Brambory - zdravá potravina

Poradna

Zdeněk Býma
středa, 3. srpna 2022, 09:44

Zdravím Vás a obracím se na Vás s následujícím dotazem:
Co se stalo bramborám, které na severní Moravě označujeme jako ŠURPLIVÉ ? A dá se tomu nějak předejít ?
Krásný den !
Zdeněk Býma

Dobrý den.
S tímto pojmem jsme se ještě nesetkali, tudíž prosíme o přesný popis choroby, v ideálním případě o zaslání fotografie.
VÚB


Drahoslava
pondělí, 1. srpna 2022, 11:44

Dobrý den,
posílám foto vady na bramborách Antonia B. Koupila jsem certifikovanou sadbu. Brambory vypadají zdravě, jen narostly do výšky
asi 0,75 m, málo kvetly a květenství se zbarvuje došedohněda. Ošetřovala jsem 2 x postřikem jedlé sody a 1 x chytrou houbou Polyversum. Na internetu jsem nenašla o co se jedná. Můžete mi, prosím, poradit ? Děkuji.

2583_Antonia_B_2022.JPG

Dobrý den.
Je velmi pravděpodobné, že došlo k poškození vegetačních vrcholů právě postřikem sodou. Pro příště Vám doporučujeme ošetřovat brambory podle ověřených metodik, které naleznete v našich příručkách na www.vubhb.cz v sekci Publikace.
VÚB


Zelený
pondělí, 1. srpna 2022, 05:50

Dobrý den,
1) rád bych se přeci jen ještě doptal k té časové závislostri mezi růstem natě a růstem hlíz pro velmi rané brambory typu Impala, Bellarosa, Sunshine apod.
2) jaký je rozdíl mezi bramborami, které kvetou a které nekvetou, k čemu to kvetení, krom estetického zážitku, je dobré?
Děkuji a zdravím. Zelený

Dobrý den.
ad 1) K nasazování hlíz dochází zpravidla v době začátku květu. To je ale velmi obecné pravidlo, které je modifikováno mnoha faktory, z nichž nejdůležitější jsou odrůda a průběh povětrnostních a půdních podmínek ve vegetaci. Dalšími jsou např. fyziologické stáří a příprava sadby, výživa, agrotechnika a řada dalších. Údaje o délce vegetace v popisech odrůd jsou nějakým průměrem, obvykle tříletým, za období zkoušení a registrace. Skutečnost se tedy v daném roce, lokalitě, při konkrétním původu sadby, může dosti lišit.

ad 2) Květy bramboru jsou rozmnožovacími orgány a slouží ke generativnímu rozmnožování rostlin. Při vegetativním rozmnožování hlízami není samozřejmě důležité, jak odrůda kvete, ale je to odrůdový znak částečně ovlivněný ročníkem a prostředím. Všechny odrůdy v podstatě kvetou, pouze u některých poupata hned opadnou, takže to vypadá, že nekvetou a jiné kvetou plně, ale na produkci hlíz to nemá žádný vliv. Důležité je kvetení pro získávání semen při šlechtění odrůd.

VÚB


Eva
sobota, 30. července 2022, 09:25

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,kdy sklízet brambory Valery A,sadili jsme 23.4.,že skutečnost vím že by měly být brambory nejmíň 90dni v půdě .Letos máme tuto odrůdu poprvé a nikde jsem se nedočetla jak dlouho zrají,dekuji

Dobrý den.
Odrůda Valery (https://www.europlant.biz/en/list-of-varieties/valery/) je poloraná odrůda. Udávaná délka vegetace je orientační a velmi závisí na podmínkách v daném ročníku. Budete-li sklízet brambory pro uskladnění, je vhodné provádět sklizeň po přirozeném odumření natě. Důležitá je vyzrálost hlíz. Tu poznáte podle toho, že jejich slupka je pevná a po promnutí v ruce se neloupe.
VÚB


Jiří Hadáček
středa, 20. července 2022, 08:21

Dobrý den,
prosím o posouzení příčiny vadnutí keříků, foto dne 18.7.
Odrůda Jelly, Impala. 0,1Ha. Postřik vždy ruční. Postřik 30.5. po proorávce Sencor postemergentně (do 5-7cm), 10.6. Champion 50WG+AGIL, 26.6. Champion+Spintor, 6.7. Champion + spintor zde bujná vegetace naťě, detailní postřik i spodních listů. 12.7. nať stále krásná, o čtyři dny později již významné napadení cca 50% plochy, 17.7.postřik Champion.
Letos mým cílem bylo mít co nejdelší dobu zdravou nať, bohužel jsem selhal. Poslal bych více fotek k posouzení.
Vedle brambor je družstevní ječmen, z druhé strany planý sad. Hranice mezi ječmenem a brambory zaplevelená, nepodezřívám zasažení herbicidem. Vloni nehnojeno, rok před tím větší vrstva kravského hnoje. Brambory zde druhý rok. Sadba přebranná z loňské sklizně takto opakuji každé 3-4 roky, poté nová sadba. Potíže s natí i u nové sadby. Prosím poraďte. Děkuji, S pozdravem Jiří Hadáček

2580_DSC_0004.JPG 2580_DSC_0008.JPG

Dobrý den.
Z fotografií nelze přesně určit, co je příčinou poškození. Vyloučit lze plíseň bramboru, tomu příznaky neodpovídají. Mohlo by jít o virové choroby, alternariové skvrnitosti, vliv sucha nebo kombinace těchto možností. Výměna sadby za certifikovanou jednou za 3 - 4 roky je u odrůd velmi náchylných k virózám (ke kterým např. Impala právě patří) zcela nedostatečná a porost může být po této době virovými chorobami silně zasažen. Neuvádíte, v které oblasti brambory pěstujete a jaký zde byl průběh počasí. Ale brambory v mnoha lokalitách v letošním roce v druhé polovině července začaly trpět přísuškem, což spolu s virózami, alternariovými skvrnitostmi, případně nedostatky ve výživě, může způsobit zastavení růstu a celkový kolaps porostu.
Průběh počasí v letošním roce nepodporuje zatím infekci porostů plísní bramboru. Je však třeba upozornit na to, měďnaté přípravky (např. vámi uváděný Champion) patří k nejméně účinným fungicidům proti této chorobě.
Navíc měď na začátku vegetace může u některých odrůd způsobit mírnou stagnaci růstu, případně fytotoxicitu. Pozornost je třeba věnovat také alternariovým skvrnitostem, kterým proměnlivé počasí této sezóny naopak vyhovuje.
Více informací najdete v našich příručkách na www.wubhb.cz v sekci Publikace.
VÚB


Jakub Pavlinec
čtvrtek, 30. června 2022, 14:39

Dobrý den,
pěstuji velmi ranou odrůdu Sunshine v Jihlavě. Nať už začíná žloutnout. Jelikož nemám vhodné podmínky pro uchování hlíz zejména nyní v létě (garáž, která se v létě přehřívá) a spotřebovat jsem zvládnul pouze zlomek úrody, je možné nať nyní odstranit a hlízy ponechat v zemi? Budou na tom brambory lépe než v teplé garáži? Děkuji.

Dobrý den.
Po odstranění natě byste měl nechat hlízy nejméně 2 - 3 týdny v půdě vyzrát, tzn., že se zpevní slupka a hlízy po promnutí v dlani se již nebudou loupat. Poté je vhodné hlízy sklidit a uchovávat v co nejnižší teplotě a ve tmě.
Předpokládáme, že teplota v garáži nebo v jiné větratelné místnosti (pokud nemáte sklep) se bude v letním období pohybovat kolem 20°C. To jsou příznivější podmínky než v půdě, kde může teplota dosahovat teplot až 30 a více °C a také intenzivně vysychat. Po sklizni jsou hlízy podle odrůdy v různě dlouhé dormanci, takže neklíčí. Takovéto skladování je samozřejmě nutno považovat za provizorní a je možné po dobu 4 až 6 týdnů pro průběžnou spotřebu. Vhodné je také hlízy občas lehce rosit, aby se udržela kvalita a nahradily ztráty výparem.
VÚB


Šárka Pavlačková
čtvrtek, 23. června 2022, 21:32

Dobrý den, poradíte prosím co je to na bramborách? Pěstujeme brambory každoročně a letos jsem na zkoušku vzala i polorané s červenou slupkou. Zhruba před třemi týdny, v období jejich květu, jsem v nati zjistila uschlé spodní větvičky. Jen sem tam někde. Porost byl jinak pěkný a kompaktní, nikde žádné skvrny, přesto jsme zasáhli fungicidem Dithane v dávce 60-70g/18 litrů vody/cca 300 m2. Asi po pěti dnech až týdnu jsem viděla, že takto uschlé spodní listy má už více keříků, stále se to ale nezdálo nic zásadního, na pěti třicetimetrových řádcích se jednalo asi o 20 keříčků. Aplikovali jsme Revus Top v dávce 20 ml na stejné množství vody a plochu jako předtím. Bohužel se ale zdá, že se vše míjí účinkem. Dnes je potost již viditelně rozkleslý, úplně uschlé spodní poloviny některých keřů. Navíc na vršcích je nějaká skvrnitost. Postupuje to velice rychle. O co se prosím jedná a dá se ještě něco s tím dělat?

2578_IMG_20220623_201709.jpg 2578_IMG_20220623_201729.jpg

Dobrý den.
Z přiložených fotografií nedokážeme zcela přesně určit, o jakou chorobu se jedná, podle první z nich jde pravděpodobně o těžkou virózu způsobenou kombinací bramborových virů. Virové choroby jsou otázkou zdravotního stavu sadby a ve vegetaci již jejich projevům nejde zabránit. Je proto důležité nakupovat certifikovanou sadbu, kde je zdravotní stav garantován zejména z hlediska virových chorob.
Pokud se týká ochrany proti plísni bramboru, upozorňujeme, že přípravek Dithane již není v letošním roce mezi povolenými fungicidy a také patřil k méně účinným. Aplikace přípravku Revus Top je v pořádku a můžete postřik zopakovat.
Více k chorobám a ochraně najdete na našich stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace.
VÚB


Zelený
středa, 22. června 2022, 22:22

Dobrý den,
mám na mém minipolíčku krásné vzrostlét rané brambory, radost pohledět, a teď čekám, kdy se objeví plíseň bramborová...Chtěl bych se zeptat, zda v případě, že přijde, v jaké fázi růstu brambor na to již nereagovat a nic neřešit, protože dole v hlíně jsou brambory vlastně dorostlé, takže nať stačí nechat uschnout, odstranit a brambory vykopat? Jaká je časová závislost mezi růstem hlíz a natě?
Děkuji a zdravím. Zelený

Dobrý den.
Jestliže uznáte, že hlízy jsou dostatečně narostlé, pak je vhodné ukončit vegetaci, nať posekat a odstranit s pozemku. Odstranění natě je také důležitým opatřením ochrany hlíz před infekcí plísní bramboru. Ponechat přirozené dozrání a odumření natě je vhodné jen v suchých letech bez výskytu plísně bramboru v porostu. Pokud chcete, aby hlízy dále rostly, pak je nutné zahájit ochranu proti plísni ošetřováním fungicidy. Více na www.vubhb.cz v sekci Publikace.
Růst natě a hlíz je odrůdově velmi variabilní podle ranosti pěstované odrůdy.
VÚB


Michala P.
středa, 22. června 2022, 18:19

Dobrý den, prosím, chci se zeptat ohledně brambor, jestli je potřeba vylamovat květy na rostlinách. Děkuji :)

Dobrý den.
Vylamovat květy na rostlinách samozřejmě není třeba. Připravíte se tím o estetický zážitek z kvetoucího bramborového porostu.
VÚB


Jaroslav
sobota, 18. června 2022, 14:35

Dobrý den.
Nať brambor začíná v horní části černat.Co je to za chorobu a co stím mám dělat.Děkuji.

Dobrý den.
Váš dotaz je příliš obecný, ale pravděpodobně jde o plíseň bramboru způsobovanou houbou Phytophthora infestans. Choroba napadá listy, stonky i hlízy a za pro ni příznivých podmínek (vlhké a teplé počasí) se šíří epidemicky. Proti plísni bramboru je nutné ošetřovat porost fungicidními přípravky, přičemž první ošetření by mělo být provedeno preventivně ještě před výskytem choroby. Podrobnější informace k chorobě a ochraně proti ní naleznete na našich stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace, např. v příručkách Nejdůležitější škodliví činitelé bramboru a Metodika integrované ochrany proti plísni bramboru. Pokud byste chtěl mít jistotu v determinaci, pak prosíme o přiložení fotografií.
VÚB


Marta Pilátová
pátek, 17. června 2022, 18:21

Dobrý den, natě mi začaly vadnout, stonek od země je hnědý až černý, nať nakonec úplně uhnije. Poradíte prosím? Děkuji

Dobrý den.
Jedná se o bakteriální černání stonku a měkkou hnilobu hlíz. Choroba je způsobována bakteriemi rodu Pectobacterium, případně Dickeya. Nositelem infekce je sadba, projev choroby závisí na náchylnosti pěstované odrůdy a průběhu povětrnostních podmínek, vyšší výskyt je zejména v těžší a vlhké půdě.
Důležité je používat zdravou certifikovanou sadbu, která by měla zaručit minimální kontaminaci hlíz původcem choroby. Přímá ochrana není možná, vhodné je odstranit napadené trsy.
VÚB


Kristýna Lišková
úterý, 14. června 2022, 17:15

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Na bramborových natích se nám objevila nějaká choroba, vypadá to jako hniloba. Listy jsou v pořádku, je to zejména v místech styku s půdou. Lze brambory nějak ošetřit? Přikládám fotografii. Předem děkuji za odpověď

2572_IMG-20220614-WA0001.jpg 2572_IMG-20220614-WA0002.jpg

Dobrý den.
Jedná se o bakteriální černání stonku a měkkou hnilobu hlíz. Choroba je způsobována bakteriemi rodu Pectobacterium, případně Dickeya. Nositelem infekce je sadba, projev choroby závisí na náchylnosti pěstované odrůdy a průběhu povětrnostních podmínek, vyšší výskyt je zejména v těžší a vlhké půdě.
Důležité je používat zdravou certifikovanou sadbu, která by měla zaručit minimální kontaminaci hlíz původcem choroby. Přímá ochrana není možná, vhodné je odstranit napadené trsy
VÚB


Král Jiří
úterý, 14. června 2022, 10:21

Můj dotaz je možná úsměvný, ale přesto. Tradičně pěstujeme odrůdy Belana a Rosara. Úroda bývá tak nějak +-, ale je to jen pro vlastní potřebu a dostatečné. Letos ale zažíváme překvapení už při pohledu na záhony. Nať už narostla na téměř metr a všechny rostliny kvetou jak v botanické zahradě. Čím to může být? Pravda je, že letos víc prší, ale to na druhou stranu může vyvolat problémy s hlízami. Nebo jsou mé obavy zbytečné?

Dobrý den.
Hojnost květu je silně ovlivněna ročníkem a letošní rok květu přeje, tak si užívejte květu té nejkrásnější "květiny" a nezapomeňte si přičichnout, některé nádherně voní. Na Vaši úrodu to nebude mít vliv. Pouze letošní ročník bude zřejmě přát i plísni bramboru, tak nezapomeňte na preventivní ošetření.
VÚB


Josef
neděle, 12. června 2022, 12:00

Mám asi půl metrové vyrostlé brambory a začaly mi na vrchním konci lístky i květy chřadnout a lístky se kroutí do kulata. Je to nějaká choroba či něco jiného.
Josef Kotlář
Děkuji za radu

Dobrý den.
Bez přímého posouzení nebo fotografie je obtížné poškození přesně určit.
Podle popisu by se mohlo jednat o poškození nějakým herbicidem nebo jinou chemickou látkou. Původ může být v sadbě, v půdě, případně v zálivkové vodě.
Pokud není poškození příliš silné, je pravděpodobné, že příznaky odrostou a rostliny se s tím vyrovnají.
VÚB


Iveta
čtvrtek, 2. června 2022, 09:45

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,letos jsme nestihli brambory nakopcit,stane se něco?nebude horší úroda?

Dobrý den.
Nedostatečné přihrnutí hrůbků brambor může mít vliv zejména na kvalitu sklizených hlíz. Pokud je na hrůbcích málo zeminy, hrozí nebezpečí, že část narůstajících hlíz bude vyčnívat z půdy a budou tedy zelenat. Přihrnutí je možné i v pozdější době, ovšem s ohledem na velikost natě tak, aby při přiorávání nebo nahrnování půdy nedošlo k jejímu nadměrnému poškození.
VÚB


Miroslav
úterý, 31. května 2022, 11:45

Dobrý den,
již delší dobu pozoruji výskyt černých fleků na hlízách brambor. Z mého pohledu je tento výskyt čím dál tím častější. Na fotografiích jsou černé fleky dobře vidět. Na hlíze se slupkou běžným pohledem není nic vidět, fleky se objeví po oloupání. Zkusil jsem si sehnat brambory od různých pěstitelů, fleky byly na všech. Ty, které vidíte na forografiích, jsou koupené v Pileticích u Hradce Králové a po nákupu jsem je měl ještě 14 dní v temném sklepě. Mají již malé klíčky, ale fleky nejsou v místech klíčků.
Můžete mi říct, o jaké poškození se jedná? A dají se ve východních Čechách sehnat brambory bez tohoto poškození? Na zimu beru brambory z Polska a vydrží bez problémů do konce dubna - bez fleků.
Děkuji
M.Š.
Hradec Králové

2567_IMG_3267[1].JPG 2567_IMG_3268[1].JPG

Dobrý den.
Podle snímků, které jste poslal se jedná o šednutí dužniny, což je fyziologická porucha (abiotikóza), kdy se v důsledku narušeného dýchání vytváří v hlíze melanin, který způsobuje šedé až černé zbarvení dužniny. Příčin může být více, nejčastěji jsou to ale mechanická poškození a otlaky. Šednutí dužniny se vyskytuje velmi často při nešetrném zacházení s hlízami za nízkých teplot (pod 10 °C) při třídění a expedici ze skladu. Může jej způsobit také odklíčení hlíz, případně poruchy ve výživě při pěstování. Povrch hlíz je obvykle bez příznaků, a proto je nelze vytřídit.
Pokud se týká brambor z Polska, měl jste zřejmě štěstí na brambory, které byly sklízeny a tříděny ručně, což je zde poměrně časté. Využití mechanizace však automaticky nemusí znamenat zhoršení kvality hlíz. Záleží na použité technologii, kvalitě použitých mechanizačních prostředků a řadě dalších faktorů, jako jsou např. vyzrálost hlíz a pěstovaná odrůda.
VÚB


Zelený
sobota, 21. května 2022, 21:04

Dobrý den,
jsem tepve začínají zahrádkářský pěstitel brambor, ale "studijní typ", takže jsem kolem těch brambor přečetl hodně, koupil si i odbornou bramborářskou publikaci, a lze se dočíst, že rané brambory mají vegetační dobu 90- 110 dní, jiný zdroj uvádá dokonce 60 až 90 dní, jinde zase 65 dní a pod., tj. že brambora se urodí za 2 měsíce? Co to může být geneticky za brambory, jsou to ještě vůbec brambory? Tak jsem si to hezky všechno dal na časovou osu, co bych musel všechno udělat, abych ty brambory měl na talíři za dva měsíce od vložení do hlíny, a za jakých podmínek je možné toho docílit, resp. jestli je to jen teorie, či skutečně lez tak (kdo tomu věří?) ? Od našich zemědělců se objevují na našich pultech již kolem 20. května první rané brambory vypěstované v ČR? V praxi to znamená, že bych musel brambory nechat v podmínkách plného světla při cca 15 stupních Celsia tak měsíc klíčit, aby byly dost naklíčené,resp. ne naklíčené, ale již přímo narašené, naklíčené by nestačilo, tj. začít s tím již v polovině února
)v případěš vegetační doby 90 dní již v polovině ledna!), pak je nejpozěji v polovině března dostat do hlíny s nepoškozenými narašenými klíčky, které jsou velmi choulostivé a snadno při mechanickém dotyku odpadnou, pak nevím, jak tu sadbu přemluvit či pod sankcemi donutit, aby z té studené ještě zimní země, kdy dokonce ještě běžně sněží, v noci jsou teploty pod nulou (i když se klima otepluje) radostně vyrazily se svými stonky během cca 14 až 21 dní nad zem, kde je sice bude chránit bílá folie, ale aby pak záhy zase během tak dalších 14 - 21 vyrostly pod tou folií do finální výšky a vykvetly, stále v té jarní "ledárně", kdy slunce je málo, a souřasně, aby rychle rostly ty hlízy, o které máme pěstitelský a spotřebitelský zájem, stále ale pod tou folií, aby ještě nakonec přečkaly 12., 13. a 14. května Ledové muže, aby těsně po nich byly ihned vykopány a dostaly se 20.5. na můj talíř?? To je tedy bramborový příběh... Tady prosím o vyjádření, zda je to tak opravdu možné, kde v ČR? jsou pro to takové příznivé podmínky, či je to jen teorie, či jen v laboratorních podmínkách kosmické laboratoře a s nějakým meta/mega hnojivem, ohřívačem půdy či s jakými "anaboliky" pro pěstování brambor "za studena"? Snad trocha humoru není na závadu...
Vloni jsem to zkoušel, brambory rostly v té studené zemi děsně pomalu, i přes folii zelené stonky namrzly a nakonec jsem byl rád, že znovu obrostly a sklízel jsem je cca v polovině srpna.
Děkuji mockrát a zdravím
Zelený

Dobrý den.
Jsme velice rádi, že Vás pěstování brambor zajímá. Velmi rané brambory se u nás pěstují v oblasti Lysé nad Labem. A shodou okolností se 8. 6. koná bramborářský seminář v KD Čelákovice, Sady 17. listopadu 1380 a odpoledne prohlídka vzorků velmi raných odrůd na odrůdové zkušebně ÚKZÚZ v Přerově nad Labem 420 a zde by jste viděl, jak vypadá aktuální sklizeň brambor v místních podmínkách a mohl získat i praktické informace od pracovníků ÚKZUZ, VÚB, pěstitelů, či zástupců množitelů odrůd.
VÚB


Marek Miroslav
sobota, 21. května 2022, 18:39

zdr

brambory zasazené v kompostu , kroutí se listy , poradíte
děkuji

2565_BR_1.jpg 2565_BR_2_.jpg

Dobrý den.
Podle fotografií se jedná o poškození rostlin nějakým růstovým herbicidem, který může být v půdě nebo byla rezidua v sadbových hlízách. Jednou z možností je i kontaminovaná závlahová voda nebo splavení herbicidu ze sousedního ošetřovaného pozemku.
VÚB


Lenka Veliká
středa, 11. května 2022, 07:29

Dobrý den,
jelikož mi po výsadbě zbyly sadbové brambory, řeším zda je lze je bezpečně konzumovat nebo zda jsou chemicky ošetřovány?
Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Sadbové brambory se mohou ošetřovat před sázením proti houbovým chorobám, ale moření se obvykle provádí až u pěstitele. Pokud by sadba byla výjimečně ošetřena již u dodavatele, muselo by to být uvedeno na návěsce. Sadbové hlízy jsou tedy běžně bez jakéhokoliv chemického ošetření.
Na druhou stranu jsou dnes v průběhu pěstování sadby používány pesticidy, které již nejsou registrovány do konzumních brambor. Lze tedy obecně konstatovat, že z důvodů předběžné opatrnosti sadba není určena ke konzumu.
VÚB


Miro Kardoš
neděle, 1. května 2022, 13:56

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, aké je najvhodnejšie zelené hnojivo pri pestovaní zemiakov, ktoré by sa použilo rok pred výsadbou samotných zemiakov? Prípadne neviete nám poradiť niekoho, kto sa tým zaoberá?
Ďakujem.
Kardoš

Dobrý den.
Výběr plodin pro zelené hnojení je velmi široký. Mohou to být bobovité rostliny, jako je jetel, hrách, vikev nebo lupina. Nejčastěji používanou plodinou je hořčice bílá, svazenka vratičolistá, případně lnička setá. Ty patří mezi tzv. strništní meziplodiny. Pro nárůst biomasy vyžadují dostatečné množství srážek, proto je třeba zaset včas, nejpozději do poloviny srpna. Lze však s úspěchem použít i směsky pro zelené hnojení, kde většinou bývají základem právě hořčice bílá nebo svazenka vratičolistá a dále pak rostliny bobovité.
VÚB

© 2022 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec