Brambory - zdravá potravina

Poradna

«123...13»
Eva
sobota, 14. září 2019, 00:12

Děkujeme Vám za velice rychlou odpověď. Pro Vaši informaci jsme se do těchto problémů dostali tak, že máme zahrádku s jílovitou půdou. Snažíme se pěstovat co se dá a na rytí už nemáme tolik sil. Déšť, slunce a vítr udělá na záhonech bláto nebo beton, takže všechno mulčujeme a brambory pěstujeme napůl v posekané trávě. Ještě jednou děkujeme za radu.


Eva
pátek, 13. září 2019, 00:50

Brambory pěstované na zahrádce se po dešti obnažily a začínají zelenat. Je možné ještě něco napravit když nať je ještě zelená?
Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Zelené hlízy již nenapravíte. Ale jistě nebudou zelené všechny hlízy, pokud voda neodplavila celé hrůbky. Ty je možné ještě přihrnout, aby se zabránilo zelenání dalších hlíz a vyzrála jejich slupka. Nemůžeme posoudit v jakém stavu je porost a jak jsou narostlé hlízy, nevíme, o jakou odrůdu se jedná a neznáme podmínky v lokalitě. Ale pomalu se blíží konec vegetace i u poloraných odrůd. Jsou-li hlízy narostlé, asi by bylo nejlépe vytrhat nať (zabráníte tím např. infekci hlíz plísní bramboru), hrůbky přihrnout a po dvou týdnech hlízy sklidit.
VÚB


C. Cisecky
úterý, 10. září 2019, 13:37

Dobrý den,
co může signalizovat opožděné rozkvetení brambor ? Po dlouho trvajícím suchém období, začala přibývat vláha a poslední týden byl velice teplý. V neděli jsem se byl podívat na poli a zjistil jsem že cca 3 procenta brambor, které mají ještě slušně zelenou nať, rázem rozkvetly. Podotýkám že se jedná o poloranou odrůdu Fabiola (AGRA HB) Ještě jsem se v žívotě s touto situací nepotkal. A to pěstuji brambory přes 40 let. Můžete mi prosím poradit zda to může mít vliv na celkovou kvalitu a stabilitu brambor při uskladnění ?
Děkuji a přeji hezký den

Dobrý den.
Po delším suchém období, které popisujete, došlo po přísunu vláhy k obnovení růstu brambor, které se může projevit také kvetením. Kromě obnovení růstu natě může docházet také k zmlazování hlíz a k nasazování hlíz nových.
Zmlazování hlíz se projevuje prodlužováním hlíz, tvarovými deformacemi, rozprasky a sklovitostí hlíz. Tyto růstové poruchy negativně ovlivňují kvalitu hlíz a samozřejmě zhoršují jejich skladovatelnost. Omezit kvalitativní ztráty lze ukončením vegetace, nejlépe vytrháním natě, případně jejím posečením. Sklizeň by se pak měla provést asi za dva týdny po vyzrání slupky. Více o této problematice najdete na našich webových stránkách v publikaci Abiotikózy bramboru, fyziologické vady a poruchy.
VÚB


Z.Karhan
pátek, 6. září 2019, 11:31

Dobrý den,rád bych požádal o radu asi 3 roky bojuji s drátovcem a nevím si rady. Zkoušel jsem zelené hnojivo na zimu z jara jsem dával dusíkaté vápno a bez úspěchu. Pozemek střídám,nedávám je na stejné místa. Letos byl pokus kde brambory nebyli cca 10 let, je pravda nedával jsem tam ani zelené hnojivo ani vápno a byl jsem zklamán když jsme je vyorali. Je napadena cca polovina. Jsem už bezradný a přemýšlím ...hnojím pod brambory klasicky hnojem jestli to není třeba jeden z důvodu,fakt už nevím. A dá se použít z těchto napadených brambor sadba na následující sezonu. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den.
Doporučujeme Vám k přečtení příručku Drátovci a osenice na našich webových stránkách v sekci Publikace, kde se dozvíte podrobnosti. Drátovci jsou u brambor v posledních letech častým a nepříjemným škůdcem, zejména u malopěstitelů. Na malé plochy se drátovci stahují z okolních, většinou travních porostů, a v hlízách hledají nejen potravu, ale v suchých letech i vodu, zejména koncem vegetace. Aktuálně není k dispozici žádný účinný a registrovaný přípravek proti drátovcům. Z agrotechnických opatření se jeví jako nejúčinnější intenzivní a častá kultivace půdy a včasná sklizeň, tj. ihned po zaschnutí natě.
Pokud se týká napadené sadby, tu použít lze, neboť drátovci při sklizni hlízu obvykle rychle opouštějí.
VÚB


Štěpán Šír
pátek, 6. září 2019, 07:06

Dobrý den,
nemáte nějaký typ, kde koupit kvalitní sadbu topinamburu?

Děkuji

Dobrý den.
Sadbu topinamburu různých odrůd si můžete objednat na tel.čísle 736 625 273 (Ing. Kasal).
VÚB


Bednarova
středa, 4. září 2019, 17:35

Dobry den,
prosim o nazor, cim muze byt zpusobeno vodnateni brambor? Nejedna se o vodnatou sadebni hlizu, protoze vodnatost a "mekkost" nelze odhadnout jiz pri sklizni nebo loupani brambor k vareni. Az po uvareni jsou nektere kusy (cca 20% sklizne) vodnate, nasladle a celkove nepozivatelne.
Moc diky a zdravim!

Dobrý den.
Pravděpodobně se jedná o abiotickou sklovitost hlíz. Příčinou je zastavení růstu hlíz v důsledku sucha a jeho následné intenzivní obnovení po přísunu vláhy srážkami nebo závlahou. V hlízách dochází k přesunu asimilátů do vrcholové růstové části, zatímco v pupkové části se snižuje obsah sušiny a hlíza vodnatí. Dochází také k prodlužování hlíz a k tvarovým deformacím Jedinou ochranou je pravidelné zásobení porostů vodou. Více informací naleznete v příručce Abiotikózy bramboru, fyziologické vady a poruchy v sekci Publikace na našich webových stránkách.
VÚB


Václav Novotný
čtvrtek, 29. srpna 2019, 12:43

Dobrý den,
v letošním roce jsem 25.4. vysadil brambory odrůdy Krone. Cca kolem 4.6. brambory vzešly. Přibližně v první dekádě srpna se objevilo místy mírné žloutnutí a uvadání natě. Následoval postřik Kuprikolem, ten však již nepomohl, nať zvadla na cca 75%. Uvadlou nať jsem tedy 15.8. vytrhal a brambory zatím ponechal v zemi.
Brambory jsou v půdě tedy 14 dnů bez natě. Jak dlouho je tam ještě mohu ponechat?

Dobrý den.
Žloutnutí natě může mít celou řadu příčin. Tato poloraná odrůda by začátkem srpna měla být ještě v plné vegetaci. Je však možné, že žloutnutí natě bylo způsobeno vysokými teplotami a suchem. V úvahu připadá i napadení plísní bramboru nebo alternariovými skvrnitostmi. Neznáme však konkrétní průběh vegetace a podmínky v dané lokalitě. Pokud byl porost napaden výše uvedenými chorobami, postřik Kuprikolem přišel pozdě, protože ochrana fungicidy musí být zahájena preventivně. Pokud se týká termínu sklizně, optimální je 2 - 3 týdny po odstranění natě, kdy je slupka již vyzrálá. Při pozdější sklizni se zvyšuje napadení některými chorobami hlíz (vločkovitost, stříbřitost slupky) a také drátovci. Více informací o chorobách a škůdcích a ochraně proti nim naleznete v příručkách na našich webových stránkách www.vubhb.cz v sekci publikace.
VÚB


Jan
středa, 28. srpna 2019, 16:38

Dobrý den,
děkuji za níže uvedenou odpověď, bohužel jsem zapomněl napsat, že se nejedná o matečnou hlízu.
Ta je většinou již rozložená a sklizená, popisovaná hlíza je podstatně větší, než hlíza vysazovaná.
Tento problém se mi vyskytl až v posledních dvou letech, tj. 2018 a 2019. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den.
Na Váš dotaz bohužel nelze odpovědět bez posouzení a rozboru uvedených hlíz.
Můžete je však poslat na naši adresu. Neznáme také konkrétní podmínky ve vegetaci ve Vaší lokalitě.
VÚB


Jan
úterý, 27. srpna 2019, 13:33

Dobrý den,
prosím o radu. Již druhý rok se nám stalo, že při sklizni je v trsu jedna velká hlíza, která má tmavší, drsnější povrch a ostatní hlízy jsou hladké, čisté, světlé. Tato velká hlíza je po uvaření jako by vodnatá, nevhodná ke konzumaci. Brambory sázíme v první dekádě dubna. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Domníváme se, že hlíza, kterou popisujete, je původní matečná hlíza, kterou jste vysázeli. Za určitých podmínek, zvláště pokud v průběhu vegetace nedojde k převlhčení půdy, se tyto hlízy nerozloží a přežívají až do sklizně. Jsou samozřejmě vodnaté se změněnou barvou dužniny i povrchu, neboť živiny byly vyčerpány pro počáteční růst a vývoj bramborového trsu.
VÚB


Lenka Filipová
pátek, 16. srpna 2019, 20:58

Dobrý den, můj dotaz zní: koncem července jsem zasadila další várku (test deseti kusů) brambor. Když po 14 dnech nic nelezlo, koukla jsem pod jednu a ...ano byla tam hlíza ale obalená malými brambůrkami bez natě. Proč? Mám je tam nechat až třeba do zámrzu, nebo to je zbytečné. Děkuji Lenka

Dobrý den.
Fyziologická poruchu, kterou popisujete, se nazývá abiotická hlízkovitost bramboru a je způsobena silnými výkyvy teplot, kterými sadbová hlíza prošla.
Dva týdny jsou ale krátká doba, vzcházení hlíz trvá obvykle déle. Ale podle uvedených příznaků hlízy pravděpodobně nevzejdou.
Fyziologická poruchu, kterou popisujete, se nazývá abiotická hlízkovitost bramboru a je způsobena silnými výkyvy teplot, kterými sadbová hlíza prošla.
Dva týdny jsou ale krátká doba, vzcházení hlíz trvá obvykle déle. Ale podle uvedených příznaků hlízy pravděpodobně nevzejdou.
VÚB


libuše hercová
pátek, 16. srpna 2019, 12:47

Proč mi kvetou brambory podruhé?

Dobrý den.
Brambory pravděpodobně prošly obdobím přísušku a zastavily růst. Poté po přísunu vláhy obnovily vegetaci a znovu vykvetly.
VÚB


Palanský
čtvrtek, 15. srpna 2019, 12:17

Čím je způsobeno, že brambory vytvářejí různě velké výrůstky, jakoby neměly vodu a pak ji dostaly hodně děkuju za odpověd

Dobrý den.
Jedná se o fyziologickou chorobu (abiotikozu), která je způsobena extrémními povětrnostními podmínkami, kdy po dlouhotrvajícím suchu, doprovázeném vysokými teplotami, přijdou vydatné dešťové srážky a hlízy začnou opětovně růst. To bývá často spojeno se zmlazováním rostlin, na kterých vyrůstají nové listy a stonky. Ochrana je značně obtížná, jelikož výskyt deformací hlíz je ovlivňován průběhem povětrnostních podmínek. Pozornost je nutno věnovat vyrovnané výživě, nepřehnojovat jednostranně dusíkem. Velmi významné je i správné hospodaření s vodou, což je možno zajistit závlahou tam, kde k tomu jsou podmínky. Jsou-li již hlízy dostatečně narostlé, pak je možno doporučit včasné odstranění natě, které omezí nárůst deformací.
VÚB


Pavla Černá
pondělí, 12. srpna 2019, 13:05

Dobrý den,ráda bych se dozvěděla proč nové brambory těsně před vykopáním obrůstají novými nadějí.Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Patrně máte na mysli obrůstání natě nebo nasazování nových hlíz. To je způsobeno přísunem vláhy po období přísušku, který zastavil růst. Obnovením příznivých podmínek brambory opět obnovují vegetaci. Je v pořádku, že brambory sklízíte. Jinak by mohlo dojít ke zmlazování hlíz v podobě nárůstků, deformací a rozprasků a tím k znehodnocení jejich kvality.
VÚB


Václav Babuka
čtvrtek, 8. srpna 2019, 22:43

Dobrý den. Nová sadba brambor odrůda DALI je pravděpodobně napadena hnědou bakteriální hnilobou. Mám provedenou fotodokumentaci. Všude se uvádí, že se jedná o vážný problém, ale málo rozšířený. Myslím, že je rozšířený víc, než je odborný předpoklad. Někdo neví o co jde, někdo to ví, ale raději mlčí, aby jeho pozemky nebyly zařazeny do karantény. To je ale část problému. Nikde se neuvádí jak napadené rostliny a hlavně hlízy zlikvidovat. Jestli jsou zdravé části hlíz závadné pro lidský organismus, nebo jestli je možné je zkrmit. Nať je možné za určitých podmínek spálit, ale hlízy ne. Budu Vám vděčný za odbornou radu.

Dobrý den.
Z fotografické dokumentace nelze jednoznačně určit, že se jedná o bakteriální hnědou hnilobu bramboru způsobenou Ralstonia solanacearum, neboť běžní původci měkké hniloby hlíz bramboru (bakterie rodu Pectobacterium) často vytvářejí podobné příznaky. Pro potvrzení jsou nutné speciální laboratorní a biologické testy. Pokud se jedná o certifikovanou sadbu odrůdy Dali, je výskyt hnědé hniloby velmi nepravděpodobný, protože veškerá sadba je testována i na její latentní přítomnost. Máte-li však skutečně vážné podezření, obraťte se na místně příslušný ÚKZÚZ, neboť bakterie R. solanacearum je zařazena do seznamu karanténních škodlivých organismů a vztahují se na ni zvláštní opatření podle Zákona č. 245/201 Sb a Vyhlášky č. 382/2011 Sb.
VÚB


Věra Lucká
úterý, 6. srpna 2019, 11:47

Dobrý den, ráda bych se zeptala,jestli je možné napravit zezelenalé brambory delším uskladněním ve tmě, nebo případně nějak jinak.
Děkuji za odpověď. V.L.

Dobrý den.
V zelených hlízách, tedy v těch, které jsou vystaveny světlu, se zvyšuje obsah glykoalkaloidů, proto tyto hlízy nejsou vhodné ke konzumaci. Steroidní glykoalkaloidy (SGAs) zastoupené především solaninem a chaconinem se vyskytují ve všech částech bramborové rostliny. Působí ve vyšším obsahu negativně na lidské zdraví, protože způsobují inhibici cholinesterázy a porušují membrány zažívacího traktu. Celkový obsah těchto látek je závislý na odrůdě, stanovišti i ročníku. Vaření nebo jiné tepelné úpravy obsah SGAs v zásadě nijak nemění, při vaření ve vodě se jich však část může do vody vyplavit. Hygienický limit obsahu alfa - solaninu je 200 mg/kg. Jeho nejvyšší koncentrace je těsně pod slupkou, proto loupáním hlíz a vykrojením zelené části se ho část odstraní. Přesto však zelené hlízy nelze doporučit ke konzumaci. Šetrnost v tomto případě není na místě.
VÚB


Lenka
pondělí, 5. srpna 2019, 12:28

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda opakovaným sázením brambor odrůdy Anuška, pokud si vybírám sadbu z vlastní sklizně, ztrácí vlastnosti. Slyšela jsem že odrůda Marabel si zachovává vlastnosti, i když si opakovaně vybírám sadbu z vlastní sklizně. Jak je to s Anuškou. Děkuji

Dobrý den.
Pokud opakovaně vybíráte sadbu z vlastní sklizně, dochází postupně v sadbovém materiálu k narůstajícímu výskytu především virových, ale i dalších chorob. To má za následek snižování výnosu a kvality hlíz. K tomu dochází i v případě, pokud pěstujete brambory často po sobě a nestřídáte je na pozemku s jinými plodinami.
Rozdíly v náchylnosti k chorobám u jednotlivých odrůd existují, ale velmi také záleží na ročníku a řadě pěstitelských podmínek. Proto je vhodné vždy používat certifikovanou sadbu, která zaručuje standardní zdravotní stav.
VÚB


Božena Pavlikova
sobota, 3. srpna 2019, 21:33

Mám k vám prosbu. Můžete mi poradit proč nám brambory znovu rostou ale ne že by klicily ale dělají takové osmičky a jedna půlka je již jako stará brambora a druhá je nová jsem z toho úplně nešťastná. Měli jsme objednanou odrůdu Matabel ale určitě nám dali jinou odrůdu . Marabel mají naší sousedi a ti ji mají již suchou a my máme ještě zelené natě a jsou alespoň 1m dlouhé. Loni jsme měli Marabel a byli jsme moc spokojeni a letos jsem nešťastná. Nevím jestli se to dá teď nějak reklamovat protože my budeme muset aspoň polovinu brambor vycházet protože jedna půlka je již tvrdá a stará a to ještě na im jak dlouho budou v zemi než dozraji. Jsem fakt z toho špatná děkuji za odpověď

Dobrý den.
K obnovení růstu, které popisujete, dochází po přísušku, kdy brambory opět dostanou potřebnou vláhu. Tento jev může mít více podob, a to různé tvarové deformace, nárůstky (což je asi Váš případ), dále sklovitost, tvorbu nových hlíz a rozprasky. Zabránit těmto vadám lze v letech s výkyvy počasí a nedostatkem srážek jedině pravidelnou závlahou. Je samozřejmé, že jednotlivé odrůdy reagují na nedostatek srážek různě. Vady závisí také na dalších faktorech, jako je např. druh půdy a termín výsadby. Popis a vyobrazení těchto fyziologických vad najdete na našich webových stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace » Publikace ke stažení » Praktické informace v publikaci Abiotikózy bramboru, fyziologické vady a poruchy.
Zda se jedná o odrůdu Marabel nebo došlo k nějaké záměně, nemůžeme pouze z Vašeho popisu posoudit.
VÚB


Marie
středa, 24. července 2019, 06:48

Mám dotaz - do kdy lze konzumovat loňské brambory. Máme tmavý a studený sklep v zemi, brambory vytvořily asi 2 cm klíčky a nesesychají se. Slýchávala jsem, že nyní už v nich je hodně nezdravého solaninu. Děkuji.

Dobrý den.
Loňské brambory můžete konzumovat do doby, dokud se významně nezmění jejich kvalita, tj. dokud hlízy nebudou scvrklé s nevhodnou strukturou a chutí dužniny. Klíčky je samozřejmě nutné odstranit, ale až těsně před omytím a vařením. Hlízy z loňské sklizně již také v této době nejsou vhodné ke konzumaci v kuchyňských úpravách se slupkou.
VÚB


Věra Myšková
sobota, 13. července 2019, 19:36

Dobrý den, pěstujeme brambory na zahrádce a vždy s velmi dobrým úspěchem. Letos dobře vyklíčily a rostly až došla doba květenství. Vykvetlo jich /máme 70 keříků/ asi jen 5 keřů a další ne a pomalu jako přestaly růst a spíše od spodu nať zavadat a v souč.době máne 3/4 již zvadlých keřů a pod keři pár drobných brambor.A ještě jedna věc každý rok máme mandelinku,kterou sbíráme a letos ani jedna mandelinka nebyla. Ráda bych věděla co asi bylo příčinou. Předem děkiuji a jsem s pozdravem Věra

Dobrý den
Bez posouzení celých rostlin bohužel nelze určit příčinu jejich vadnutí, může jich být více. Vadnutí může být způsobeno některými chorobami, škůdci nebo může mít fyziologický důvod.
Pokud se týká kvetení, jde o odrůdovou vlastnost. Některé odrůdy kvetou slabě, jiné se vyznačují bohatým květem. V rámci téže odrůdy může být kvetení samozřejmě ovlivněno napadením škodlivým organismem.
Že se u vás letos mandelinka neobjevila může souviset s podmínkami pro přezimování v dané lokalitě.
VÚB


Radka
středa, 10. července 2019, 14:53

Dobrý den,
letos poprvé jsem zasázela brambory, měla by to být raná odrůda. Asi tři rostliny kvetly, zbytek ne. Teď začínají všechny žloutnout a schnout. Zkusila jsem jednu rostlinku vytáhnout a hlízy pod ní byly, bylo jich docela dost a některé i dost velké. Uvařila jsem je a tady nastal problém, protože jsou hořké. Na pohled vypadaly krásně, žluté, žádná zelená. Čím to může být? Co s tím? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Intenzita kvetení je odrůdovou vlastností. Některé odrůdy kvetou slabě, jiné se vyznačují bohatým květem. V rámci téže odrůdy může být kvetení samozřejmě ovlivněno napadením škodlivým organismem.
Nevíme, v jakých podmínkách brambory pěstujete. Jedná-li se o ranobramborářskou oblast a časně sázenou velmi ranou odrůdu, může v této době již přirozeně dozrávat a nať odumírat.
Hořknutí hlíz může být způsobeno přítomností cizorodých látek v půdě, nadměrným množstvím některých živin nebo extrémními výkyvy počasí ve vegetaci.
VÚB

«123...13»
© 2019 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec