Brambory - zdravá potravina

Poradna

Richard
pondělí, 27. července 2020, 10:45

Dobrý den, prosím o radu ohledně zvýšené praskavosti hlíz, je problém ve výživě mokru nebo náchylnosti odrůdy? Pěstují už čtvrtým rokem Red Anna první dva roky bez problémů super výnos chuť i skladovatelnost ale teď druhým rokem mám popraskané hlízy. Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Příčinou rozprasků hlíz jsou převážně výkyvy povětrnostních podmínek ve vegetaci, konkrétně rychlé obnovení růstu po srážkách, kterým předcházel přísušek a stagnace vývoje porostu. Určitou roli hraje i citlivost odrůdy k tomuto jevu. Zabránit této fyziologické poruše lze jedině pravidelnou závlahou.
VÚB


Jan
pátek, 24. července 2020, 11:49

Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu s řešením situace po napadení brambor plísní. Jde o malou rozhlohu na zahradě.
Rozhodl jsme se změnit místo, na kterém budu brambory sázet a chtěl bych poradit:
a) jak ošetřit pozemek, na kterém byl porost brambor napaden plísní - je vhodné osít nějakou plodinou nebo nějak ošetřit (přirozený nebo chemický prostředek)? jak dlouho bych na stejném místě neměl brambory pěstovat?
b) jak připravit nové místo, kde budu brambory sázet na jaře - teď jde o zatravněnou plochu, mám zorat na podzim? mám osít nějakou plodinou, jakou, kdy a kdy zaorat? mám nějak ošetřit před sadbou?
c) jak příští rok ošetřovat, abych předešel opakování letošní situace, kdy plíseň způsobila 80% snížení výnosu oproti předchozím letům

Děkuji předem za radu případně odkaz na článek / knihu.

Dobrý den.
a) Pozemek není nutné nijak zvlášť ošetřovat, ošetření pozemku s napadením brambor plísní přímo nijak nesouvisí. Zdrojem infekce jsou primárně rostliny z latentně infikovaných sadbových hlíz, v letech s příznivými podmínkami pro chorobu se plíseň šíří epidemicky v rozsáhlých oblastech (podrobněji v příručce na našich webových stránkách v záložce PUBLIKACE: "Metodika integrované ochrany proti plísni bramboru").
Brambory by se měly na stejném pozemku pěstovat ideálně ve čtyřletých cyklech. Důvodem není plíseň bramboru, ale řada jiných škodlivých činitelů, především karanténních.
b) Pozemek by měl být na podzim zorán se zapravením chlévského hnoje a základním hnojením (podrobnosti o agrotechnice naleznete rovněž v našich publikacích v záložce PUBLIKACE). Z hlediska prevence před plísní bramboru by pozemek měl být na vzdušném a slunném místě bez zastínění např. ovocnými stromy, aby po srážkách rychle osychal. Pokud uvažujete o pěstování brambor na nyní zatravněném pozemku, je zde s velkou pravděpodobností nebezpečí napadení hlíz drátovci - larvami brouků kovaříků. Lépe je brambory pěstovat na intenzivně obdělávaném pozemku.
c) V předchozích několika letech tato choroba měla vhodné podmínky jen krátkodobě nebo lokálně, proto nezpůsobovala významné ztráty. Plísni lze zabránit ošetřováním fungicidy, které je zahájeno preventivně před infekcí porostu (viz odkaz na příručku výše). Prevence v příznivých letech pro chorobu bohužel nemá dostatečný efekt.
VÚB


Vladislav
středa, 22. července 2020, 15:01

Dobrý den,
Dnes jsem vytrhl 2 trsy brambor a hlízy jsou asi z 1/2 bradavičnaté. Posílám foto. Prosím o určení choroby a jejích příčin.
Děkuji moc a zdravím.
Vladislav

2425_1595422472041656646799.jpg

Dobrý den.
Jedná se o vyvýšenou formu aktinobakteriální obecné strupovitosti bramboru, kterou způsobují vláknité půdní bakterie Streptomyces scabiei. K infekci hlíz dochází na počátku jejich tvorby, zejména je-li v této době půdní přísušek. Jedinou účinnou ochranou je závlaha v době, kdy dochází k infekci.
Více najdete v příručce Aktinobakteriální obecná strupovitost bramboru na našich webových stránkách v sekci Publikace.
VÚB


Pavel
pátek, 17. července 2020, 14:41

Dobrý den, již delší dobu (několik roků) pozoruji na zakoupených bramborách jsou hnědé puntíky a po oškrábáni jsou viditelné mokvavé fleky. O jaký druch poškození hlíz se jedná? Jaký vliv má na lidský organizmus takto zasažená brambora? Nepamatuji si, že by dříve byly brambory takto napadeny. Děkuji.

2424_Ranné_brambory_ČR_(a).jpg 2424_Ranné_brambory_ČR_(b).JPG

Dobrý den.
Jedná se o zbytky zbujelých lenticel (bradavičnaté útvary umožňující výměnu plynů mezi vnějším prostředím a mezibuněčnými prostory rostlinných pletiv).
Lenticely v případě vysoké vlhkosti půdy zbují a připomínají bílé krupičky patrné ihned po vyjmutí z půdy. Po sklizni nebo snížení vlhkosti půdy tyto vyschnou a zanechávají na hlíze drobné hnědé skvrnky. Pod nimi je pletivo hlízy světlejší s vyšším obsahem vody. Jde o zcela běžnou fyziologickou záležitost vlhkých let, která nijak neovlivňuje konzumní kvalitu hlíz.
Obrázek najdete na našich webových stránkách v publikaci Škodliví činitelé bramboru poškozující hlízy pod názvem "vysokovlhkostní zvětšení lenticel bramboru".
VÚB


Eliška
čtvrtek, 16. července 2020, 19:44

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o informaci, jestli se může sníst i syrová brambora, třeba jedna menší denně, když má tolik vitamínů a minerálů.
Předem moc děkuji a zdravím vás.

Dobrý den.
Syrovou bramboru můžete bez obav konzumovat. Neměla by však být zelená, protože v zelených hlízách vystavených světlu se zvyšuje obsah alkaloidů ze skupiny solaninů. Pokud se chcete dozvědět více o významu brambor pro výživu člověka a obsahu látek v hlíze, pak klikněte na logo Brambory- Zdravá potravina.
VÚB


Jan
čtvrtek, 16. července 2020, 13:27

Dobrý den,
mohl bych Vás požádat o radu při dalším postupu pěstování brambor. Na jaře, kolem 20.dubna jsem na poli vysadil brambory, odrůda Magda. V současné době se rozhoduji, jestli brambory vyorat nebo ještě ponechat, protože po deštivém období začaly listy prosychat v podobě hnědě ohraničených zaschlých míst (foto v příloze stav k 13.7.). Mám obavu, že se jedná o plíseň bramborovou. Teď už sice nějakou dobu výrazněji nepršelo, ale výhled počasí není nijak optimistický z pohledu suchého, teplého počasí, které by mohlo šíření plísně zastavit a proto zvažuji další postup. Četl jsem Váš článek, kde doporučujete napadanou nať neprodleně odstranit - mají se tedy po odstranění natě hlízy v půdě ještě ponechat nebo je rovnou vyzvednout? Při kontrolním vyrytí několika keříků, jsou hlízy prozatím zdravé, řekl bych střední velikosti. Jen doplním, že půda, ve které jsou brambory vysázeny je úrodná, jílovo-hlinitá černozem. Děkuji za odpověď.
JM

2421_IMG_20200713_182424.jpg 2421_IMG_20200713_182429.jpg

Dobrý den.
Porost brambor podle fotografií vypadá velmi dobře a bez výskytu plísně bramboru. Odrůda Magda je velmi raná a stav porostu odpovídá počátku dozrávání, možná se slabým výskytem alternariových skvrnitostí. Doporučujeme zatím vegetaci neukončovat, za současného stavu byste se zbytečně připravil o vyšší výnos. Ještě by bylo vhodné ošetření proti plísni a alternariovým skvrnitostem, např. přípravky Revus Top nebo Vendetta, bližší informace najdete v příručce na našich webových stránkách (Metodika integrované ochrany proti plísni bramboru …).
Pokud se týká sklizně (tedy po přirozeném zaschnutí nebo po odstranění natě), ta by měla následovat 2 – 3 týdny poté. Dojde tak k vyzrání slupky hlíz a zároveň se projeví případná infekce hlíz plísní bramboru, které bude možné vytřídit.
VÚB


Martina Mikulcová
úterý, 14. července 2020, 12:14

Dobrý den,
ze dne na den nám polehala a začala žloutnout nať u brambor - odrůda Impala. Ve vedlejším řádku je jiná odrůda a ta roste od začátku výš a lépe a ta se drží a nežloutne ani neleží. Šedé skvrny jako plíseň jsem na listech nenašla. Co mohu dělat a dají se brambory ještě zachránit?
Děkuji.

2420_20200708_181942.jpg 2420_20200708_182010.jpg

Dobrý den.
Odrůda Impala patří k velmi raným odrůdám a v této době již dochází k přirozenému dozrávání, postupnému žloutnutí a odumírání natě a k ukončení vegetace. Porost nechte přirozenému vývoji a hlízy dva až tři týdny po odumření natě můžete sklidit. Tato odrůda však není vhodná k dlouhodobému skladování, takže je vhodné ji sklízet průběžně pro přímý konzum.
VÚB


Zdeněk Býma
pondělí, 13. července 2020, 09:05

Vážení ve VÚB,
s velkým zpožděním Vám DĚKUJI za vysvětlení mého pěstitelského problému - vysoká nať a nízký počet nasazených hlíz. Hlavně Vám děkuji za naději v poslední větě: Porost ještě MŮŽE další hlízy nasadit - kéž by... Zatím jsem ještě nenašel dostatek osobní odvahy tuto naději prověřit...
Přeju krásný den a zdravím. ZB


Milan Malý
sobota, 11. července 2020, 10:29

Dobrý den mám plíseň bramborovou a již se to nedá zachránit mohu nať posekat a nechat brambory v řádkách nebo co doporučujete .
Děkuji za odpověď
Milan Malý

Dobrý den.
Ideální je nať vytrhat a odstranit z pozemku, na větších pozemcích alespoň posekat a rovněž pokud možno odstranit.
Hlízy sklízejte nejdříve za dva až tři týdny po odstranění natě, aby vyzrála slupka.
VÚB


Jirka
úterý, 7. července 2020, 22:45

Dobrý den .Prosim o radu žloutnou mě natě u Marabel sázeno bylo 2.5.2020 a u Agrie a Adél jsou natě pěkně zelené spadlo asi 70mm srážek za týden voda stála v řádcich asi 4 dny stříkáno proti plisni již 2x Agrobatem Velice děkuji za info Jirka

Dobrý den.
Odrůda Marabel je raná až velmi raná, proto u ní dochází k žloutnutí listů nejdříve, zatímco Adéla je raná a Agria poloraná až polopozdní. Každá odrůda také reaguje na přemokření pozemku jinak.
Nadměrně vlhká půda mimo bakterialní choroby rovněž podporuje rozvoj plísně bramboru. Snažte se proto věnovat maximální pozornost fungicidní ochraně proti této chorobě.
VÚB


Monika
neděle, 5. července 2020, 11:22

Dobrý den,
mohli by jste nám prosím poradit...objevila se nám trochu plíseň na natích brambor- černé flíčky. Zkusili jsme nějaké brambory vybrat. Na některých hlízach jsou bílé krupičky,které jdou lehce rukou setřít. Můžou se brambory konzumovat nebo je to počáteční plíseň?
Děkuji moc

2415_20200705_111003.jpg

Dobrý den
Jedná se o zbujelé lenticely (bradavičnaté útvary umožňující výměnu plynů mezi vnějším prostředím a mezibuněčnými prostory rostlinných pletiv).
Lenticely v případě vysoké vlhkosti půdy zbují a připomínají bílé krupičky, jak popisujete. Po sklizni nebo snížení vlhkosti půdy vyschnou a zanechávají na hlíze drobné hnědé skvrnky. Jedná se o zcela běžnou záležitost, která nijak neovlivňuje kvalitu hlíz. S plísní bramboru tento fyziologický jev nesouvisí.
Obrázek najdete na našich webových stránkách v publikaci Škodliví činitelé bramboru poškozující hlízy pod názvem "vysokovlhkostní zvětšení lenticel bramboru".
VÚB


Pavel
čtvrtek, 2. července 2020, 12:28

Dobrý den,
můžete zveřejnit bližší údaje o odrůdě Wega?Děkuji.

Dobrý den.
Wega je raná konzumní odrůda. Varného typu B. Dosahuje vysokého výnosu oválných hlíz s tmavě žlutou dužninou a žlutou slupkou. Zde naleznete podrobnější údaje: www.norikacz.cz/Userfiles/a4_wega_nn_-_cz.pdf
VÚB


Marie
úterý, 30. června 2020, 09:11

Dobrý den,
vím, že odpověď na tento dotaz využiju až příští rok, ale přesto se ptám: Doporučuje se před výsadbou brambory krájet? Ovlivní to nějak výnos?
Děkuji, Marie

Dobrý den.
Krájení sadby brambor nedoporučujeme z důvodu přenosu virových a bakteriálních chorob. Kromě toho může být nižší výnos, zejména pokud je krájena drobná sadba nebo není dodržován podélný řez od pupku ke korunce (vegetační vrchol hlízy).
VÚB


Jaroslav Novák
středa, 24. června 2020, 13:12

Dobrý den,
již několik let pěstuji na zahrádce brambory odrůdy Marabel a Impala na podzim hnojím zeleným hnojením (hořčice) a před výsadbou Cereritem a draselnou solí. Vždycky mi vyrostou silné a dobře kvetoucí natě, ale jsou hrozně vysoké, takže při větších deštích nebo zálivce polehnou a také se špatně okopávají. Jinak úroda je celkem dobrá a brambory chutné. V čem by mohla být příčina. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Rozklesnutí a polehnutí natě u vzrůstnějších odrůd je běžnou záležitostí a není na závadu. Jinak platí stejné jako u dotazu níže, že bujná nať je náchylnější k plísni bramboru, která má aktuálně velmi příznivé podmínky pro šíření. Musíte proto intenzivně ošetřovat fungicidy.
VÚB


Zdeněk Býma
úterý, 23. června 2020, 13:49

Zdravím Vás a prosím o radu: Brambory mají krásnou, zdravou a vzrostlou nať - skoro do pasu, ale minimální nasazení hlíz. Po zhruba 60 denní vegetační době jsem dnes zkusil kopat, ale našel jsem pod natí pouze 3 - 4 ? brambůrky velikosti poloviny malíčku, na stolonech pak nic, co by mohlo ještě dorůst. Je to stejné u všech odrůd - Anuschka, Belana, Red Ann i Queen Ann. Poraďte mi, prosím, kde jsem asi udělal chybu a jestli je možné ještě tuto situaci do sklizně nějak změnit. Děkuji.

Dobrý den.
Pravděpodobně jste přehnojil brambory dusíkem a spolu s dostatkem vláhy je podporován především růst natě. Malé nasazení hlíz může být také podpořeno zastíněním porostu, např. ovocnými stromy. Pokud zavlažujete, je třeba omezit zálivku. Bujná nať bude také náchylnější k plísni bramboru, která má aktuálně velmi příznivé podmínky pro šíření. Musíte proto intenzivně ošetřovat fungicidy. Porost může ještě další hlízy nasadit.
VÚB


Pěstitel z Moravy
neděle, 21. června 2020, 09:01

Dobrý den, zasadil jsem 17.4.2020 sadbu brambor odrůdy Monika, se kterou mám ty nejlepší zkušenosti. Ale teď v půli června se na natich projevuje nejprve žloutnutí listů a později žloutnou také stvoly. U druhé odrůdy Antonie, která je pěstovaná na vedlejším pozemku se problém zatím neobjevil. Můžete mi prosím poradit jak zasáhnout nebo o jakou nemoc se jedná a jak se problému příště vyhnout? Zatím jsme takový problém neřešili.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Popisované příznaky může způsobovat více chorob, a to fyziologických, virových, bakteriálních nebo houbových. Pro přibližné určení bychom potřebovali alespoň fotografii. A také údaje o tom, zda jsou příznaky v celém porostu nebo jsou zasaženy jenom jednotlivé rostliny.
VÚB


Martin Ledvinka
sobota, 20. června 2020, 11:25

Dobrý den,
mám zasázené rané brambor, kde na nati od květu jsou výkusy listů, jakoby od larev Mandelinky bramborové. Žádné jedince tam nelze nalézt, ani vajíčka, ani larvy. Mohou to být slimáčci, v noci ?

Dobrý den.
Ano, slimáci to být mohou. Známe případy holožíru, kdy zlikvidovali celý porost. Pro ochranu je možné použít celou řadu přípravků v granulované formě s účinnými látkami metaldehyd nebo fosforečnan železitý.
VÚB


Smrčková
čtvrtek, 18. června 2020, 11:02

Dobrý den,
máme sadbu brambor AGRIA. Minulý týden byla nať brambor krásně vzrostlá a vysoká . Nyní začala vadnout, okraje listů jsou oschlé a nahnědlé. Zkusila jsem jich několik vykopnout, každá je nějak divně znetvořena, ale nevím, zda to má s vadnoucí natí něco společného. V příloze posílám foto. Vůbec nevím, co se stalo; děkuji za reakci.

2405_IMG_1072.JPG 2405_IMG_1079.JPG

Dobrý den.
Z přiložených snímků vyplývá, že nať je napadena plísní bramboru a hlízy vykazují růstové rozprasky. Oba problémy spolu nesouvisí.
Plísní bramboru je epidemicky šířící se choroba, kterou podporuje deštivé a teplé počasí, napadá nať i hlízy. Nutné je co nejdříve porost ošetřit fungicidem. Při rozsahu napadení, které je na fotografii, a pokračujícím deštivém počasí, se však už pravděpodobně nepodaří porost zachránit. Pokud je již pod trsy alespoň trochu přijatelný výnos, bude lépe nať posekat nebo vytrhat a odstranit z pozemku, aby se zabránilo infekci hlíz. Další podrobnosti o chorobě a ochraně proti ní najdete na našich webových stránkách v sekci Publikace, a to v příručce "Metodika integrované ochrany proti plísni bramboru".
Růstové rozprasky hlíz vznikají jako důsledek nevyrovnaného zásobení vodou. Pokud po přísušku přijdou srážky, hlízy rychle obnovují růst a praskají. Rozsah rozprasků závisí na průběhu povětrnostních podmínek a citlivosti odrůdy ke kolísání vlhkostních poměrů v půdě. Ochranou je pravidelná závlaha.
VÚB


Ondra
středa, 17. června 2020, 15:08

Dobrý den,
omlouvám se za komplikace. S počítačem se teprve učím. Teď už to snad bude v pořádku.
Děkuji za odpověď.

2403_IMG_20200616_132257.jpg

Dobrý den.
Z obrázku je patrné, že se jedná s největší pravděpodobností o problém popsaný již níže tzn:
Jedná se o poškození nějakým růstovým herbicidem. Příčinou mohou být rezidua již v nakoupené sadbě, nebo v půdě, kde brambory pěstujete. Možná je i přítomnost rezidua herbicidů v závlahové vodě, pokud pochází z toků nebo nádrží, kam ústily meliorační kanály. Zbytky herbicidů mohou být i v kompostech, výjimečně byly dokonce zjištěny v komerčně prodávaných zahradnických substrátech.
Zjištění zdroje, který způsobil růstové deformace, by znamenalo řadu poměrně drahých rozborů. Konkrétní látku po objevení příznaků v rostlinách již většinou nejde stanovit, protože je v podprahové koncentraci. Pokud není poškození extrémní, deformace natě obvykle odrostou a rostliny se dále vyvíjejí normálně. Může ale dojít ke zpoždění vegetace, případně ke snížení výnosu.
VÚB


Ondra
středa, 17. června 2020, 09:01

Dobrý den,
přikládám fotografii.
Děkuji

Dobrý den.
Bohužel fotografie stále nedorazila.
VÚB

© 2020 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec