Brambory - zdravá potravina

Poradna

«123...12»
Věra Myšková
sobota, 13. července 2019, 19:36

Dobrý den, pěstujeme brambory na zahrádce a vždy s velmi dobrým úspěchem. Letos dobře vyklíčily a rostly až došla doba květenství. Vykvetlo jich /máme 70 keříků/ asi jen 5 keřů a další ne a pomalu jako přestaly růst a spíše od spodu nať zavadat a v souč.době máne 3/4 již zvadlých keřů a pod keři pár drobných brambor.A ještě jedna věc každý rok máme mandelinku,kterou sbíráme a letos ani jedna mandelinka nebyla. Ráda bych věděla co asi bylo příčinou. Předem děkiuji a jsem s pozdravem Věra

Dobrý den
Bez posouzení celých rostlin bohužel nelze určit příčinu jejich vadnutí, může jich být více. Vadnutí může být způsobeno některými chorobami, škůdci nebo může mít fyziologický důvod.
Pokud se týká kvetení, jde o odrůdovou vlastnost. Některé odrůdy kvetou slabě, jiné se vyznačují bohatým květem. V rámci téže odrůdy může být kvetení samozřejmě ovlivněno napadením škodlivým organismem.
Že se u vás letos mandelinka neobjevila může souviset s podmínkami pro přezimování v dané lokalitě.
VÚB


Radka
středa, 10. července 2019, 14:53

Dobrý den,
letos poprvé jsem zasázela brambory, měla by to být raná odrůda. Asi tři rostliny kvetly, zbytek ne. Teď začínají všechny žloutnout a schnout. Zkusila jsem jednu rostlinku vytáhnout a hlízy pod ní byly, bylo jich docela dost a některé i dost velké. Uvařila jsem je a tady nastal problém, protože jsou hořké. Na pohled vypadaly krásně, žluté, žádná zelená. Čím to může být? Co s tím? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Intenzita kvetení je odrůdovou vlastností. Některé odrůdy kvetou slabě, jiné se vyznačují bohatým květem. V rámci téže odrůdy může být kvetení samozřejmě ovlivněno napadením škodlivým organismem.
Nevíme, v jakých podmínkách brambory pěstujete. Jedná-li se o ranobramborářskou oblast a časně sázenou velmi ranou odrůdu, může v této době již přirozeně dozrávat a nať odumírat.
Hořknutí hlíz může být způsobeno přítomností cizorodých látek v půdě, nadměrným množstvím některých živin nebo extrémními výkyvy počasí ve vegetaci.
VÚB


Josef
pondělí, 24. června 2019, 10:27

Dobrý den,
dovoluji si Vás požádat o názor . V bramborách odrůdy Adela jsem provedl postřik herbicidem Sencor postemergentě v dávce 0,5 l na ha. Následně po deštích došlo k totálnímu zaplevelení ježatkou. Bude menší zlo provést další postřik např. ARCADE, TARGA SUPER, popř TITUS nebo ponechat porost brambor . který je ve fázi nasazování květu ve stavu, kdy dojde k podstatnému poklesu výnosu vlivem zaplevelení ježatkou. Jedná se o plochu cca 1 ha. Děkuji za radu

Dobrý den.
V případě silného zaplevelení ježatkou je určitě vhodné ještě v této fázi provést její regulaci herbicidem. Nejen z důvodu poklesu výnosu, ale i z důvodu zabránění jejího dalšího rozšiřování. V této fázi již není možné použití přípravku Arcade, vhodnější bude zvolit Targu Super, nebo jiný graminicid (např. Fusilade Forte, Garland forte a další).
VÚB


Lenka
úterý, 18. června 2019, 17:02

Dobrý den,
dovoluji se na vás obrátit s dotazem začátečníka malopěstitele.
Zasadila jsem si mé první brambory v životě a velmi jsem se z nich těšila.
Dnes jsem zjistila,že mi zajíci okousali vršky brambor z části v květu a z části ještě před vykvetením.
Zůstal asi 30 cm stonek s listem.
Vyrostou mi takovéto brambory,resp. zarodi mi?
Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den.
Brambory se vyznačují dobrou regenerační schopností. Pokud zabráníte dalšímu okusu, trsy znovu obrostou. Sklizeň bude ale patrně o něco nižší. Porost je také třeba ochránit proti plísni bramboru postřikem fungicidy. Poučení najdete v našich příručkách na webových stránkách www.vubhb.cz.
VÚB


Slavomír Svatoň
úterý, 18. června 2019, 12:01

Dobrý den, už několikátý rok po sobě sázíme po každé jinou odrůdu do prohnojené půdy kravským hnojem. Nať vyroste do výše 75 cm, krásná,silná ale pod koncem už to tak skvělé není. Co s tím prosím.
Děkuji za odpověď. Svatoň

Dobrý den.
Váš dotaz je příliš obecný, a proto na něj nejde jednoznačně odpovědět.
Příčin může být více. Nejčastějším důvodem je, že dochází ke zkrácení vegetace předčasným odumřením natě v důsledku napadení plísní bramboru nebo alternariovými skvrnitostmi. Možnosti ochrany proti těmto chorobám naleznete v příručkách na našich webových stránkách www.vubhb.cz.
VÚB


Zuzana Kamenická
úterý, 11. června 2019, 22:11

Dobrý den.
U stejné odrůdy zasazených brambor na jednom pozemku vzešly v pořádku a na druhém se z více jak 90ti procent vůbec nevyvinula nať. V zemi je zasazený brambor, který má jen kořínky a malé nové brambůrky. Brambory pěstuji hodně let, nikdy se mi to nestalo.
Víte, prosím, o jaký problém se jedná?
Děkuji ZK

Dobrý den.
Uvedená fyziologická porucha (abiotikóza) se nazývá abiotická hlízkovitost bramboru a příčinou jsou extrémní teploty a jejich střídání ke konci vegetace pěstované sadby, při dopravě, skladování, při přípravě sadby nebo po výsadbě. Odrůdy vykazují k této abiotikóze rozdílnou citlivost. Pokud se jedná o stejnou odrůdu a stejnou sadbu, je třeba v příčinách hledat nějakou odlišnost, ke které došlo. Je pravděpodobné, že sázení na jednotlivých pozemcích proběhlo v různých termínech, příprava sadby byla v jiných teplotách apod. K tomuto posouzení nemáme dostatek informací.
VÚB


Michaela Hortová
úterý, 11. června 2019, 05:31

Dobrý den,
Na rostlinách brambor se mi začali kroutit listy, jakoby do sebe.tam kde je to úplně jsou z listů paličky. Podle příruček vůbec netuším co by to mělo být. Dokázali byste mi prosím poradit? Případně mohu někam zaslat fotografie?
Děkuji mockrát

Dobrý den.
Odpověď je totožná jako u předchozí otázky.
VÚB


Tomáš Beránek
sobota, 8. června 2019, 22:52

Dobrý den,
letos se nám u většiny brambor (červené, odrůdu bohužel nevím) nevyvíjejí pořádně listy, jsou jakoby zavinuté do sebe, nevyvinuté, nerostou. Není to u všech keříků, je zasažených cca 60% keříků. Některý keřík má i zdravé listy, některý je zdravý celý.
Něco podobného začínáme pozorovat na sadbě rajčat, ty zatím nejsou venku a od brambor jsou vzdáleny cca 200m.
V loňském roce jsme toto onemocnění na bramborách neměli.
Poslal bych fotky, ale zde nejdou přiložit.
Děkuji za radu, Tomáš Beránek

Dobrý den.
Pravděpodobně se jedná o poškození nějakým růstovým herbicidem. Příčinou mohou být rezidua již v nakoupené sadbě, nebo v půdě, kde brambory pěstujete. Možná je i přítomnost rezidua herbicidů v závlahové vodě, pokud pochází z toků nebo nádrží, kam ústily meliorační kanály. Zbytky herbicidů mohou být i v kompostech, výjimečně byly dokonce zjištěny i v komerčně prodávaných zahradnických substrátech.
Zjištění zdroje, který způsobil růstové deformace, by znamenalo řadu poměrně drahých rozborů. Konkrétní látku po objevení příznaků v rostlinách již většinou nejde stanovit, protože je v podprahové koncentraci. Deformace natě však obvykle odrostou a rostliny se dále vyvíjejí normálně. Může ale dojít ke zpoždění vegetace, případně ke snížení výnosu. Fotografie můžete zaslat na e-mail: ochrana@vubhb.cz
VÚB


Anna Severová
středa, 29. května 2019, 11:46

Letos nám zbylo místo na poli a tak jsme kromě sadbových brambor zasázeli naše brambory z loňské sklizně. Tyto brambory vzcházejí velmi nerovnoměrně a po měsíci asi polovina ještě nevzešla vůbec. Při rozhrabání zeminy jsou hlízy bramborů pevné, až tvrdé, nehnijí, ale nemají žádné klíčky. Vyrostou ještě?
Děkuji za odpověď.
Severová

Dobrý den.
Bez rozboru hlíz, znalosti lokality, průběhu vegetačních podmínek a dalších znalostí, co se s hlízami dělo v průběhu skladování, nelze určit příčinu nevzcházení hlíz. Ale pravděpodobně půjde o nějakou fyziologickou poruchu.
VÚB


Milena Žáková
čtvrtek, 16. května 2019, 20:18

Dobrý den,dá se sehnat sadba odrůdy brambor Radka ??? Děkuji

Dobrý den.
Bohužel nenechá. Odrůda byla již restringována. Je uchovávána pouze v genové bance pro účely výzkumu, šlechtění a vzdělávání.
VÚB


redakce Čt
úterý, 14. května 2019, 13:23

Dobrý den. Jaký vliv má chladné počasí a noční mrazíky posledních týdnů na pěstování brambor?
Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den.
Brambory byly v tomto roce vysázeny včas a za velmi příznivých podmínek, a to jak v ranobramborářské tak i v bramborářské oblasti, kde jsou rozhodující plochy této plodiny. Nestálé počasí po výsadbě brambor, které stále trvá, však růst a vývoj porostů bezpochyby zpomalí. Neznamená to však, že lze již nyní předpokládat nízké výnosy. O tom teprve rozhodne další vývoj povětrnostních podmínek a výskyt chorob a škůdců. Pokud se týká nedostatku srážek, který trval do konce dubna, ten nemá zásadní vliv na klíčení a vzcházení porostů brambor, protože vodu rostlina zpočátku čerpá vodu z matečné hlízy. Nízké teploty a přízemní mrazíky však vegetaci negativně ovlivní, zejména v ranobramborářské oblasti. Bude to znamenat, že první brambory z domácí sklizně lze na trhu očekávat ve větším měřítku asi o dva týdny později, než se předpokládalo, zejména pokud nebyly pěstovány pod netkanou textilií. Lokálně jsou porosty brambor ranními mrazíky poškozené, ale brambor obecně dobře regeneruje, takže dojde ke zpoždění vegetace, ale nikoliv ke zničení porostu. Dokonce i v případě úplného zničení natě dojde k obnově jejího růstu, pokud nezmrzne matečná hlíza. Ale tak nízké a delší dobu působící teploty, které by poškodily sadbové hlízy v letošním roce v pěstitelských oblastech nebyly. V bramborářské oblasti, tedy hlavně na Vysočině, jsou brambory převážně ještě v zemi před vzejitím a porosty tedy nebudou poškozeny. K namrznutí nebo zničení natě zde došlo pouze u některých zahrádkářů, kteří sázeli brambory extrémně brzy.
VÚB


Dana Kubová
úterý, 14. května 2019, 13:06

Dnes mi omrzla bramborová nať bramborech. Porostou dal?

Dobrý den.
Viz odpovědi níže.
VÚB


Hlubuček
pondělí, 13. května 2019, 09:13

Jak ošetřit namrzlý porost brambor?

Dobrý den.
Poškozený porost brambor brzy zregeneruje bez jakéhokoliv zásahu. Je však třeba počítat se zpožděním vegetace. Bude také citlivější k plísni bramboru, takže je vhodné časnější ošetření proti této chorobě.
VÚB


Vladimir Podaný
sobota, 11. května 2019, 18:45

dobrý den
Namrzly mi listy brambor.Co s nima ?

Dobrý den.
Brambory po poškození mrazem dobře regenerují. Není tedy potřeba žádný zásah. Dojde pouze ke zpoždění vegetace.
VÚB


Eva Načeradská
pondělí, 6. května 2019, 11:53

Dobrý den,
mohou se jíst sadbové brambory? Nebo jsou nějak ošetřeny a pro přímou konzumaci se nehodí?
Děkuji za odpověď
EN

Dobrý den.
Na tuto otázku jsme již odpovídali několikrát, naposledy viz odpověď na otázku z 29.3.2019.
VÚB


Ivo Voborsky
pondělí, 29. dubna 2019, 09:57

Dobry den, prosim o radu kdy mam zasadit brambory v nadmorske vysce 462 m.n.m. Jedna se o obec Holstejn v Moravskem krasu okres Blansko, jedna se polorane brambory Red Anna, Dominika a polorana az pozdni Agria. Dale se jedna o rane brambory Belana. Dekuji za odpoved.

Dobrý den. Pro sázení brambor uvedených odrůd je v daných podmínkách nejvhodnější doba právě v těchto dnech, ideálně do prohřáté půdy.
VÚB


Janečka Vladimír
neděle, 21. dubna 2019, 11:03

Prosím o radu. Poslední roky se setkávám u kupovaných brambor z obchodu jedná se brambory na uskladnění. Při loupání jsou na nich černé místa ale dají se vyloupnout. Jsou třeba tři na jedné bramboře. Léta jsem sám pěstoval brambory pro svoji spotřebu, ale nikdy jsem nic takového nezaznamenal. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o abiotické šednutí dužniny. Tato fyziologická porucha je vyvolána nedostatkem kyslíku v dužnině, jde o narušení výměny vzduchu mezi vnějším prostředím a dužninou prostřednictvím slupky. Šedé až černé skvrny jsou způsobeny přítomností melaninu, tmavého organického barviva, které se vytváří v důsledku poruch dýchání. Jev může mít více příčin, nejčastěji je to mechanické poškození hlíz za nízkých teplot (např. při třídění), odklíčení hlíz, nedostatky ve výživě nebo extrémní výkyvy počasí ve vegetaci, což je případ roku 2018. Navíc teplé a slunečné počasí podpořilo zvýšený obsah škrobu v hlízách, než je obvyklé, a to výskyt této poruchy ještě více podporuje. Pokud není uvedené poškození ve velkém rozsahu a nepřidají se pektinolytické bakterie, které vyvolávají měkkou hnilobu, lze po odstranění skvrn hlízy bez obav konzumovat. Více o abiotikózách (fyziologických poškozeních a poruchách) najdete na webových stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace, a to v příručce Abiotikózy bramboru, fyziologické vady a poruchy.
VÚB


Walter
pátek, 12. dubna 2019, 08:26

Dobrý den.
Při výběru brambor jsme vždy preferovali ty z oblasti Havlíčkova Brodu. V poslední době se setkáváme však s tím, že hlízy obsahují rozsáhlé šedé partie, které působí nevzhledně až odpudivě. I po vykrájení šedých partií a uvaření, také celkově nevypadají chutně. O co se prosím jedná?

Dobrý den.
Podle vašeho popisu se pravděpodobně jedná o abiotické šednutí dužniny. Tato fyziologická porucha je vyvolána nedostatkem kyslíku v dužnině, jde o narušení výměny vzduchu mezi vnějším prostředím a dužninou prostřednictvím slupky. Šedé až černé skvrny jsou způsobeny přítomností melaninu, tmavého organického barviva, které se vytváří v důsledku poruch dýchání. Jev může mít více příčin, nejčastěji je to mechanické poškození hlíz za nízkých teplot (např. při třídění), odklíčení hlíz, nedostatky ve výživě nebo extrémní výkyvy počasí ve vegetaci, což je případ roku 2018. Navíc teplé a slunečné počasí podpořilo zvýšený obsah škrobu v hlízách, než je obvyklé, a to výskyt této poruchy ještě více podporuje. Více o abiotikózách (fyziologických poškozeních a poruchách) najdete na webových stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace, a to v příručce Abiotikózy bramboru, fyziologické vady a poruchy.
VÚB


ivo voborsky
úterý, 9. dubna 2019, 14:46

Prosim o sdeleni co delat kdyz jsem koupil certifikovanou sadbu brambor jako Belana a pod. kdy na povrchu sadbovych brambor jsou ojedinele ostruvky plisne. Chtel bych vedet co mam udalet, kdyz mam sadbove brambory venku, ale tam kde neni slunicko. Mohu i takto brambory pouzit na sadbu. Predem dekuji.

Dobrý den.
Váš dotaz je příliš obecný a není zřejmé, co za ostrůvky plísně považujete.
Na hlízách může být celá řada chorob, pro jejichž určení bychom potřebovali vidět alespoň fotografie povrchu a rozkrojených hlíz.
Pokud však po rozkrojení hlíz nejsou v dužnině patrné žádné hnilobné změny, je pravděpodobné, že se jedná jen o povrchový výskyt saprofytických druhů plísní, které byly podpořeny vyšší vlhkostí při skladování a sadbě neškodí.
Pak lze hlízy bez obav sázet. Doporučujeme Vám nahlédnout do naší příručky Nejdůležitější škodliví činitelé bramboru, kterou naleznete na webových stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace.
VÚB


Zora Grymová
pondělí, 8. dubna 2019, 13:06

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, zda v průběhu uskladnění bych měla narostlé klíčky na bramborách průběžně odstraňovat, nebo je odstranit až těsně před konzumací a proč?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Klíčky odstraňte až před konzumací. Pokud budete klíčky odstraňovat průběžně, bude docházet k opětovnému klíčení a dalšímu snižování kvality hlíz odčerpáváním minerálních a ostatních látek včetně vody z hlíz. Ideální je samozřejmě skladování konzumních brambor při 4°C, které zabrání klíčení.
Silně naklíčené hlízy výrazně ztrácejí na kvalitě a nejsou vhodné pro konzumaci.
VÚB

«123...12»
© 2019 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec