Brambory - zdravá potravina

Poradna

František
pondělí, 14. června 2021, 13:50

U bramborového porostu odrůdy RED ANNA se v posledních dnech projevila deformace listů. Deformací je postižena vrcholová partie porostu to jest nejmladší listy. U starších spodních listů tento jev nepozoruji. Postižené listy se na řapících zkrucují do ruliček, jejich barva je světle zelená až šedá. V příloze zasílám foto porostu. Brambory mám zasazeny na třech samostatných oddělených záhonech, tímto jevem je postižen porost pouze na jednom z nich. Sadba brambor byla zakoupena v prodejně OSEVA Brno v Zábřehu.
Prosím o posouzení jevu, jaký další vývoj lze očekávat a případně doporučení k nápravě.

2489_IMG_20210605_195106.jpg 2489_IMG_20210605_195135.jpg

Dobrý den.
Podle fotografií se jedná o poškození nějakou chemickou látkou, pravděpodobně růstovým herbicidem, případně aplikací jiného přípravku. Příčina jistě nebude v sadbě, ale v daném místě, neboť jak píšete, příznaky poškození rostlin se objevily pouze na jednom ze tří záhonů.
Zkuste zjistit, co bylo na záhoně s poškozenými rostlinami jinak, nebo jaké přípravky zde byly aplikovány včetně minulého roku.
VÚB


Jórová L.
neděle, 13. června 2021, 15:29

Dobrý den, vysadili jsme dvě odrůdy brambor, vůbec nevím název odrůdy, ale jedny byly červený a druhý žlutý.Červená odrůda vyrazila, už má i na květ, ale ta žlutá vůbec nic a tak jsme to zkusili vybrat a našli jsme jen rozpadlý zbytky brambor plné drobných červíku. Půdu jsme na jaře vápnili a odrůdy jsou vedle sebe. Bylo to sadbou? Děkuji nashle.

Dobrý den.
Sadba bude pravděpodobně hlavní příčinou nevzejití porostu. Přítomnost hmyzu bude až druhotná, bude se podílet na rozkladu nevzcházejících hlíz. Neuvádíte nic o původu sadby, hlavně zda byla nakoupena jako certifikovaná.
Proč brambory nevzešly, může mít mnoho příčin, které nemůžeme bez znalosti dalších podrobností zjistit. Pokud jste sázela brambory nakoupené nikoliv jako sadbu, ale konzumní, je také možné, že byly ošetřené proti klíčení.
VÚB


František
čtvrtek, 10. června 2021, 05:28

Prosím o radu.Objevil se mi v bramborách pýr,mohu použít AGIL 100 EC?Děkuji

Dobrý den,
Agil 100 EC v bramborách použít můžete. Na pýr se postemergentně používá dávka 1,2 - 1,5 l/ha. Je důležité, aby pýr měl alespoň 4 - 6 listů (výška 15 - 25 cm).
VÚB


Ondřej K.
úterý, 8. června 2021, 22:10

Dobrý den, koho jiného než Vás se poptat, jaká odrůda, nejlépe z Čech a Moravy je vhodná pro smažení, konkrétně hranolky? Dostal jsem pár tipů na Agria, Victoria, Innovátor, Markies. Co si o tom myslíte, nebo co by jste doporučili Vy? Plus případně, zda máte databázi pěstitelů či prodejců? Ideálně okolí Prahy, kde budeme otevírat podnik.

Předem díky za odpověď

Dobrý den.
Tipy odrůd, které jste dostal jsou v pořádku, pouze se jedná o odrůdy vyšlechtěné v zahraničí. Kdyby jste chtěl odrůdy z Čech a Moravy, tak prosím kontaktujte některé pracoviště českých šlechtitelů bramboru. Adresy jsou uvedené na poslední stránce publikace "České odrůdy konzumních brambor 2021", kterou si můžete stáhnout zde: https://www.vubhb.cz/cs/knihovna/ostatni-publikace/ceske-odrudy-konzumnich-brambor-2021.
VÚB


Věra
pátek, 4. června 2021, 14:39

Dobrý den, moc prosím o radu, jaký problém postihl nať brambor (sázeno z předklíčené certifikované sadby 27. 4. 2021, odrůda Belana). V posledních dnech pozoruji samovolné lámání stvolů umístěných na vnější straně trsu, čepel listů je pokryta ohraničenými hnědými skvrnami. Proti plísni bramboru jsem porost zatím neošetřovala. Předem velice děkuji za odpověď.

2483_Brambory_(1).jpg 2483_Brambory_(4).jpg

Dobrý den.
Podle fotografií nekrózy odpovídají přirozenému zasychání po mechanickém odlomení listů. Nejsou patrné žádné příznaky choroby. Pro zjištění příčiny lámání listů by bylo nutné posoudit celý porost a znát další souvislosti.
VÚB


Marek
středa, 2. června 2021, 19:27

Dobrý den, po oborani brambor začalo vydatně pršet a na hrobcich se vytvořil škraloup. Některé listy u větších rostlin zůstaly pod vytvořeným škraloupem a některé menší rostliny celé. Mám prokopat vytvořené hrobky ať se rostliny uvolní a až povyrostou znovu proorat a vytvořit nové hrobky. Nebo se brambory protlačí samy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Skutečně se občas stává, že na některých půdách se za určité souhry povětrnostních podmínek vytvoří tak silný škraloup, že některé odrůdy nebo slabé klíče v případě drobné sadby nejsou schopny půdu prorazit, deformují se a stáčejí se dolů. Pak je vhodné škraloup šetrně mechanicky narušit (např. prutovými bránami) a po vzejití podle potřeby hrůbky znovu nahrnout.
Jinak bude porost velmi nevyrovnaný nebo dokonce mezerovitý.
VÚB


Gustav Sikora
neděle, 23. května 2021, 17:21

Hezké odpoledne,
zůstaly mě sadbové brambory. Jak poznám jestli byly mořené, a jestli byly, můžu je použít na zkrmení slepicím ?
Děkuji za odpověď.
Gustav Sikora

Dobrý den
Moření sadby proti vločkovitosti, případně stříbřitosti, se obvykle před prodejem neprovádí nebo jen výjimečně po dohodě s odběratelem. Pokud by sadba byla mořená, musí to být uvedeno na návěsce. Ke zkrmování takovéto brambory samozřejmě vhodné nejsou.
VÚB


Marie Bezůšková
čtvrtek, 20. května 2021, 10:46

Dobrý den,
nestačila jsem sklidit z loňské úrody všechny topinambury. Zůstaly v záhonu a teď začínají vyrůstat zelené výhonky. Rostou ale hodně hustě a chci je trochu zredukovat. Hlízy vypadají velmi dobře, mají tenké kořínky a zelený výhonek. Mohou se takové hlízy konzumovat?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
hlízy topinamburu se mohou konzumovat i v době, kdy začínají rašit. Je však třeba počítat s tím, že se snižuje jejich hodnota (např. obsah inulinu a dalších látek). Rovněž chuť může být ovlivněna rašením a změnou obsahu některých látek v hlízách.
VÚB


Václav Zemandl
pondělí, 29. března 2021, 11:51

Dobrý den,
po cca měsíci jsem vytáhl sadbové brambory ze sklepa abych je nechal naklíčit a jsou na nich fleky asi plísně - viz fotografie (jedná se o Adély, Antonie a pár Kardinálů). Je to problém, je sadba použitelná? Popř. co s tím můžu dělat? Uloženy byly v bedýnkách s prokladky.
Předem velice děkuji za odpověď.

2478_brambory_2.jpg 2478_brambory_4.jpg

Dobrý den.
Důležité je několik hlíz rozkrojit a přesvědčit se, zda není narušena dužnina. Podle fotografií to ale vypadá, že se jedná pouze o saprofytické plísně (pravděpodobně fusaria) na povrchu hlíz, které nijak nenarušují slupku a dužninu. V tom případě je tedy můžete bez obav sázet. Vhodné je také nechat hlízy před sázením na světle naklíčit.
VÚB


Jan Boháč
čtvrtek, 18. března 2021, 15:40

Vážení,
loňskou úrodu (odrůdy Adéla) jsem měl značně napadenou vločkovitostí, a to včetně (resp. především) zasažení lenticel (usuzuji jako laik po prostudování publikace Hausvater et al., 2011 z vašich stránek). Bohužel letos nestihnu připravit nové políčko, budu sázet stejnou odrůdu opakovaně do stejného - zamořeného - záhonu. Půda lehká, písčitá, chlévský hnůj v zimě 2019-20. Prosím o dvě rady.
Zaprvé zda je v takovém případě alespoň nějaká rozumná pravděpodobnost, že by případná nová certifikovaná sadba nemusela být napadena, nebo se mám spokojit s vlastní napadenou sadbou z loňské sklizně, protože z loňska zamořený pozemek způsobí stejně s velkou pravděpodobností napadení;
za druhé, zda byste doporučili pro primitivní zahrádkářské podmínky nějaký způsob chemického ošetření (sadby a/nebo půdy) a pokud ano, zda podle str. 6 uvedené publikace z roku 2011, nebo zda jsou na trhu nějaké další přípravky vhodné pro amatérskou aplikaci.
S pozdravem

Dobrý den.
Rozhodně nelze doporučit opakovaně sázet brambory po sobě, neboť půda může být také významným zdrojem původce vločkovitosti. Není také vhodné použít vlastní sadbu, zejména pokud vykazuje napadení vločkovitostí. Certifikovaná sadba dává záruku vyhovujícího zdravotního stavu. A pokud opravdu chcete sázet brambory na stejný pozemek jako v loňském roce, pak je dobré změnit alespoň odrůdu.
Aktuálně registrované přípravky proti vločkovitosti naleznete na webových stránkách ÚKZÚZ - Rostlinolékařský portál, nebo vám můžeme jejich seznam poslat přímo na vaši e-mailovou adresu.
VÚB


Marek
čtvrtek, 18. března 2021, 10:44

Dobrý den,
Zakoupil jsem sadbové brambory certifikovane impala a jsou provrtane od dratovce. Můžu takový materiál zasadit? A může vůbec takový materiál být vydáván za sadbovy.
Ještě jeden dotaz ohledně použití dusíkatého vápna v bramborach můžu aplikovat vápno těsně před výsadbou nebo musím dodržet doporučených 14 dní před výsadbou.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Drátovci se sadbou nešíří, protože hlízy opouštějí při sklizni nebo další manipulaci s nimi. Sadbu napadenou drátovcem tedy můžete sázet, neboť poškození obvykle není tak silné, že by ovlivnilo klíčivost. Příslušná vyhláška (129/2012) uvádí nejvyšší přípustné poškození vnějšími vadami způsobené mechanicky nebo škůdci do 3 hmotnostních %.
Pokud se týká použití dusíkatého vápna, je třeba ho použít podle návodu, aby nedošlo k případnému poškození klíčků.
VÚB


Kamil H.
úterý, 16. března 2021, 10:44

Dobrý den,
v loňském roce jsem zasázel brambory na pole kde byl tři roky pěstován jetel. Sklizené brambory jsou poměrně dost napadeny drátovci. Letos plánuji, že si ze sklizených brambor vyberu sadbu. Hrozí nebezpečí, že si zamořím další pozemek a nebo se sadbou škůdce nemůže přenést ?
Děkuji za rady, s pozdravem

Dobrý den.
Bramborovou sadbu poškozenou drátovci sázet lze, neboť škůdce hlízy opouští již při manipulaci s hlízami při sklizni a zůstává v půdě. Sadbou se tedy škůdce nepřenáší.
Příčinou zvýšeného výskytu drátovců na vašem poli v loňském roce bylo právě pěstování brambor po jeteli, protože právě v pícninách a trvalých travních kulturách dochází k namnožení těchto škůdců.
Podrobnější informace jsou uvedeny na našich stránkách www.vubhb.cz v sekci "publikace" naleznete příručku Drátovci a osenice, kde je vše potřebné týkající se tohoto problému.
VÚB


Josef Vojtěch
pátek, 5. března 2021, 12:53

Dobrý den.
Včera 4.3.2021 jsem zakoupil sadbové brambory ANUSCHKA. Po vysypání sadby do bedýnky jsem zjistil, že velká část hlíz má na sobě oválné propadlé fleky. Po seškrábnutí vrchní slupky se na některých hlízách objeví hnědočervené zbarvení. Na řezu je viditelné zbarvení jen mělké. Čím je toto poškození způsobeno? Můžu tyto brambory sázet? Děkuji za odpověď.

2471_P1320778.JPG 2471_P1320779.JPG

Dobrý den
Podle přiložených fotografií se pravděpodobně jedná o mechanicky způsobené otlaky. V úvahu by ale mohly připadat i nekrózy způsobené původci alternariových skvrnitostí (Alternaria spp.), to by ale vyžadovalo podrobnější rozbor. Podle četnosti poškození hlíz zřejmé z fotografií doporučujeme sadbu reklamovat, neboť neodpovídá požadavkům na certifikovanou sadbu.
Pro oba případy však platí, že hlízy lze sázet. Je zde ale značné riziko, že za nepříznivých podmínek mohou být nekrózy sekundárně napadeny pektinolytickými bakteriemi s následnou měkkou hnilobou a porost bude mezerovitý. Pokud se pro přesto výsadbu rozhodnete, doporučujeme hlízy nechat naklíčit a vysazovat později do vyhřáté půdy, aby sadba co nejrychleji vzešla.
VÚB


Hana
čtvrtek, 4. března 2021, 21:31

Dobrý den,
mohou se prosím konzumovat sadbové brambory? Každý rok kupuji cca 5 odrůd uznané sadby, ale spotřebuji tak 1/3, protože mám jen malé políčko, tak je různě rozdávám přátelům. Jeden z nich mi včera řekl, že mu zbyly, a ptal se, zda se mohou konzumovat. Nevím, a proto Vás prosím o odpověď.
Děkuji mnohokrát.

Dobrý den.
Na podobnou otázku jsme již odpovídali dříve. U sadbových brambor je většinou vyšší počet aplikací insekticidů proti vektorům virových chorob (především mšic). Pokud ovšem jsou přípravky používány správně, v souladu s jejich registrací, pak riziko nehrozí. Naproti tomu je většinou nižší počet aplikací fungicidů určených proti plísni bramboru, jelikož je vegetace ukončena dříve než u konzumních brambor. Z důvodů dřívějšího ukončení vegetace může být ale ovlivněna jejich vnitřní kvalit (chuť, konzistence dužniny, obsah sušiny atd.). . Problém by mohl nastat, pokud by sadba byla mořena proti houbovým chorobám. To se však před prodejem sadby obvykle neděje a případné ošetření sadby by muselo být uvedeno na návěsce. Osobně bych volil jiný způsob zužitkování těchto hlíz (např. právě pro domácí zvířata) a koupil bych kvalitní odrůdu konzumních brambor.
VÚB


Eva
pondělí, 1. března 2021, 09:36

Dobrý den chci se zeptat ,sem tam mám mezi brambory černý brambor, ale až po uvaření co to může být děkuji

Dobrý den.
Bez přímého posouzení nebo alespoň fotografie je obtížné příčinu přesně určit. Ale je pravděpodobné, že tmavnutí hlíz je způsobeno fyziologickou poruchu nazývanou šednutí dužniny. Tato porucha je vyvolána nedostatkem kyslíku v dužnině, jde o narušení výměny vzduchu mezi vnějším prostředím a dužninou prostřednictvím slupky. Šedé až černé skvrny jsou způsobeny přítomností melaninu, tmavého organického barviva, které se vytváří v důsledku poruch dýchání. Jev může mít více příčin, nejčastěji je to mechanické poškození hlíz za nízkých teplot (např. při třídění), odklíčení hlíz, případně nedostatky ve výživě nebo extrémní výkyvy počasí ve vegetaci.
Výskyt je častější u odrůd s vyšším obsahem škrobu v hlízách. Více o fyziologických poškozeních a poruchách (abiotikózy) najdete na webových stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace, a to v příručce Abiotikózy bramboru, fyziologické vady a poruchy.


Tomáš Zvídavý
pátek, 26. února 2021, 16:14

Vážení, rád bych na zahrádce pěstoval brambory. Nevím však jak. Nechci s tím mít osobně žádnou práci a chtěl bych mít z toho obrovský užitek, aby mi sousedé záviděli /o nic jiného vlastně nejde/. Mohl bych do toho v horším případě zapojit manželku. U nás se říkalo:" Čím hloupější sedlák, tím lepší brambory." Nemohli by jste mi poradit vhodný postup?

Dobrý den.
Bez práce nejsou koláče a bohužel ani brambory. Jak je vypěstovat a mít z nich užitek, najdete v řadě publikací na našich webových stránkách.
Bez práce to ale nebude, takže to budete muset vyřešit návštěvou nějaké prodejny. A závist sousedů lépe vzbudíte třeba pěkným bourákem. Jak zapojit manželku, to musíte zjistit v jiné specializované poradně. Až ji řeknete to citované přísloví, zřejmě vám ale stejně nepomůže.
VÚB


Jaroslav Matýšek
úterý, 26. ledna 2021, 12:02

Dobrý den, mám zvláštní dotaz, dá se podle nati určit druh brambory? Loni jsem vysázel Corcordie a Antonie na jednom poli vedle sebe, takže podmínky měli k růstu stejné. Nať byla u obou odrůd hustá a vysoká skoro do pasu, sázím 75 cm od sebe a nedalo se porostem projít. Při sklizni bylo na jedné polovině brambor hodně, velikost tenisový míček a větší. Na této části začala dříve vadnout nať a pomalu se rozložila do stran do takového talíře. Druhá polovina byla také bohatá na počet brambor v důlku, možná bohatší, ale velikosti slepičího vejce, sem tam tenisového míčku. Nať po zaschnutí zůstala hodně vzpřímená a připadala mi taková tuhá a pevnější, nebo tvrdší. Těžko se to popisuje. Předem děkuji za jakoukoliv pomoc.

Dobrý den.
Pokud potřebujete rozlišit pouze několik odrůd podle natě a víte, o které se jedná a jsou-li na stejném pozemku, tak to vizuálně jde. Ve vašem případě a pouze podle vašeho popisu je to ale obtížné. Obě odrůdy jsou polorané.
Záleží také na tom, zda a jak byly sadbové hlízy naklíčené. Odrůda Antonia se např. pomaleji probouzí. Odrůdu, u které nejdříve zaschla nať, bych typoval na Concordii, protože tato je více náchylná k plísni bramboru a loňský ročník této chorobě velmi svědčil.
VÚB


VÚB Havlíčkův Brod
pondělí, 25. ledna 2021, 15:07

PRODEJ BRAMBOR POKRAČUJE!
Tradiční prodej brambor "ze dvora".
Kde: Havlíčkův Brod, vjezd mezi domy z ulice Dobrovského, cca 50 m pod kruhovým objezdem směrem do města po levé straně
Kdy: každý čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin
Výběr konzumních odrůd brambor vhodných i na uskladnění zajištěn.
Cena konzumních brambor 8,- Kč/kg
Cena odpadních brambor 100,- Kč/q
Bližší informace podá p. Vampola telefonicky na č. 777 967 344

2463_PRODEJ_BANNER_WEB.png

Nikol
pondělí, 25. ledna 2021, 12:06

Dobrý den, chci se zeptat nyní škrábu brambory které jsem dostala na uskladnění, mám je v chladu a jak je škrábu tak brambory jsou plné vody, úplně to ve velkém kape ta voda. Je to normální? ještě jsem se s takovým množstvím vody nesetkala, děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Bez přímého posouzení hlíz je odpověď obtížná. Ale nejčastěji k intenzivnímu uvolňování vody z hlíz dochází po jejich namrznutí. V tom případě by také hlízy měly nasládlou chuť.
VÚB


Jana
středa, 6. ledna 2021, 17:28

Prosím,
Naproti našeho paneláku na poli jsou zasázené brambory.než je zemědělci dali do země několikrát prosivali zeminu.pote vyhloubili hluboké jámy a zůstaly kopce. Pote vykvetly brambory. Nyni je leden a pořád jsou zaschlé natě a nevyorané brambory. Co to je prosím za odrůdu? Myslím že jsem něco zaslechla v Polopatě, ale nevěnovala pozornost.
Z patra jsem viděla nějakého lapků co si chtěli pár brambor nakopat a jen kopal a kopal a nevybíral...asi jsou moc hluboko, aby nezmrzly?

Dobrý den.
Zemědělci na poli nedaleko Vašeho domu pravděpodobně pěstují brambory v odkameněné půdě. V této dnes nejpoužívanější technologii pěstování brambor se nejprve provádí tzv. rýhování, při kterém vzniknou "obří hrůbky". Ty se poté prosévají aby se půda zbavila kamenů a hrud. Do prosáté půdy se pak již běžným způsobem sází brambory.
Důvodem toho, že na poli jsou brambory ještě v lednu, není pěstování žádné speciální odrůdy. Není žádná odrůda brambor, kterou by bylo možné nechat na poli přes zimu bez rizika, že bude poškozena nízkými teplotami. Spíše pěstitelé neměli možnost sklidit brambory na podzim. V loňském roce byl podzim velmi deštivý a místy docházelo k silnému přemokření půdy, což komplikovalo, nebo zcela znemožnilo sklizeň brambor.
VÚB

© 2021 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec