hlízy má pak jiný obsah sušiny a minerálních látek. Tato fyziologická vada se nazývá sklovitost hlíz. Obecněji se jedná o tzv. zmlazování hlíz, který se vyskytuje v sezónách se střídavými vláhovými poměry v půdě. Hlízy jsou také často tvarově nevyrovnané a deformované, s nárůstky nebo rozprasky. K uvedeným fyziologickým vadám a poruchám (abiotikózy) jsou jednotlivé odrůdy různě citlivé.
VÚB


Marta Dvořáková
středa, 14. září 2022, 14:22

Dobrý den, mám dotaz. Budeme vybírat brambory na poli, odrůda Antonie. Nať už je odstraněna, ale neustále prší, zem je mokrá.
Prosím o radu, když budeme brambory vybírat a budou dost špinavé od hlíny, mohu je umýt vodou , dát do bedýnek a nechám
je hodně proschnout, než je uskladníme.
Děkuji za odpověďDobrý den.
Pokud necháte hlízy dokonale oschnout před uskladněním, neměl by to být problém. Je však třeba dávat pozor a při mytí s hlízami šetrně zacházet, aby nedošlo k jejich mechanickému poškození.
Nejsou-li však brambory opravdu silně zahliněné, aby to omezovalo dýchání a přístupu vzduchu mezi nimi, je mytí před uskladněním celkem zbytečné.
VÚB


Milan Malý
čtvrtek, 8. září 2022, 12:56

Dobrý den. Mám malou zahradu, kde pěstuji brambory. Dají se brambory sázet na stejném místě? Jelikož mám malou zahradu, tak tento dotaz. Dávám zelené hnojení a před výsadbou odleželý hnůj nebo kompost.
Ještě se dohadujeme s bratrem zda seřezávat nať či nikoliv .
Moc děkuji za odpověď.
Milan M.

Dobrý den.
Brambory by v ideálním případě měly být na stejném pozemku pěstovány jednou za 4 roky. Pokud tuto možnost nemáte, pak je dobré pěstovat brambory na stejném místě alespoň ob rok, používat certifikovanou sadbu a měnit odrůdy.
Zeleným hnojením a kompostem půdě jistě prospějete, hnůj by se měl ale do půdy zapravit již na podzim.
Odstraněním odumírající natě (vytrháním, posekáním) před sklizní urychlíte vyzrání slupky a můžete ovlivnit i velikost hlíz v případě, že hlízy např.
příliš přerůstají. Nutností je posekání natě a její odstranění z pozemku tehdy, je-li je napadena plísní bramboru. Tímto opatřením zamezíte infekci
hlíz původcem této choroby.
VÚB

© 2022 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec