Brambory - zdravá potravina

Poradna

Marek
středa, 30. března 2022, 20:08

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co se stane když po zasazení brambor velmi rannych impal přijde mráz. Bude to mít nějaký vliv na sadbu případně výnos nebo skladovatelnost.
Děkuji za odpověď.

Odpověď viz níže.
VÚB


Marek
úterý, 29. března 2022, 14:51

Dobrý den, mám dotaz před týdnem jsme vysazel velmi ranné brambory impala a na tento týden hlásí mráz kolem - 1 až - 3 stupně. Může takový mráz ublížit bramborám.
Děkuji za odpověď. Marek

Dobrý den.
Pokud je vrstva zeminy nad hlízami minimálně 10 cm, tak tyto noční teploty pod bodem mrazu hlízy nepoškodí. Klíčení a vzcházení hlíz však bude stagnovat. Pro urychlení vývoje brambor až do výšky natě cca 20 cm je vhodné nakrytí hrůbků netkanou textilí.
VÚB


Josef
neděle, 6. března 2022, 10:30

Dobrý den
mám zájem o odrůdu VALFI ( fialová dužina). Kde se dá koupit sadba ? Kdo ji pěstuje/prodává ?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Ohledně odrůd s fialovou barvou dužniny, tzn. Valfi popřípadě Val Blue, kontaktujte p. Součka: soucek@vubhb.cz, 778 713 303. Popis odrůd naleznete na https://www.vubhb.cz/cs/clanky/brambory
VÚB


Petr
pátek, 4. února 2022, 13:03

Dobrý den,
jsem zahrádkář a každoročně pěstuji na jednom záhoně odrůdu Impala. Každoročně se stává, že malá část brambor je zčásti zelená, zřejmě protože je nedostatečně přihrnuji. Brambory nikdy neloupu, tepelně je upravuji ve slupce.
Můj první dotaz ohledně konzumace zní:
a )mám celou zčásti zelenou bramboru vyhodit?
b) stačí zelenou část okrojit a nezelený zbytek mohu tepelně upravit a sníst?
c) mohu zčásti zelenou bramboru tepelně upravit a sníst?
Je jiné doporučení pro tepelnou úpravu zčásti zelených brambor ve slupce nebo pro oloupané brambory? Je jiné doporučení pro děti a dospělé strávníky?
Můj druhý dotaz zní:
Je nutné vykrajovat klíčky nebo stačí je před tepelnou úpravou ulámat?
Můj třetí dotaz zní:
je zdravější konzumovat brambory ve slupce nebo oloupané?
Děkuji
Petr

Dobrý den.
V celé rostlině bramboru se přirozeně vyskytují solaniny, látky patřící mezi glykoalkaloidy. Ve větším množství mohou mít nepříznivý vliv na lidský organismus. Jejich největší koncentrace je v zelených částech rostliny.
Proto není vhodná konzumace zelených hlíz. Pokud je nazelenalá jen malá část hlízy, je možné ji odkrojit. Nejvíce solaninů se koncentruje ve slupce.
Přesto se není třeba obávat konzumace hlíz ve slupce, samozřejmě pokud nejsou zelené, protože slupka obsahuje také řadu potřebných minerálů a vitamín C. Pro nejmenší děti je ale vhodnější hlízy loupat. Pro konzumaci ve slupce jsou vhodné hlízy s jemnou slupkou bez příznaků chorob a poškození.
Důležité je také vědět, že tepelná úprava obsah solaninů nesnižuje!
Jak sám uvádíte, zelenání hlíz je třeba zamezit dostatečným nahrnutím hrůbků a po sklizni při skladování zabránit přístupu světla.
Pokud se týká případných klíčků, stačí je olámat. Ale hlízy, které byly naklíčené, již nejsou vhodné pro konzumaci ve slupce.
VÚB


Michníková
úterý, 1. února 2022, 19:20

Dobrý den, na podzim jsme koupili brambory Adela a skladovali jsme je ve zděném sklípku s teplotou cca 5°c. Nyní jsou brambory na povrchu i uvnitř jakoby shnilé, černé a po uvaření vodnaté. Prosím o radu, kde jsme asi udělali chybu a co bramborám je.
Děkuji. Michníková

2554_DSCF7993_-_kopie2.jpg 2554_DSCF7994_-_kopie2.jpg

Dobrý den.
Teplota 4 - 5°C je pro dlouhodobé skladování brambor vyhovující. Chyba bude pravděpodobně u dodavatele, resp. pěstitele. Hlízy jsou mechanicky poškozené a prostřednictvím tohoto poškození došlo k infekci pektinolytickými bakteriemi, které vyvolávají měkkou hnilobu. Z fotografie je patrné i šednutí dužniny. Jednou z příčin této fyziologické poruchy je rovněž mechanické poškození hlíz.
VÚB


Erik
neděle, 30. ledna 2022, 00:10

Dobrý den. Sázím stejnou odrůdu brambor v písčité půdě u Chlumce nad Cidlinou, zde je bez problému a v jílovité půdě s příměsí opuky v Kladně, kde se vyskytuje poškození zachycené na fotografii. Prosím o určení choroby a jak se toho vyvarovat.
Děkuji za odpověď. S pozdravem Erik G.

2553_IMG_20220129_203727.jpg 2553_IMG_20220129_203734.jpg

Dobrý den.
Podle přiložené fotografie bohužel nelze chorobu jednoznačně určit. Pokud máte zájem, zašlete nám několik hlíz na naše pracoviště na adresu VÚB Havlíčkův Brod, oddělní ochrany, Dobrovského 2366, 58001 Havlíčkův Brod.
VÚB


Pavel Rohlíček
čtvrtek, 30. prosince 2021, 18:04

Dobrý den,
potřebuji poradit, na koho se obrátit a komu zaslat vzorky pro zjištění odrůdy brambor . (zakoupil jsem větší množství sadbových brambor a nejsem jsi jistý, že se jedná o deklarovanou odrůdu. Vzorky brambor potřebuji analyzovat, abych mohl v případě neshody výsledku analýzy se sazbou provést reklamaci. Výsledek analýzy potřebuji písemnou formou.
děkuji s pozdravem Pavel Rohlíček

Dobrý den,
rozbor odrůdové pravosti a jednotnosti brambor se provádí v oddělení Laboratorního centra Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. Pro analýzu je důležité, aby kontrolovaná odrůda byla v našem katalogu etalonů odrůd. Pokud ji budeme mít, výsledek analýzy je ve formě písemného protokolu. Laboratoř je akreditovaná dle normy ČSN EN ISO/IEC 17025:2018. Pro určení odrůdové pravosti se odebírá vzorek 9 hlíz. Pokud zákazník neuvede počet jiný. Cena za rozbor jedné hlízy je 120 Kč.
VÚB


Zelený
středa, 29. prosince 2021, 15:31

Dobrý den, je možné použít z minulé úrody jako osivo bramborové hlízy nazelenalé, které nebyly vhodné ke konzumaci. Vadí to něčemu?

Děkuji a zdravím.

Zelený

Dobrý den.
Použití nazelenalých hlíz pro výsadbu je možné a není na závadu. Otázkou však je jejich zdravotní stav, zejména ve vztahu k virovým chorobám. Vždy je lépe použít certifikovanou sadbu, tedy sadbu která byla oficiálně testována a má k tomu patřičný doklad. Při přesadbách z vlastních brambor dochází k postupnému zatížení sadby chorobami, případně škůdci, čímž se snižuje výnos a kvalita hlíz v následné sklizni, zejména pokud je vlastní sadba přesazována po více let.
VÚB


Jakub
úterý, 14. prosince 2021, 13:51

Dobrý den, sháním ke koupi odrůdu Keřkovské rohlíčky? Existuje nějaký seznam prodejních míst (H.Brod, Jihlava)?

Dobrý den.
Na webových stránkách www.vesa.as (Česká Bělá) najdete příslušné kontakty.
VÚB


Jana Adamová
sobota, 11. prosince 2021, 22:17

Dobrý den,
letos poprvé jsme zkusili jiného dodavatele brambor a potýkáme se s problémem, na který jsem nikde dosud nenalezla odpověď.
Brambory začaly na povrchu vykazovat bílý povlak a mnohé zcela plesnivějí, viz. foto Brambory jsme uložili do kamenného sklepa do beden a nikdy jsme za těchto podmínek stejný problém neměli, brambory nám vydržely téměř do léta. teď to vypadá, že nevydrží do vánoc. Moc děkuji za odpověď:)

Dobrý den.
Bohužel se Vám nepodařilo přiložit avizované fotografie. Pokuste se o to ještě jednou nebo nám je zašlete na ochrana@vubhb.cz
VÚB


Kateřina
čtvrtek, 9. prosince 2021, 15:00

Dobrý den, po uvaření jsou brambory uprostřed bílé. Je to odrudou nebo je něco špatně? Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Změna barvy dužniny po uvaření a rychlost této změny je odrůdovou vlastností, částečně může být také ovlivněna průběhem povětrnostních podmínek ve vegetaci.
VÚB


VÚB Havlíčkův Brod
pondělí, 22. listopadu 2021, 08:56

TRADIČNÍ PRODEJ BRAMBOR "ZE DVORA" POKRAČUJE.
Kde: Havlíčkův Brod, vjezd mezi domy z ulice Dobrovského, cca 50 m pod kruhovým objezdem směrem do města po levé straně
Kdy: každý čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin
Výběr konzumních odrůd brambor vhodných i na uskladnění zajištěn.
Cena konzumních brambor 6,- až 10,- Kč/kg dle výběru odrůdy
Cena odpadních brambor 100,- Kč/q
Bližší informace podá p. Vampola telefonicky na č. 777 967 344

2544_PRODEJ_BANNER_WEB_2021.jpg

Anonym
pátek, 19. listopadu 2021, 13:59

Dobrý den, koupila jsem si brambory (viz foto 1). Po oloupání jsou hezké, žluté. Po uvaření jsou ale našedlé (viz foto 2). Jedná se o vlastnost odrůdy související s červenou slupkou? Nebo se jedná o nějakou chorobu?

2542_1.JPG 2542_3.JPG

Dobrý den,
jedná se o tmavnutí po uvaření, které je způsobeno vytvořením komplexů mezi železem a chlorogenovou kyselinou při vaření (či paření) hlíz a oxidací tohoto komplexu během ochlazení. Na intenzitu tmavnutí má vliv poměr mezi chlorogenovou a citrónovou kyselinou. Čím je poměr mezi oběma kyselinami užší, tím je tato nežádoucí barevná změna více eliminována, protože citrónová kyselina je schopna vázat železo. Koncentrace obou kyselin v hlízách je ovlivněna genotypem (odrůdou), ale působí na ni i vlivy prostředí. Což zřejmě bude v letošním roce velice časté vzhledem k průběhu počasí během vegetace a při sklizni.
VÚB


Šárka Janovská
úterý, 9. listopadu 2021, 18:38

Dobrý den, rodiče si koupili brambory od soukromníka, neznají odrůdu, ani varný typ. Na povrchu vypadají normálně, světle hnědě. Na řezu ale některá má dužinu částečně zrůžovělou až růžovofialová, viz.foto. Nejedná se o něco nebezpečného? Karcinogenního? Nebo je to reakce škrobu s nějakou látkou? Děkuji Janovská

2541_Image-1.jpg 2541_Image-1_(1).jpg

Dobrý den,
Některé odrůdy v letošním roce tímto způsobem zřejmě reagují na letošní průběh vegetačních podmínek. Jedná se patrně o abiotickou anthokyanizaci dužniny hlíz. Tato porucha je podporována osvětlením hlíz na povrchu hrůbku.
VÚB


Roman
sobota, 6. listopadu 2021, 23:18

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, co dělám špatně. Už asi třetím rokem se mi stává to, že máme dlouhou nať a většinu malých brambor pod zemí. Moc hnojím?
Předem díky za odpověď.

Dobrý den.
Vaše otázka je velmi široká a nelze na ni jednoznačně odpovědět. Nadměrné hnojení, především dusíkem, je však jednou z možných odpovědí. Dále má významný vliv průběh a délka vegetace, teploty, srážky, termín sázení, výskyt chorob aj. Záleží také na pěstované odrůdě, zdravotním stavu sadby, resp. byla-li použita certifikovaná sadba nebo se jedná o vlastní přesadbu.
VÚB


Vít Chudáček
neděle, 31. října 2021, 19:19

Dobrý den. Zakoupil jsem řetězový sazeč Bomet a začínám s pěstováním brambor. Nevím, jak sazeč seřídit. Chtěl bych se prosím zeptat, jaká je ideální rozteč sázených brambor, hloubka výsadby (pokud budu brát povrch půdy jako 0) a výška hrůbků.
Děkuji. V. Chudáček

Dobrý den.
Rozteč sázených hlíz se řídí užitkovým směrem a délkou vegetace. Při pěstování konzumních brambor se při meziřádkové vzdálenosti 75 cm volí rozteč hlíz v řádku 23 - 27 cm pro rané konzumní brambory, 28 - 32 cm pro pozdní konzumní brambory. Hloubka sázení se má rovnat velikosti sadbových hlíz, nebo být maximálně o 30 mm větší, měřeno od původního urovnaného povrchu půdy. Výška nahrnuté ornice nad hlízami musí být minimálně 100 mm, optimálně 140 - 160 mm.
VÚB


PetrS
úterý, 26. října 2021, 23:26

Dobrý den,
brambory hnojím jen vlastním kompostem (zbytky natí, trávy, plevelů, listí plus pár beden koňského hnoje, volná hromada u plotu 2x přerytá) tak, že na jaře vyryji rýčem brázdu, tu zhruba do výšky 1/3 vysypu kompostem, na něj nakladu běžně naklíčenou sadbu (celkem sázím 25kg) a začnu odrývat další brázdu, přičemž vyrytou zeminou současně zasypávám předchozí brázdu s naklíčenou sadbou. Náporu mandelinek čelím včasným ob-denním ohýbáním vlastního hřbetu: vajíčka rozmačkávám přímo na listech, brouky sbírám do hrnku a topím. Nepoužívám zásadně žádné postřiky (přecházejí do hlíz a zhoršují jejich chuť, zdraví, trvanlivost). Brambory jednou okopávám, ideálně před deštěm. Po zaschnutí natě v září/říjnu je opatrně rýčem vyrývám, sám nebo za pomoci rodiny - ideální je zarýt dva rýče současně proti sobě, hlínu s hlízami nadzvednout a třetí uprostřed vybírá do bedny. Ve sklípku se brambory pak nekazí, nehnijí a přečkají s mírným sesycháním a klíčením do další sklizně. Úrodu nejvíce ovlivňuje počasí. Sucho (jsme u Litoměřic) = nižší, deštivo(2021)=ideální. Plodiny střídám na dvou záhonech ob-rok (brambory X ostatní zelenina). Plísním předcházím volbou polo rané odrůdy. Výskyt drátovce regulují během sázení 3 aktivní slepice, vděčné za osvobození z velkochovu. Myši a spol. nemají klid díky dvěma kočkám. Toto mé kňouhau doporučuji všem malopěstitelům (ta chuť brambor stojí za tu námahu) a tímto Vás všechny zdravím :)


Hromada
úterý, 26. října 2021, 11:59

Dobrý den,
asi před třemi roky jsme si koupili sadbové brambory (nevím odrůdu) a od té doby nám na políčku tyto brambory rostou, i přestože jsme je poslední dva roky nesázeli. Letos vyrostly brambory opravdu obrovské (jedna hlíza se sotva vejde do ruky), když se nastrouhají, tak úplně zčernají - není to prosím nějaká vada, nemoc, pro kterou by se pak ty brambory nemohly konzumovat?
Děkuji.

Dobrý den.
Při manipulaci s hlízami a při jejich zpracování může dojít ke třem druhům barevných změn. K enzymovému hnědnutí vyskytující se při nešetrné manipulaci s hlízami a při zpracování syrových hlíz, k tmavnutí po uvaření, které se vyskytuje po vaření či paření brambor a k neenzymatickému hnědnutí neboli Maillardově reakci, která hraje významnou úlohu při sušení nebo smažení. U Vás se zřejmě jedná o enzymové hnědnutí, které se vyskytuje při nešetrné manipulaci s hlízami a při krájení, řezání nebo strouhání syrových brambor.
Při všech úkonech, kdy jsou buňky v hlízách poškozeny a vystaveny působení vzduchu (kyslíku). Zpočátku se barví hlízy červenohnědě, později vzniká tmavohnědá barva, až konečným výsledkem je černohnědá barva produktu. Tuto reakci způsobuje oxidace tyrosinu na melanin prostřednictvím enzymu PPO. Reakce neprobíhá při teplotách nad 80 °C a za nepřítomnosti kyslíku. Přítomnost železa podporuje průběh reakce. Vedle tyrosinu se spolupodílí na této reakci chlorogenová kyselina. Tato vlastnost je vysoce ovlivněna genotypem - odrůdou. Tzn. že některé odrůdy netmavnou některé tmavnou ihned pod nastrouhání, což je asi Váš případ.
VÚB


VÚB Havlíčkův Brod
úterý, 19. října 2021, 12:26

ZAHÁJENÍ PRODEJE KONZUMNÍCH BRAMBOR!
čtvrtek 21.října 2021, od 8:00 hod. do 15:00 hod, následně mimořádně ve středu 27.října 2021
Tradiční prodej brambor "ze dvora".
Kde: Havlíčkův Brod, vjezd mezi domy z ulice Dobrovského, cca 50 m pod kruhovým objezdem směrem do města po levé straně
Kdy: každý čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin
Výběr konzumních odrůd brambor vhodných i na uskladnění zajištěn.
Cena konzumních brambor 6,- až 10,- Kč/kg dle výběru odrůdy
Cena odpadních brambor 100,- Kč/q
Bližší informace podá p. Vampola telefonicky na č. 777 967 344

2533_PRODEJ_BANNER_WEB_2021.jpg

Jaroslav
středa, 13. října 2021, 19:31

Dobrý den.
Už vícero let kupuji brambory od místního ZD. Vždy byly výborné. Ale letos se po 3 týdnech po sklizni na hlízách objevila plíseň bramboru. Vše jsem přebral, napadené hlízy vytřídil, ostatní namočil do vápenné vody (jindy používám roztok boraxu) a uložil do sklepa. Samozřejmě budu dál kontrolovat a přebírat.
Ale mám dotaz, co s napadenými hlízami. Jen několik se začalo rozpadat, ostatní ještě byly tuhé, tak jsem je uvařil a viditelně napadené části vykrájel. A co s tím zbytkem? Máte zkušenosti či poznatky, že by se mohly skonzumovat nebo alespoň skrmit? Zanechává plíseň v hlízách nějaké (škodlivé?) metabolity?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Letošní vlhký rok byl velmi příznivý pro plíseň bramboru, a to pro infekci natě i hlíz. Ani při intenzivní ochraně se vždy nepodařilo infekci hlíz zabránit.
Napadené hlízy jste sice vytřídil, ale u některých, které byly infikovány později, se může hniloba po uplynutí inkubační doby ještě projevit. Bohužel, pokud k infekci hlíz již došlo, žádná desinfekce rozvoji hniloby nezabrání.
Hlízy, u kterých jsou pouze první slabé příznaky napadení (rezavé skvrnky v dužnině) a nepřešly do měkké hniloby, je možné po uvaření zkrmovat.
VÚB

© 2022 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec