Brambory - zdravá potravina

Linda - varný typ B-AB

3_linda_v_small.jpg

Poloraná konzumní odrůda s tradičně vysokou úrovní stolní hodnoty

PŮVOD: Odrůda Linda byla vyšlechtěna v Německu v roce 1974. Vznikla křížením odrůd Clivia × Hansa. V sortimentu byla od roku 1974 do roku 2004. Po opakovaném úspěšném registračním řízení v roce 2009 ji udržuje společnost Biolandhof Ellenberg, Barum, SRN. V České republice, kde byla registrována v roce 2010, ji zastupuje Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o. 

POPIS HLÍZ: Hlízy jsou oválné až dlouze oválné, středně velké, s mělkými očky a se žlutou dužninou i slupkou.

HOSPODÁŘSKÉ VLASTNOSTI: Linda je poloraná odrůda pro přímý konzum s tradičně vysokou úrovní stolní hodnoty, varný typ B–AB. Vařené hlízy jsou středně pevné až pevné konzistence, středně vlhké, slabě moučnaté, jemné struktury. Odrůda dosahuje středně vysokého výnosu vzhledných hlíz, středně odolných mechanickému poškození. Počáteční růst natě je středně rychlý. Počet hlíz pod trsem je středně vysoký.
Odrůda Linda je odolná háďátku bramborovému patotypu Ro 1, odolná aktinobakteriální obecné strupovitosti bramboru, méně odolná napadení plísni bramboru, náchylná k napadení rakovinou bramboru patotypem D 1 a virovými chorobami.

DOPORUČENÍ PRO PĚSTITELE: Vzhledem k nižší odolnosti proti napadení plísní bramboru na nati vyžaduje odrůda Linda velkou péči při ochraně proti této chorobě, která se neobejde bez použití fungicidů.

PŘEDNOSTI: Odrůda Linda má dlouhodobě ověřenou vysokou úroveň stolní hodnoty hlíz.

© 2020 VÚB Havlíčkův Brod | Přihlásit | Mapa stránek
Web: Crespo | Design: Jiří Trachtulec